Organik Ürün Nedir?

Organik Ürün Nedir?
organik ürün
0

Tarım ürünü yetiştirirken ve toprağın işlenme aşamasında hiçbir kimyasal madde kullanılmadan ortaya çıkan besin ürünlerinin tamamı organik ürün olarak adlandırılır. Organik ürünlerin üretimi ile toprağın yapısı koruma altına alınarak biyoçeşitlilik desteklenir ve erozyon gibi olumsuz doğa olaylarının önüne geçilir. Organik ürünlerin üretiminde tatlandırıcı, koruyucu veya renklendirici gibi maddeler kullanılmaz. Organik gıda ürünlerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için organik gübre kullanımı tercih edilir. Tüketilen gıda besinin organik olup olmadığından emin olmak için mutlaka sahip olduğu sertifikaya bakılmalıdır.

Öyle ki diğer gıda besinlerinden organik gıda ürünlerini ayıran en önemli detay sahip oldukları sertifikalardır. Organik gıda ürünlerinin üzerinde bulunan etiketlerde ürünün ilk ekim tarihi, hasat tarihi, menşei, ürünün içeriği ve ürünü yetiştirirken kullanılan yöntemlerin bilgisi bulunur.

İçindekiler Tablosu

Organik Ürün Sertifikası Nasıl Olur?

Gıda besinlerinin üzerinde bulunan birçok logo organik gıda sertifikası logoları ile karıştırılmış olsa da bu organik gıda logo ve sertifikalarında mutlaka dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Besin ürünün organik gıda sertifikasına sahip olması için mutlaka Gıda Ve Tarım Bakanlığı’ndan onay alması gereklidir.

BENZER YAZILAR  Minoset Ne İşe Yarar?

Ayrıca organik gıda sertifikası içeriğinde tarla denetimi sertifikası, çitçinin organik ürün yetiştirebilme hakkında bilgi sahibi olduğunu gösteren sertifika, üründe kullanılan doğal ilaçların bilgisi, kullanılan tohum bilgileri ve organik tarıma uygun olup olmadığına dair bilgiler bulunur. Organik ürün alımlarında yılların öncü firması olan Organik Sitem tercih edilebilir.

Neden Organik Ürün Tüketilmeli?

Günlük hayatta tüketilen birçok besinlerin içerisinde bulunan kimyasallar ve katkı maddeleri, insan sağlığında çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu neden ile organik ürünlerin tüketimine birçok kişi tarafından önem veriliyor. Organik ürünler diğer besinler ile karşılaştırıldığında daha sağlıklı ve lezzetli, sentetik vitaminler bulunmayan, doğal dengenin korunması, ürün çeşitliliklerinin garanti altında olması, GDO ve buna benzer katkı maddelerinin olmaması, üretiminde de çevreye herhangi bir zarar verilmemesi özellikleri içerisinde yer alıyor. Organik ürün satışında hizmet veren birçok firmanın olması ise ürün alışında kararsızlıklara neden oluyor. Ayrıca organik yağ alımlarında ve diğer organik besinlerde müşteri memnuniyeti toplamaya devam eden Organik Sitem, öncü firma olarak organik besin tüketicilerinin karşısına çıkıyor.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir