Mide Üşütmesi Belirtileri ve Kurtulma Yolları

Mide üşütmesi sıkça rastlanan ve genellikle hafif atlatılan bir tür rahatsızlık çeşididir. Bu yazımızda mide üşütmesi belirtileri, mideye nelerin iyi geleceği ve semptomların tam olarak neler olduğunu iyice kavrayacağız. Halkın sıklıkla yaşadığı ve çoğu zaman toplum içinde can sıkıcı bir hal alan mide üşütmesi, herkesin başına gelmiştir ve gelmeye de devam edecek. Şimdi bu rahatsızlığı iyice tanıyalım ve kendi teşhimizi kendimiz koyalım.

Mide Üşütmesi Belirtileri

Mide üşütmesi soğuk algınlığı belirtileri saptamak çok kolaydır. Mide üşütmesi olan kişiler bahsedeceğimiz belirtilerin en az bir tanesini kesinlikle hisseder. Bazı kişiler neredeyse belirtilerin hepsini hissedebilmekte. Ayrıca bu paragrafımızda mide üşütmesine ne iyi gelir sorularınızı da cevaplayacağız. Öncelikle soğuk algınlığı belirtilerini listeleyelim…

 1. Sulu ishal
 2. Hafif şiddette ateş
 3. Mide ve karında kramplar
 4. Mide ve karın ağrısı
 5. Nadir kas ağrıları
 6. Bazen baş ağrısı

Sıradan soğuk algınlığı, virüs vücuda alındıktan 2-3 gün içerisinde kendini belli etmektedir. Mide üşütmesi de aynı şekilde kısa zaman sonra kendisini belli eder. Virüs vücuda girdiğinde, sindirim sistemine saldırması ve bu bölgelerde bozukluklar oluşturması genelde 1 ila 3 gün kadar sürmekte. Genellikle hafif şiddetli olsa da bazı durumlarda ve virüslerde mide üşütmesi şiddetli geçebilmekte. Üşütme belirtileri hakkında yeterli bilgiyi edindik. Ancak ciddi bir mide rahatsızlığı durumunu tespit edebilmemiz çok önemli. Her hastalık hafif geçiyor diye bir gün sizin başınıza şiddetli üşütme varyantlarının gelmeyeceğinin garantisini veremezsiniz.

Soğuk algınlığında aşağıdaki şikayetleriniz varsa, acil doktora görünmeli ve uzman kişilerden yardım almalısınız. Bu belirtiler şiddetli soğuk algınlığı belirtilerini ifade eder.

 1. Dışkıda kan
 2. Ağızdan veya kusmukla kan gelmesi
 3. 2 veya daha fazla süren mide bulantısı ve kusma şikayetleri
 4. Ortalamayı aşan 40 derece üzerindeki ateş
 5. Sıvı kaybı durumları
BENZER YAZILAR  Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bu belirtiler ne yazık ki şiddetli mide üşütmesi belirtileri olmakta. Eğer bu belirtilerin bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden uzman hekimlere danışın. Ayrıca çocuklarda soğuk algınlığı belirtileri olarak yukarıdaki maddeler geçerlidir. Ekstra olarak, hiç olmadığı kadar uyuşukluk, sinir ve ağrı belirtileri görülebilir. Bu belirtileri iyi takip etmeli ve ne zaman doktora görüneceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığı tedavisi olarak antibiyotikler işe yaramamakta. Ancak doğal güzelliklerden yararlanarak müthiş iyileştirici etkisi olan takviyeler yapabilirsiniz. Mide üşütmesi ve soğuk algınlığı belirtileri hissettiğinizde, gıdalar ile hafifletebilir hatta kısa zaman kendinizi iyileştirebilirsiniz. Bu nedenle sizlere vereceğim önerileri dikkatle okuyun ve şu anda mide üşütmesi ve soğuk algınlığı belirtileriniz varsa hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bol Bol Dinlenin

Neredeyse bütün hastalıkların en iyi dostu dinlenmedir. Dinlenerek vücudunuzun virüsler ile savaşmasını daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Teknik olarak açıklamak gerekirse, çalışırken veya bir işe enerji harcarken, vücudunuz hem çalıştığınız iş için enerji harcayacak hem de virüsler ile savaş için. Bu durumda dinlenirseniz, vücudunuz sadece hastalığı yok etmek için savaşacağı için, daha hızlı ve kolay bir şekilde iyileşirsiniz.

Üşütme belirtileri hissettiğinizde, çalışıyorsanız istirahat almalısınız. Özellikle mide üşütmesi gibi rahatsızlıklarda, çalışma ve hatta toplum içinde bulunma zorunluluk durumları, kişiyi çok rahatsız edebilmekte. Karın ağrısı ve ishal durumlarında kişi psikolojik olarak kötü etkilenmektedir. Bu nedenle evinizde dinlenmelisiniz.

Yeterince Sıvı Tüketin

Mide rahatsızlıklarına kuşkusuz en iyi gelen şey sıvıdır. Sıvı, vücudunuzdaki sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlık, mide, bağırsak gibi rahatsızlıklarınızın iyileşmesi için ana faktörlerin başında gelir. Bu nedenle sıvı tüketiminizi sakın aksatmayın ve bol bol sıvı tüketerek vücudunuzun rahatlamasını sağlayın.

BENZER YAZILAR  Melatonin Hormonu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Sıvı tüketimi derken, sürekli meyve suyu veya çay içmekten bahsetmiyoruz. Bazı kişiler sıvı olsun da fark etmez gibi düşüncede oldukları için sürekli meyve suyu vb. içecekler tüketebilmekte. Özellikle marketlerde satılan hazır meyve suları sizin rahatsızlığınızı daha da arttırabilir. Kafein içeren besinleri ve süt ürünlerini sıvı olarak iyileşene kadar kesinlikle tüketmeyin.

Sindirimi Kolay Besinler Tüketin

Bu rahatsızlığın belirtilerini hissetmeye başladığınızda, üşütmeye ne iyi gelir tarzı araştırmalar yapmaya odaklanırsınız. Hepimizin elinin altında artık internet var. Bu bir yönden iyi ancak bir yandan da birçok yanlış bilginin kapısını açtığını unutmayın. Yanlış ve emin olmadığınız uygulama ve karışım gibi gıdaları kesinlikle tüketmeyin.

Mide üşütmesi belirtileri hissettiğiniz zaman uygulayacağınız yöntemler basittir. Tabi belirtileriniz ağır mide üşütmesini işaret etmiyorsa.

Sindirimi kolay ve püre haline getirilmiş katı gıdaları az bir şekilde tüketebilirsiniz. Bunun dışında şekerli, hazır, baharatlı ve yağlı besinlerden uzak durun.

Bu tarz besinler sindiriminizi zorlaştıracak, hazımsızlığı arttıracak ve zaten hali hazırda virüsler ile savaşan bağışıklık sisteminize sizde bir savaş açacaksınız.

Besleyici çorbalar, meyve ve sıvı gıdalar alarak, rahatsızlığı atlatana kadar iyi ve doğal bir şekilde beslenin.

Soğuk Algınlığı Belirtilerini Yok Edin!

Karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ve neredeyse bütün soğuk algınlarına iyi gelecek çaylardan ve çorbalardan bahsetmek istiyorum. Hazır ve paketlenmiş yiyeceklerden uzak durarak sizlere bahsedeceğim çay ve çorbaları doğal olarak temin edin. Bu besinleri soğuk algınlığı ile savaşırken tüketin. Size ne kadar iyi geldiğini kısa süre içerisinde fark edeceksiniz. Doğal besinlerin insan vücudu ve sağlığı üzerinde çok büyük olumlu etkileri var. Ancak insan oğlu ilaca bağımlı bir hale geldi.

BENZER YAZILAR  Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Soğuk algınlığı nasıl geçer diye soruyorsanız cevabı aşağıdaki besinlerde gizli. İlk olarak sizlere iyi gelecek bitki çaylarından bahsedelim. Bunları aşağıda maddeler halinde listeledim. Ayrıca aktarlardan temin edebilirsiniz.

 • Nane ve limon karışımı çay
 • Nane, ıhlamur karışımı çay
 • Zencefil çayı
 • Mürver çayı
 • Ekinezya çayı
 • Papatya çayı

Yukarıda yazmış olduğum bitki çaylarını tüketerek hem daha iyi dinlenebilir hem de vücudunuzun virüsler ile savaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Yalnız bu çayları hazır bir şekilde poşet çay olarak alırsanız hiçbir fayda beklemeyin. Kesinlikle doğal ve aktarlardan temin edeceğiniz bitkiler ile yapmalısınız.

Şimdi sıra, mide üşütmesi belirtileri gösteren kişiler için çorba önerilerinde. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında sıvı besinler tüketmek çok önemli. Sıvı besin denildiğinde akla ilk olarak çorba gelmekte. Hem bağışıklığınızı güçlendirmek hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamini almak için, besin değerleri zengin çorbalar tüketmemiz gerekiyor. Baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uyku hali gibi durumlarda da bu besinleri tercih edebilirsiniz. Aşağıda listeledim.

 • Tavuk parçalı ve sebzeli çorba
 • Yalancı paça çorbası
 • Arpa şehriyeli ve tavuklu çorba
 • Kıymalı tarhana çorbası
 • Soğuk mısır çorbası
 • Baklalı tarhana çorbası
 • Yoğurtlu ezogelin çorbası
 • Kırmızı biber çorbası

Bu çorbaları soğuk algınlığı belirteli hissettiğinizde tüketmeye başlayabilirsiniz. Vücudunuz virüsler ile savaşırken bu besinlere ihtiyaç duyuyor. Daha ilk tüketimde iyi geldiğini hissedeceksiniz. Katı ve sindirimi zor gıdalardan uzak durduğunuz vakit, bunları tüketerek hafif belirtileri kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu besinlerde, çaylarda ve aklınıza gelebilecek her türlü gıdada paket, hazır, kafein ve çok yağ içerenleri en azından iyileşene kadar tüketmeyin. Bu tarz besinler koruyucu içerir ve genel anlamda vücudunuza zararı vardır. Hastalık halinde bu zararları çok daha fazla hissedersiniz.

Kaynak: https://dochospitals.com/tr/mide-bulantisi-neden-olur-belirtileri-tedavi-yontemleri-atc21/

Yorum yapın

1