İlaçlar insanların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için çok önemli faktörler olmaktadır. İlaçlar insanların hastalıklarını tedavi eden ve tekrar hasta olmalarını önleyebilmektedir. Bu neden ile insanların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için ilaçlar insanların yaşamlarında çok önemli bir faktör olarak görülmektedir. Her hastalığın tedavisi için farklı bir ilaç bulunabilmektedir. Bu neden ile insanlar ilaçlar hakkında araştırmalar yapmaya başlamış olmaktadırlar. İnsanlar genellikle kendilerine reçete edilen ilaçları çok daha fazla araştırmaktadırlar. Arama motorlarında en çok aratılan ilaçlardan bir tanesi de Geralgine K Nedir, Ne İçin Kullanılır başlığı olmaktadır.

Geralgine K Nedir Ne Icin Kullanilir 1
Geralgine K Nedir Ne Icin Kullanilir

Geralgine K tablet ilacının içerisinde yer alan etken maddeler Parasetamol (500 mg),Kafein (30 mg), Kodein fosfat (10 mg) maddeleri olmaktadır. Geralgine K ilacı ağrı kesici, ateş düşürücü ve öksürük kesici bir ilaç olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aynı zamanda migren ve soğuk algınlığı tedavisinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Geralgine K Yan Etkileri

İlaçlar kimyasal maddelerden oluştuğu için insan bedeninde olumsuz reaksiyonlar gösterebilmektedir. İlaçların insan bedeninde oluşturmuş olduğu bu olumsuz reaksiyonlara verilen isim ise yan etki olmaktadır. Her ilacın içerisinde yer alan etken maddeler farklı olduğu için ilaçların yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Geralgine K yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

  • GERALGİNE-K kullandıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlar gözlemlendiği taktirde ilacın kullanımı kesilerek acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir. Bu yan etkiler ilacın alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkileri arasında yer almaktadır.
  • GERALGİNE-K kullanırken, karaciğer veya böbrek işlev bozuklukları, kalp ritim bozukluğu, beyinde ödem oluşumu, kansızlık (anemi), mide veya bağırsaklarda kanama, kan tahlili bozuklukları durumlarından her hangi bir tanesi gözlemlendiği takdirde ilacın kullanımının kesilmesi ve acil bir şekilde doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.
  • Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlıkbaş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, uyuşma,  karıncalanma veya yanma hissi gibi duyusal bozukluklar, üst solunum yolu hastalık belirtileri GERALGİNE-K ilacının nadiren gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
Benzer Gönderiler  Aseket 25 Mg 500 Mg Film Tablet Nedir? Ne Ne İçin Kullanılır?

Geralgine K Muadili

Muadil ilaçlar aynı hastalığın tedavisinde kullanılan farklı ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların içerisinde yer ala etken maddeler, yan etkileri ve fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Muadil ilaçların kullanımında her hangi bir zarar olmamaktadır. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç etkisini göstermediğinde yada reçete edilen ilaç bulunamadığında tercih edilmektedir. Hemen hemen bir çok ilacın muadili bulunabilmektedir. Geralgine K muadili ilaçlar da şu şekilde yer almaktadır.

  • ADAFEN 30 tablet
  • A-FERIN 300 mg 30 kapsül
  • DEXPAS 50/300 mg 20 efervesan tablet
  • NOVALDON 20 tablet

Geralgine K Reçetesiz Satılır Mı?

İnsanların ilaçlar hakkında en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de ilaçların reçetesiz bir şekilde alınıp alınamayacağı olmaktadır. Bunun temel nedeni ise insanların hasta haneler de beklemek istememeleri ve reçeteli bir şekilde alındığında ilaç fiyatlarının değişkenlik gösterebilmesidir. Bu neden ile insanların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de ilaçların reçetesiz bir şekilde alınıp alınamadığı olmaktadır. En çok aratılan başlıklardan bir tanesi de Geralgine K reçetesiz satılır mı başlığı olmaktadır. Geralgine K ilacının reçeteli bir şekilde satın alınıp alınamayacağı hakkında net bir bilgi yer almamaktadır.

Geralgine K Fiyat

İlaç fiyatları genel olarak ilaçların üretici firmaları tarafından belirlenmektedir. Fakat ilaç fiyatları reçeteli ve reçetesiz alımlarda farklılık gösterebilmektedir. Geralgine K fiyatı ilacın üretici firması tarafından 9,49 TL olarak belirlenmiş olmaktadır.

Geralgine K Kullananlar

Geralgine K kullananlar genellikle ilaç hakkında olumlu yorumlarda bulunmuşlardır. Bunun temel nedeni ise ilacın etkisini kısa süre içerisinde göstermesi ve ilacın bir çok rahatsızlığın tedavisinde yaygın olarak kullanılabilmesidir. Geralgine K ilacı doktorlar tarafından sıklıkla önerilen ilaçlar arasında da yer almaktadır. Geralgine K ilacının içerisinde yer alan etken maddeler ilacın muadili ilaçların içerisinde de yer aldığı için diğer ilaçların muadili olarak da görülebilmektedir. Bu neden ile doktorlar tarafından ve eczacılar tarafından hastalara önerilebilmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 7 Average: 3.7]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları