Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar internet özerinden ilaçlar hakkında çok daha fazla araştırma yapmaya başlamıştır. Bunun temel nedeni ise internet kaynakları içerisinde yer alan kaynaklarda ilaçlar hakkındaki bir çok bilgi yer alabilmektedir. Örneğin insanların en çok yapmış olduğu araştırmalardan bir tanesi de Plavix nedir, gibi sorular olabilmektedir. Plavix ne işe yarar başlığı da en çok aratılan başlıklar arasında yer alabilmektedir.

plavix nedir ne Ise yarar
plavix nedir ne Ise yarar

Plavix ilacının içerisinde yer alan etken madde Klopidogrel hidrojen sülfat maddesi olmaktadır. Plavix ilacı kan pıhtılaşmasını önleyen halk arasında kan sulandırıcı olarak adlandırılan bir ilaç olmaktadır. Kan pıhtıları damarların tıkanmasına neden olmaktadır. Pıhtılaşan kan damarı tıkadığında bu durum felç ve kalp krizi gibi ölümcül hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Bu neden ile Plavix yakın zaman da kalp krizi, felç ya da damar sertliği rahatsızlıkları geçirmiş insanlara reçete edilen bir ilaç olmaktadır.

Plavix Yan Etkileri

İlaçların içerisinde yer alan etken maddeler kimyasal maddelerden elde edildiği için kimyasal maddeler insan vücudunda olumsuz bir şekilde reaksiyon oluşturabilmektedir. İlaçların İnsan bedeninde oluşturduğu bu etkilere verilen genel isim ise yan etki olmaktadır. Her ilacın yan etkisi olabilmektedir. Fakat ilaçların yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Bunun temel nedeni ise her ilacın farklı etken maddelerden oluşması ve her insan bedeninin ilaçlara karşı farklı reaksiyonlar vermesinden kaynaklanabilmektedir. Plavix yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi gözlemlenebilecek yan etkiler Plavix ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkileri olmaktadır. Hastanın ilacın içerisinde yer alan maddelere karşı alerjisi bulunuyor ise hastanın ilacı kullanmaması gerekmektedir. Bu yan etkilerden her hangi biri gözlemlendiği takdirde ilacın kullanımı kesilerek doktora başvurulması önerilmektedir.
  • Burun kanaması, dokuda kan toplanması sebebiyle oluşan şişlik, ciltte ezik, mide veya bağırsaklarda kanama, ameliyat bölgesinde kanama, ishal, karnın üst kısmında ağrı, hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi yan etkiler ise Plavix ilacının yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri olmaktadır.
Benzer Gönderiler  Klavunat Nedir? Ne İşe Yarar?

Plavix Muadili

İlaçların muadilleri olabilmektedir. Muadil ilaçlar etken maddeleri aynı ya da farklı olan fakat aynı hastalığın tedavisinde kullanılan eş değer ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların etkileri yan etkileri hatta fiyatları dahi değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat aynı hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların genellikle her hangi bir zararı bulunmayabilmektedir. Fakat muadil ilaçlarında etkileri ve yan etkileri farklılık gösterebileceği için muadil ilaçlarında doktorlara danışılarak kullanılması gerekmektedir. Her ilacın muadili bulunabilmektedir. Plavix Muadili ilaçlar da şu şekilde yer almaktadır.

  • PLAVEGA 75 mg 28 film kaplı tablet
  • PLANOR 75 mg 28 film tablet
  • KLOPIS 75 mg 90 film tablet

Plavix Fiyat

İlaç fiyatları genel olarak ilacın üretici firması tarafından belirlenmektedir. Fakat reçeteli alım gibi durumlarda ilaçların fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun nedeni ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti bünyesinde yer alan temel yasalar olmaktadır. Bu neden ile ilaçların fiyatlarında reçeteli alımlarda ve reçetesiz alımlarda fiyatlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat Plavix fiyat olarak 62,39 TL olarak belirlenmiştir.

Plavix Prospektüs

İlaçların içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarına verilen isim prospektüs olmaktadır. Prospektüs kâğıtlarının içerisinde ilaç hakkındaki tüm bilgiler detaylı bir şekilde yer almaktadır. İlaçların içerisinde prospektüs kağıdının mutlaka bulunması gerekmektedir. Reçete edilen her hangi bir ilaç hakkında doktordan ve eczacılardan da detaylı bir şekilde bilgi alınabilmektedir. Plavix prospektüs üzerinden tüm detaylı bilgi alınabilmektedir.

Plavix Etken Madde

İlaçların içerisinde yer alan etken maddeler ilacı oluşturan ve ilacın etkisini göstermesini sağlayan faktörler olmaktadır. Her ilacın içerisinde yer alan etken maddeler değişiklik gösterebileceği gibi ilaçların içerisinde yer alan etken maddeler aynı da olabilmektedir. Her hangi bir kişinin ilacın içerisinde yer alan etken maddelere karşı alerjisi bulunuyor ise ilacı kullanmaması gerekmektedir. Plavix etken maddesi Klopidogrel hidrojen sülfat olmaktadır.

Benzer Gönderiler  Bağırsak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Açılır?

Plavix Kullananlar

Plavix ilacı bir çok tıbbı bölüm tarafından reçete edilebilmektedir. Fakat genellikle kalp hastalarına reçete edilen bir ilaç olmaktadır. Bir çok doktor tarafından cerrahi operasyonlar sonrasında kan sulandırıcı olarak da reçete edilebilmektedir. Bu neden ile Plavix kullananlar ve ilacı reçete eden doktorların ilaç hakkında ki yorumları genellikle olumlu yönde olabilmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 3 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları