Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?
3

Safran nedir sorusuna verilecek cevap oldukça önemlidir. Dünyanın birçok ülkesinde yetiştirilip pazarlanan safran, bitki olarak tüketildiği gibi kozmetik alanda da büyük bir öneme sahiptir. İlaç sektöründe ve endüstriyel alanlarda da kullanımı oldukça yaygın olan safranın ülkemizde de üretimi yapılmaktadır. İsmini safrandan alan Safranbolu, ülkemizde ki safran üretimi yapılan bölgenin başında gelmektedir.

safran nedir
safran nedir

İçindekiler Tablosu

Safran Nedir?

Süsengiller ailesinden olan safran, sonbahar mevsiminde çiçek açmaktadır. Beyaz, sarı ve mor şeklinde çiçek açan safran, yaklaşık olarak 20- 30 cm boylarındadır. Safran olarak mor olan çiçeğin iç tepe kısımları toplanmaktadır. Ülkemizde Karadeniz boyunca yetişmektedir. Özellikle son bahar mevsiminde yüksek yaylalarda safrana rastlamak mümkündür.

Safranbolu da üretimi yaygınlaşmış olduğu için yurdumuzda safran ticareti genellikle Safranbolu’dan yapılmaktadır. Türkiye dışında Fransa, İran ve İtalya’da da üretimi yapılan safranın ana vatanı Güneybatı Asya’dır.

Yunanistan ilk yetiştiriciliğe başlayan ülke olarak bilinmektedir. Boya sektöründe de önemli bir yere sahip olan safran, 80 bin çiçekten sadece yarım kilo elde edilebilmektedir. Boya sektöründe kullanılma amacı ise kendi ağırlığından yaklaşık 100 bin kat daha fazla suya kendi rengini vermesidir.

BENZER YAZILAR  Rett Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi
safran nedir
safran nedir

Safranın Faydaları Nelerdir?

Safranın çok faydalı bir bitki olduğuna da değinmek gerekmektedir.

Rengi gibi vücuda etkisi de oldukça fazla olan safranın faydalarından bazıları şunlardır:

 • Kanser önleme özelliğine sahiptir.
 • Sinir sistemini ve bağışıklığı güçlendirmektedir.
 • Karaciğeri ve kandaki zararlı hücreleri temizler.
 • Damar tıkanıklığını gidermeye yarar.
 • Kalp kaslarını kuvvetlendirme etkisi vardır.
 • Antidepresan özelliği sayesinde ruhsal hastalıklara iyi gelmektedir.
 • İçerisinde bulunan potasyum sayesinde kan seviyesini yüksek tutar.
 • Her türlü göz hastalıklarına iyi gelmektedir.

Sarı nokta hastalığı olarak bilinen göz hastalıklarında ki tedavilerde safran kullanılmaktadır. Göze ve göze dair her türlü rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinen safranın görme kaybını önlediği ve göze canlılık verdiği de ispatlanmıştır. Buğulu gören gözlerdeki bulanıklığı gidermektedir.

Vücuttaki oksijen dolaşımını arttıran safran, gözlerin görme özelliğini arttırmaktadır. Safranın sadece 20 mg kadarı bile 3 aylık düzenli kullanımından sonra gözlerde gözle görülecek kadar iyileşmeye sebep olmaktadır. Özellikle Sarı Nokta Hastalığı için 3 ay boyunca her gün safran çayı içerek tedavi olmak mümkündür.

Source: webmd / food.ndtv

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Feride hnm 3 sene önce

  Birde çayının su ve safran meblağlarını yazarsanız iyi olacak tşkler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir