Apranax Fort Ne İşe Yarar?

Apranax Fort Ne İşe Yarar?
apranax fort ne Ise yarar
3

Son zamanlarda sık sık sorulan sorular arasında Apranax Fort ne işe yarar sorusu da merak edilmektedir. Apranax fort film kaplı mavi oval tabletlerden oluşan 10 ve 20 tablet şeklinde blister ambalajlarla beraber satışa sunulmaktadır. APRANAX FORT, ağrıyı hafifletme etkisine sahip ağrı ve iltihaplanma için etkili bir ilaçtır. Eklem kıkırdağının tahrip olması, ağrı ve travma veya diğer durumlar nedeniyle işlev kaybı ile karakterizedir. El ve ayak eklemlerinde ağrılı eklem iltihabı, Romatoid artrite benzer bir hastalık olan ankilozan spondilit, özellikle omurgada gelişen, bağ dokusu ve eklem kıkırdağında proteoliz problemlerine bağlı görülen şiddetli ağrı (akut gut) gibi romatizmal hastalıklar da kullanılır. Antiinflamatuar ve analjezik olarak, akut kas-iskelet sistemi (kemik) sistemi ağrısı, kadınlarda adet kramplarının neden olduğu ağrıları gidermek için, plastik cerrahi işlemlerde analjezik olarak kullanılmaktadır.  

apranax fort ne ise yarar
apranax fort ne ise yarar

Apranax, eklemlerin ve kasların iltihaplanmasını ve ağrısını tedavi etmek için kullanılan NSAID reçeteli bir ilaçtır. Yaygın olarak romatoid artrit, osteoartrit, ankilozan spondilit ve gut gibi eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda baş, diş ve adet sancılarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Yaygın yan etkiler de ise baş ağrısı, baş dönmesi, hazımsızlık, mide rahatsızlıkları ve ödem olarak bilinmektedir. Apranax bir ilaçtır ve bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Apranax, travma veya diğer nedenlerden kaynaklanan eklem ve kas ağrısı, hassasiyet, ödem, eklem sertliği ve iltihabı tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Diş ağrısı ve baş ağrısı, ameliyat sonrası iyileşme ağrısı ve ateş düşürücü gibi hafif ve orta dereceli ağrılar için de kullanılabilir.

BENZER YAZILAR  Fibromiyalji Neden Olur? Fibromiyaljinin Nedeni Nöroinflamasyon Olabilir Mi?

İçindekiler Tablosu

Apranax Fort Kullanımı

Her ilacın kullanma talimatı olduğu gibi Apranax Fort Kullanımı da mevcuttur. Apranax’ı bir bardak su ile iç, ısırmayın, çiğnemeyin veya kırmayın. Mide rahatsızlığını önlemek için yemeklerden sonra veya sonra alın. Bir doktora veya eczacıya danışmadan dozajı değiştirmeyin. Kullanım talimatlarını okuduğunuzdan emin olun. İlacı almayı unutursanız, ilacı hemen almayı hatırlayabilirsiniz, ancak bir sonraki ilaç için fazla zamanınız yoksa lütfen bu dozu atlayınız ve iki doz kullanmayınız. Yanlışlıkla aşırı doz alırsanız, lütfen bir sağlık kurumuna danışın. Doğru kullanım ve dozaj / dozlama sıklığı için talimatlar şu şekilde bilinmektedir. Apranax Fort önerilmekte olan başlangıç ​​dozunda bir tablet, ardından ise her 12 saatte bir veya her 6 ile 8 saatte bir 275 mg’dır. Başlangıçtaki toplam günlük doz 1375 mg’ı ve ardından 2 tabletten (1100 mg) fazla olmamalıdır.

Apranax Fort Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Apranax Fort Yan Etkileri de bulunmaktadır. Apranax For yan etkileri hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, kaşıntı, cilt döküntüleri, ödem, kulak çınlaması, baş dönmesi gibi yan etkiler mevcuttur. Ciddi yan etkilerinde ise yüz ve boğazda şişme, dışkıdan kan veya siyah noktalar, el ve ayakta şişme, kusma, ciltte veya gözde sarılık, halsizlik, nefes kesilmesi, göğüs ağrısı gibi ciddi yan etkileri de vardır.

BENZER YAZILAR  Gülüş Tasarımı Nedir? Nerede Yaptırılır?

Apranax Fort Kullanılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Apranac Fort kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar madde madde ayrılmaktadır. Bu maddeler ise şu şekilde verilmektedir.

 • APRANAX FORT içeriğine alerjiniz varsa, naproksen veya naproksen sodyum içeren ilaçlar veya asetoasetilsalisilik asit veya ağrı, ateş ve iltihaplanma için etkili diğer ilaçlar deri döküntülerine, ürtikere, astım sendromuna, soğuk algınlığına neden olur ve lütfen burun alerjileri için kullanmayın.
 • Mide-bağırsak kanaması veya hasarına neden olmadan önce ağrı, ateş ve iltihaplanma için etkili bir ilaç kullandıysanız veya hala aktif veya tekrarlayan mide ve duodenal ülserleriniz varsa, ülser veya iki defadan fazla kanama teşhisi konulduysa , Times kullanmayın.
 • Şiddetli böbrek, karaciğer veya kalp yetmezliğiniz varsa kullanmayınız.
 • Koroner arter baypas ameliyatından önce veya sonra kullanmayın.
 • Emziriyorsanız veya gebeliğin son üç aylık dönemindeyseniz kullanmayın.

     Apranax Fort Muadili

     Muadil ilaçlar birbirinin yerine kullanılan ilaçlar olarak bilinmektedir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar eczanede yok ise o verdiği ilacın yerine geçebilen ilaçlara muadil denilmektedir. Apranax Fort Muadili ilaçlar da şu şekilde sıralanmıştır.

 • A-nox fort
 • Aleve
 • Apraljin Fort
 • Aprodent Fort
 • Aprol
 • Apromed
 • İnaprol fort
 • Mednap
 • Naproff
 • Naprosyn
 • Relokap fort
 • Synax
BENZER YAZILAR  Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Neden Olur?

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Elif Keskin 2 sene önce

  Ben dişimi çektirdiğim için apranaks Ford attim .arkasından bir saat içinde sütümü sagip attiktan sonra emzirdim . Emzirmeyinnyazmis her hangi bir sıkıntı olurmu bebeğime

  • Apranax’ın gebelik kategorisi C’dir. C olması hamileyken ve emzirirken kullanılmaması anlamına gelir. Hamilelikten şüphe duyuluyorsa kullanılması tavsiye edilmez. Emziren kadınlarda kullanımıyla ilgili yeterli veri mevcut olmadığı için kullanmanız önerilmez. Gebelik kategorisi B olan Parasetamol etken maddeli ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir