Dolven Şurup Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

Dolven-Surup

Çocuklarımız bizler için en değerli varlıklarımızdır. Onların hasta olması veya rahatsızlanması durumunda derhal bir çözüm arayışı içerisine gireriz. Bununla birlikte hemen bir doktora başvurarak tedavi için gerekli adımların atılmasını sağlamaktayız. Öyle ki, özellikle 6 aydan ve 7 kilogramdan büyük çocuklar için kullanılabilen bir şurup vardır; Dolven. İçerisinde bulundurduğu İbuprofen etken maddesi ile ateş düşürücü, ağrı kesici ve iltihap önleyici etkileri bulunmaktadır. Böylece hastanın sağlığına kavuşması için gerekli adımların atılmasında önemli bir role sahiptir. Genel itibari ile grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların şifası için kullanılan Dolven hakkında bazı soru işaretleri vardır. Ebeveynler, çocukları için kullanılacak bu tedavi yönteminin ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı ve varsa yan etkilerinin neler olduğunu merak etmektedir. Bu içeriğimizde Dolven Şurup ile ilgili bilgileri keşfedebileceksiniz.

Dolven Şurup Nedir?

6 ayını tamamlamış bebekler ile 12 yaşına kadar olan çocuklar için kullanılan pediatrik bir ilaçtır. Özellikle vücut dengesini ve bağışıklık sistemini korumak adına 6 aydan büyük ve 7 kilogramdan ağır çocuklar için kullanılması önerilmektedir. Etken maddesi olarak ibuprofen içermektedir. Dolayısıyla ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici olarak kullanılmaktadır. Keza çocuklarda görülebilen romatizmal eklem hastalığının(Juvenil artrit) tedavisi için de Dolven Şurup, reçeteye yazılabilmektedir. Tat olarak, çocukların sevebileceği şekilde konsantre edilmiştir ve portakal aromasındadır.

BENZER YAZILAR  Vegan Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolven Şurup Ne İşe Yarar?

Her bir tam ölçeği 5 ml olarak belirlenmiştir. Bir ölçekte(5 ml) ise 100 mg ibuprofen barındırmaktadır. Bu etken madde sayesinde çocukta bulunan ağrı, ateş, eklem rahatsızlığı gibi şikayetlerde azalma veya tamamen iyileşme yaşanır. Bununla birlikte bu durumu ayrıntıları ile ele alarak hangi koşullarda kullanılması gerektiğini maddeler halinde belirtelim.

 • 38 derece ve üzeri yüksek vücut ısısı gibi durumlarda, ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır,
 • Baş, boğaz, kulak ağrısı gibi orta ve yüksek düzeydeki sancıları gidermek üzere kullanılabilmektedir,
 • Özellikle diş çıkarma döneminde olan çocuklar için ağrıyı maskelemek için kullanılmaktadır,
 • Çocukluk çağında görülebilen romatizmal eklem hastalıklarında kullanılmaktadır,
 • İltihap sökücü olarak kullanılmaktadır.

Peki, ‘bu şurup nasıl kullanılır, nelere dikkat edilmelidir?’ sorularının cevabı için okumaya devam edebilirsiniz.

Dolven Şurup Nasıl Kullanılır?

Doktor tarafından hastanın durumu analiz edilip, değerlendirilerek günde kaç kez kullanılacağı önerilmektedir. Dolven Şurubun içerisinde kendisine ait bir ölçek bulunmaktadır. 5 ml bazında olan bu ölçek ile tam veya yarım doz uygulaması yapabilirsiniz. Bununla birlikte genel durum göz önünde bulundurulduğunda, hangi yaş gruplarının nasıl kullandığını incelemeniz üzere sizler için bir liste hazırladık.  

 • 6 – 12 ay arası çocuklar için önerilen doz: Günde 3 defa yarım(2.5 ml) ölçek
 • 1 – 2 yaş arası çocuklar için önerilen doz: Günde 3 ila 4 defa yarım ölçek
 • 3 – 7 yaş arası çocuklar için önerilen doz: Günde 3 ila 4 defa tam ölçek
 • 8 – 12 yaş arası çocuklar için önerilen doz: Günde 3 ila 4 defa 2 tam ölçek
BENZER YAZILAR  İbucold C Nedir Ne İşe Yarar?

* Doğru dozda kullanım için kaşık vb. gibi aletler kullanmayınız. Şurubun içerisinde bulunan ölçek, bunun için optimum ekipmandır.

Bu liste, doktorların hastaları için önerdiği uygulamaların ortalaması olarak ele alabilirsiniz. İlacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmalı ve buna göre tedavi için yol haritanızı oluşturmalısınız. Ayrıca çocuğunuz 7 kilogramın altında ise bu metot önerilmemektedir.

8 saatlik süre bandlarında kullanımı uygundur. Şurubun kullanılmasından evvel homojen bir yapıda olması gerekmektedir. Bundan dolayı önce çalkalayıp akabinde çocuğunuza vermelisiniz. Bunun yanı sıra ilacın kullanılması için gerekli saati unuttuğunuzda bir sonraki sürecin gelmesini(örneğin, öğlen dozunu kaçırmışsanız, akşam dozunu vermek için) beklemenize gerek yoktur. Hatırladığınız an da, o anki dozu hastaya verebilirsiniz. Şurubun bir sonraki kullanım saatini de, kullandığınız andan itibaren hesaplayarak belirleyebilirsiniz. Keza şurup, çocuğunuzda şişkinlik, mide bulantısı gibi hazımsızlık sorunlarına yol açıyorsa mamasına veya yemeğine katarak da verebilirsiniz. Aynı zamanda eğer çocuğunuz şurubu yutkunmakta güçlük çekiyorsa, ölçeğin içerisine çok az miktarda su ekleyerek de kullanabilirsiniz.

İlacın etkisi, kullanımdan ortalama 30 ila 40 dakika sonrasında başlamaktadır. Bununla birlikte çocuğunuz iyileşme gösterdiği an itibari ile tedaviyi yarıda bırakmak doğru değildir. Çünkü tam anlamıyla iltihabın gitmesi, ateşin düşmesi vb. gibi durumlar, düzenli kullanım ile mümkündür. Dolayısıyla doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca tedaviye devam edilmelidir.

BENZER YAZILAR  Apikobal Nedir? Ne İşe Yarar?

Dolven Şurup Yan Etkileri

Bazı hastalarda basit veya ciddi yan etkiler görülebilmektedir. Özellikle ağır ve ciddi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelisiniz.

Basit Yan Etkileri

Her insanın bağışıklık sistemi farklılık gösterebilmektedir. Söz konusu çocuklar olduğunda ise henüz yeni yeni yapılanan bu sistem, vücutta farklı tepkimeler verebilir. Bu konuda dolven şurubun basit yan etkilerinden bazıları şu şekildedir;

 • Deride döküntü ve kaşıntı,
 • İştahsızlık,
 • İshal veya kabızlık,
 • Huzursuzluk, gerginlik,
 • Mide bulantısı veya kusma.

Ciddi Yan Etkileri

İçerisinde bulundurduğu ibuprofen etken maddesine alerjik reaksiyon gösterebilen çocuklarımız olabilir. Bundan dolayı ilacın kullanılmasının ardından çocuğun durumu takip edilmeli ve olası olumsuz bir durumla karşılaşıldığında derhal kullanım bırakılmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu ciddi yan etkilerden bazıları şu şekildedir;

 • Anafilaksi. Nefes alamama, dil veya boğazda şişme,
 • Vertigo ve buna eşlik eden şiddetli baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma,
 • Bilinç kaybı,
 • Ayak ve bileklerde ödem oluşması,
 • Süregelen hıçkırık,
 • Boyun ve ensede sertleşme yaşanması,
 • Sarılık. Gözlerde ve ciltte sararma durumu,
 • Hipertansiyon ve buna bağıl kalp krizi,
 • Aşırı bitkinlik hissi, halsizlik,
 • Mide ve bağırsak sorunları.

Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. En değerli varlıklarımız için tedavi yöntemleri şansa bırakılmamalıdır. Yorumlar kısmından fikir ve görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Sağlıkla kalınız…

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap