Famoser Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Famaser ilacının içerisinde yer alan etken madde Famotidin maddesi olmaktadır. Famotidin maddesi Famoser muadili ilaçalrın içerisinde de yer alabilmektedir. Famoser nedir, ilacın içersin de yer alan etken madde nedir. Famoser Ne için kullanılır gibi sorular hastalar tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Famoser tablet genellikle mide asidinin dengelenmesinde kullanılan bir ilaç olmaktadır. Mide rahatsızlığı çeken hastaların sıklıkla tercih etmiş olduğu ilaçlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda gastrik ülseri ve peptik ülseri rahatsızlıklarının kısa süreli tedavilerinde ve bu rahatsızlıkların tekrar etmemesi amacı ile de reçete edilebilmektedir. En sık reçete edildiği hastalıkların arasında reflü hastalığı bulunabilmektedir.

famoser nedir ne icin kullanilirPin
famoser nedir ne icin kullanilir

Famoser Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri bulunabilmektedir. Bunun temel nedeni ise insan bedeninin ilaçlar dâhil tüm kimyasal maddelere karşı tepki verebilmesidir. Bu nedenden dolayı ilaçların insan bedeni ile olumsuz bir şekilde tepkimeye girmesine verilen genel isim yan etki olmaktadır. Her ilacın kendisine özgü yan etkisi bulunabilmektedir. Bu neden ile ilaçların yan etkileri farklılıklar gösterebilmektedir. Famoser yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı nefes almada güçlük dil ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Famoser ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gözlemlenen yan etkileri olmaktadır. Famoser ilacının içerisinde yer alan etken maddelere karşı kişinin alerjisi bulunuyor ise ilacın kullanımı riskli olabilmektedir.
  • Kalp atımlarında hız, çarpıntı hissi, el yüz gibi cilt bölgelerinde sarılık gözlemlendiği takdirde ilacın kullanımı kesilerek acil bir şekilde yardım alınması gerekmektedir.
  • Baş ağrısı, sersemlik hissi, kabızlık ve ishal gibi yan etkiler yaygın olarak gözlemlenen yan etkiler olmaktadır. Bu yan etkiler ilacın ciddi sayılabilecek yan etkileri arasında yer almamaktadır.
BENZER YAZILAR  Nimes Combo Jel Ne İşe Yarar?

Famoser Muadili

İlaçların muadilleri bulunabilmektedir. Muadil ilaçlar içerisinde yer alan etken maddeler farklı fakat aynı ya da benzer hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların fiyatları kullanım dozajları hatta yan etkileri dahi farklılık gösterebilmektedir. Bu neden ile de muadil ilaçlarında doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Muadil ilaçlar reçete edilen ilaç bulunamadığında ya da reçete edilen ilaç hasta üzerinde etkilerini göstermediği takdirde tercih edilen ilaçlar olmaktadır. Famoser muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

  • Duovel 40 mg 30 tablet
  • Famodin 40 mg 30 tablet
  • Gasterol 40 mg 30 tablet
  • Neotab 40 mg30 tablet

Famoser Fiyat

İlaç fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu faktörlerin en önemlisi ise ilacın eczanelerden reçeteli bir şekilde alınıp alınamamasıdır. İlaçların ana fiyatları üretici firma tarafından belirlenmektedir. Fakat sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu bazı nedenlerden dolayı farklılık gösterebilmektedir. Famoser fiyat olarak 12,37 TL belirlenmiştir.

Famoser Nasıl Kullanılır?

İlaçların etkilerini gösterme süreli farklılık gösterebilmektedir. Her ilacın kendine özgü etkileşim süresi bulunabilmektedir. Bu nedenden dolayı insanlar Famoser nasıl kullanılır gibi sorular sarabilmektedirler. Famoser nasıl kullanılır sorusunun yanıtı detaylı bir şekilde ilacın prospektüsünden ve ilacı reçete eden doktor tarafından öğrenilebilmektedir.

BENZER YAZILAR  Uçucu Yağlar Nasıl Elde Edilir? Çeşitleri Nelerdir?

Famoser Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik dönemi kadınların en çok dikkat etmesi gereken dönemler arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise hamilelik döneminde kadınların bedenlerinde yeni bir bedenin can bulmasıdır. Bebeğin zarar görmemesi adına kadınların beslenme düzenlerine ve ilaç kullanımlarına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamilelik döneminde ilaç kullanımı bebeğe zarar verebilmektedir. Bu neden ile kadınların hamilelik döneminde ilaç kullanmadan önce mutlaka kadın doğum uzmanına ve ilacı reçete edecek olan doktora hamile oldukları hakkında bilgi vermeleri gerekmektedir. Famoser hamilelikte kullanımı konusunda doktora danışılması gereken ilaçlar arasında yer almaktadır.

Famoser Kullananlar

Famoser mide ilacı en etkili mide ilaçları arasında yer alan bir ilaç olmaktadır. Genelde reflü hastalığına en iyi gelen ilaçlardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu neden ile reflü hastalığı taşıyan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Bir çok doktor tarafından reçete edilen bir ilaç olarak bilinmektedir. Famoser kullananlar genellikle ilacın yan etkilerinin genellikle gözlemlenmediği konusunda yorumlarda bulunabilmektedirler. Bu neden ile ilaç hakkında bir çok hasta olumlu yorumlarda bulunmuş olmaktadırlar. İlacın hem aç karnına hem de tok karnına kullanılabilmesi için olumlu yönde olan özelliklerinden bir diğeri olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Rantudil Nedir? Ne İşe Yarar?
Yorum yapın

2