Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterole Ne İyi Gelir?

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterole Ne İyi Gelir?
Kolesterol Nasıl Düşürülür
0

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kanda pek çok madde bulunur. Bu maddelerden bazıları vücut fonksiyonlarının çalışmasını ve hücrelerin yenilenmesini hayati derecede etkiler. Yaşamımız için önemli olan maddelerin başında kolesterol gelmektedir. Kanda doğal olarak bulunan ve mum kıvamında yer alan kolesterol iki türde bulunur ve insan sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak İyi kolesterol ve kötü kolesterol olmak üzere iki grubu vardır. Günümüzdeki bireylerin pek çoğunda bu kötü kolesterol görülmektedir. Kolesterol yükseldiği zaman sağlığı tehdit etmektedir. Peki,

İçindekiler Tablosu

Kolesterol Nasıl Düşürülür?

1. Kuru Yemişler Kolesterol Düşmesine Yardım Etmektedir

Kolesterol seviyesini düşürüp daha kaliteli yaşama sahip olabilmektesiniz. Yüksek değerde olan kolesterolü düşürebilmek için öğünlerinizde kuru yemiş tüketebilirsiniz. Sağlıklı yağlardan fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişler evlerde ve öğünlerde muhakkak bulunmalıdır.

kolesterol nasıl düşürülür
kolesterol nasıl düşürülür

2. Mevsiminde Meyve ve Sebzeler Tüketilmelidir

Uzmanlar ve hekimler, sebzelerin ve meyvelerin sağlıklı beslenme yolunda yer almasını önermektedir. Bağışıklık sisteminin ve metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasını sebzeler ve meyveler desteklemektedir. Taze sebzeler ve meyveler tüketip kötü kolesterol seviyelerini düşürebilmektesiniz. Yükselen kolesterolü düşürmek için öğünlerinize mutlaka salata; tatlı saatlerinizeyse bir porsiyon meyve ekleme sağlıklı bir seçimdir.

BENZER YAZILAR  Etotio Nedir? Ne İşe Yarar?

3. Haftada 2 Gün Balık Tüketmek Şart!

Omega 3 yağ asidi açısından oldukça zengin olan deniz ürünleri özellikle de balık tüketimi, vücudun ihtiyaçlarından biri olan fosforu karşılamakla beraber yüksek kolesterolü düşürücü etkiye de sahiptir. Uzmanlar soğuk suda yaşayan balıkların tüketilmesini tavsiye eder. Taze uskumru, alabalık, somon ve ringa balığı gibi balıklar, haftada en az iki kez sofrada konuk edilmeli ve kolesterol seviyesi dengede tutularak yükselmesi önlenmelidir.

kolesterol nasil dusurulur2
kolesterol nasıl düşürülür

4. Lifli Yiyecekler Düzenli Biçimde Tüketilmelidir

Lifli yiyecekleri tüketmek, sağlıklı bağırsaklara sahip olmanın anahtarlar noktalarından biridir. Lifli gıdalarda özellikle tüketilmesi gerekenler; kabak, mandalina, erik, armut, incir ve daha fazlası yer alır. İçinde bu besinlerin de yer aldığı beslenme programları hazırlar ve bunlara uygun öğünler oluşturursanız, kolesterolü kısa zaman içinde ideal bir rakama getirebilmektesiniz. Yüksek kolesterolün insan sağlığını tehdit ederek kalp krizi riskine neden olduğu bilinmektedir. Sağlıklı bir kalbe sahip olabilmek için için lifli gıdaları tercih edebilirsiniz.

Source: mayoclinic / health.harvard / nhlbi.nih

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir