Liposuction mı Lipoliz mi?

Estetik açıdan iyi bir görünüme sahip olunmaması kadınların ve erkeklerin öz güven sorunları yaşamasına neden olabilir. Günümüzde uygulanan medikal estetik prosedürler istenilen vücut imajına sahip olma noktasında konforlu ve hızlı çözümler olarak öne çıkar. Uzman Dr. Şafak Göktaş selülit tedavisi ve lipoliz gibi çeşitli yöntemlerle arzu ettiğiniz görünüme sahip olmak için başvurmanız gereken ilk adrestir. Siz de Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişime geçerek vakit geçirmeden randevunuzu alın, daha iyi bir görünüme sahip olmak için ilk adımınızı atın.

Liposuction vücudun belirli bölgelerinde yer alan, düzenli diyet ve egzersizle giderilmesi mümkün olmayan inatçı yağ birikintilerinin uzaklaştırılması amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Vücut şekillendirme amacıyla uygulanan kozmetik bir ameliyat olan liposuction ile uygulama bölgesindeki yağ hücrelerini kalıcı olarak uzaklaştırmak mümkündür. Diğer yandan kilo verme amacıyla liposuction yapılması söz konusu değildir. Temelde bir zayıflama ameliyatı olmayan liposuction kapsamında vücuttaki bölgesel, dirençli yağ birikintileri uzaklaştırılarak daha orantılı vücut hatlarına sahip olunabilir.

Liposuction ameliyatında prosedürün kapsamına göre lokal ya da genel anestezi uygulandıktan sonra hedef bölgeye küçük kesiler yapılır. Kesilerden kanüllerle girilerek fazla yağlar çıkarılır. Uygulamadan sonra bölgede şişlik ve morluk oluşması söz konusu olabilir. Oluşan şişlik ve morluklar ortalama 2 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Liposuction ameliyatından sonra yaklaşık 4 hafta süreyle korse kullanılması gerekir.

BENZER YAZILAR  Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Liposuction ameliyatından sonra elde edilen sonuçların kalıcı olabilmesi için sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Yağ hücreleri bölgeden kalıcı olarak uzaklaştırıldığı için kilo alımı durumunda dahi aynı oranda bölgesel fazlalık oluşması söz konusu değildir.  Bununla birlikte bölgede kalan yağ hücrelerinin hacminde artış yaşanabileceğinden kilo kontrolü konusunda dikkatli olunmalıdır.

Lipoliz yöntemi liposuctiondan farklı olarak kesi gerektirmeyen ve iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmayan bir prosedürdür. Lipoliz tedavisinden sonra hastaların günlük yaşantısı kesintiye uğramaz. Uygulama sırası ve sonrası hastalar açısından liposuction tedavisine göre çok daha konforludur. Siz de bölgesel fazlalıklarınız için konforlu ve pratik bir çözüm arayışındaysanız Uzman Dr. Şafak Göktaş ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden Soğuk Lipolizi Tercih Etmelisiniz?

Kriyolipoliz olarak da adlandırılan soğuk lipoliz cerrahi olmayan bir yağ azaltma prosedürü olarak, vücudun farklı bölgelerindeki inatçı yağ birikintilerini gidermek için sıklıkla uygulanır. Obez ya da aşırı kilolu kişilere uygulanması söz konusu olmayan soğuk lipoliz; düzenli diyet ve egzersizle giderilemeyen lokalize yağ birikintileri üzerinde etkilidir.

BENZER YAZILAR  Katarin İlaç Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz tedavisi uygulamadan önce hasta detaylı bir şekilde muayene edilir. Tedavi edilmek istenen bölgedeki yağ birikintisinin şekline ve boyutuna göre tedavi planlanır. Hangi lokasyonlara uygulama yapılacağı belirlenir. Derinin altında yer alan yağ hücreleri yani adipositler, aplikatör olarak adlandırılan el tipi bir cihazla dondurulur. Bunun için öncelikle bölgeye jel ped uygulanarak ardından aplikatörle, bölgedeki yağlar vakumlanır. Uygulama sırasında ilk aşamada karıncalanma, batma ve hafif bir ağrı hissedilebilir. Bu durum, bölgenin uyuşmasına bağlı olarak genellikle 5 ila 10 dakika içinde geçer. Soğuk lipoliz prosedürü tamamlandıktan sonra aplikatör çıkarılarak bölgeye birkaç dakika masaj yapılır. Bunun nedeni, yağ hücrelerinin parçalanmasını kolaylaştırmaktır.

Soğuk lipoliz prosedürünün temelinde; yağ hücrelerinin ciltteki diğer hücrelere göre soğuk havanın neden olduğu hasara karşı daha duyarlı olduğu gerçeği bulunur. Soğuk lipoliz prosedüründe uygulanan soğuk hava, yağ hücrelerinin hasar görmesini sağlar. Meydana gelen hasar vücudun vereceği inflamatuar yanıtı tetiklemekte olup bu süreç yağ hücrelerinin ölümüyle sonlanır. Makrofajlar vücut bağışıklık sisteminin parçası olan bir beyaz kan hücresidir. Ölü yağ hücrelerinin ve kalıntılarının vücuttan atılması için çağrıldıkları hasarlı bölgede görev yaparlar.

Soğuk Lipoliz Avantajları Nelerdir?

Soğuk lipoliz sırasında liposuctiondan farklı olarak bir cerrahi kesi yapılmaz. Enfeksiyon ya da farklı bir risk gelişmesi söz konusu değildir. Tek seansta birden fazla vücut bölgesinin tedavi edilebildiği soğuk lipoliz, ayaktan tedavi prosedürü olma özelliğine sahiptir. Hastalar soğuk lipoliz tedavisinden sonra günlük yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Ayrıca tedavi sırasında uygulama bölgesinde bulunan sinir liflerinin, kasların, kan damarlarının ya da cildin kalıcı bir zararla karşı karşıya kalması riski bulunmaz.

BENZER YAZILAR  Göğüs Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Diğer yandan soğuk lipoliz tedavisi sadece genel sağlık durumu iyi olan, ortopedik ya da nörolojik sorunları bulunmayan, vücudunun belirli bölgelerinde dirençli yağ birikintileri olan kişilere uygulanabilmektedir. Aşırı kilolu ya da obez kişiler soğuk lipoliz tedavisi için aday değildir.

Soğuk lipoliz tedavisi vücutta inatçı yağ birikintilerine yol açan yağ hücrelerini öldürmek amacıyla deri altı dokusunun dondurulduğu ve vücudun doğal sürecini kullanarak dışarı atılmasının sağlandığı bir vücut şekillendirme prosedürü olma özelliğine sahiptir. Cerrahi kesi ve daha uzun bir iyileşme süresi gerektirebilen liposuction prosedürüne karşı etkili bir çözüm olarak öne çıkar. Lipoliz prosedürü kapsamında yağ hücrelerinin parçalanması için non-invaziv bir yöntem kullanılır. Bu sayede çevre dokularda hasar oluşması gibi istenmeyen durumlar yaşanmaz.

Yorum yapın