Diafuryl Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Diafuryl Nedir? Ne İçin Kullanılır?
Diafuryl
1

Bağırsak hastalıklarına sahip olan hastaların en çok araştırdığı ilaçlardan birisi de, Diafuryl nedir? Ne için kullanılır? olmaktadır. Diafuryl tablet olarak eczanelerde satılmakta olup, sadece doktor tavsiyesi ile kullanılan bir ilaçtır. Diafuryl ateş, zehirlenme ve enfeksiyon gibi genel durum bozukluklarının görülmediği akut ishal tedavilerinde kullanılan en iyi bağırsak ilaçlarındandır.

Diafuryl tablet, antienflamatuar ve antienfektifler diye isimlendirilen ilaç gurubunda bulunmakta olup, ilacın içeriğinde ise kortizon bulunmamaktadır. Bakteriyel kökenli olan bağırsak hastalıklarının tedavisinde hastalara reçete edilen Diafuryl tablet, aynı zamanda vücutta ishalle birlikte oluşan su kaybının tedavisinde de etkili olan ilaç çeşitlerindendir.

İçindekiler Tablosu

Diafuryl Kullanım Alanları Nelerdir?

Diafuryl tablet sadece doktorun tavsiyesi ile kullanılabilen bir ilaç olup, buna bağlı olarak Diafuryl kullanım alanı olarak akut ishal tedavilerinde kullanılmaktadır. Diafuryl tablet bakteriyel kökenli olan şiddetli ishal tedavilerinde en çabuk iyileşmeyi sağlayan ilaçlardan birisidir. Sadece bağırsaklar için üretilmiş bir ilaç olan Diafuryl tablet aynı zamanda bir bağırsak antiseptiği olarak da tedavi sağlamaktadır. İshalin sebep olduğu vücutta ki su kaybının giderilmesinde de etkili olmaktadır.

BENZER YAZILAR  Cilde En İyi Bakım ve Korendy Türkiye
diafuryl
diafuryl

Diafuryl Etken Maddeleri Nelerdir?

Bağırsak ilacı olan Diafuryl tablet etken maddesi 1 kapsülde olmak üzere 100 mg nifuroksazid içermektedir. Diafuryl tablet içeriğinde yardımcı madde olarak şeker, kurutulmuş nişasta, talk ve magnezyum stearat yer almaktadır.

Diafuryl Kullanım Şekli Nasıldır?

En iyi ishal ilaçlarından birisi olan Diafuryl tablet kullanım şekli ancak doktorun verdiği dozlar dâhilinde olabilmektedir. Doktor tavsiyesi dışından kullanılan Diafuryl tablet istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Diafuryl tablet kullanımlarında doktorun verdiği sürede ve dozlarda kullanılması gerekmektedir.

Diafuryl tablet bir bardak su  ve ağız yoluyla alınmaktadır. Diafuryl tablet ile olan tedaviler ise en fazla bir hafta sürmektedir. Diafuryl tableti 6 yaşından büyük çocuklar günde 3 ya da 4 defa 2 kapsül olarak kullanabilmektedir. Yetişkinler ise Diafuryl tableti günde 4 defa 2 kapsül olarak almaktadır. 6 yaşından küçük çocuklar Diafuryl tablet kullanamamaktadır.

65 yaşının üstünde olan kişiler Diafuryl tableti sadece doktor kontrolünde kullanabilmektedirler. Hamile olan kadınlar bu ilacı kullanamamaktadır. Emziren anneler ise Diafuryl tableti doktor tavsiyesi ile alabilmektedir.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar Diafuryl tableti doktor kontrolünde kullanabilmektedirler. Merkezi sinir sistemini uyaran ilaçları kullanan hastalar ile alkol tedavisi gören hastalar Diafuryl tablet kullanamamaktadır. Diafuryl tablet ile olan tedavilerde hastaların araç ve makine kullanmalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kullanım dozunun alınması unutulduğu durumlarda, bunu telafi etmek için asla 2 doz Diafuryl tablet alınmaması şarttır. Diafuryl tablet ile olan tedavilerde, her türlü yiyecek ve içecek tüketilebilmektedir.  Aynı zamanda ilacın etken maddelerine karşı alerjisi olan hastaların kesinlikle Diafuryl tablet içmemesi gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Vanilya Faydaları ve Zararları

Diafuryl Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Diafuryl tablet ile olan tedavilerde de, hastaların bünyesine de bağlı olarak bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaların Diafuryl tablet alımını hemen bırakarak en yakın sağlık merkezine başvurmaları lazımdır. Aynı zamanda bu durumdan doktorlarını hemen haberdar etmeleri gerekmektedir. Buna bağlı olarak Diafuryl yan etkileri sırasıyla şunlar olmaktadır;

 • Ağız ve boğazda oluşan şişmeler
 • Ciltte döküntülerin olması
 • Ani ve aşırı duyarlılıklar hissedilmesi
 • Kurdeşen rahatsızlıkları
 • Ellerde, ayaklarda, yüz ve dudaklarda şişliklerin oluşması
 • Ateşin çok yükselmesi
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Tansiyonun çok düşmesi
 • Ciltte kızarıklıkların olması
 • Tansiyonun yükselmesi

Diafuryl Kimler Kullanamaz?

Diafuryl tableti bazı hastaların kullanması istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle Diafuryl tablet kullanmaması gereken kişiler şunlar olmaktadır;

 • 6 yaş altında olan çocuklar
 • Alkol bağımlısı olan kişiler
 • İlaca karşı alerjisi olanlar
 • Hamile olan kadınlar

Diafuryl Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Diafuryl tablet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

 • Diafuryl tablet kullanımında mutlaka doktorun verdiği dozlarda ve sürede kullanılması şarttır.
 • Diafuryl tablet ile olan tedavilerde hastaların dışkılarında kan ve mukus bulunması durumda hemen doktorlarını bu durumdan haberdar etmeleri gerekmektedir.
 • Diafuryl tablet 7 günden fazla kullanılmamaktadır.
 • Bazı şekerlere karşı duyarlılığı olan hastaların bu ilacı kullanmadan önce bu durumu doktorlarına bildirmesi gerekmektedir.
 • Uzun süren ishal vakalarında, Diafuryl tablet kullanımı zararlı olabilmektedir.
BENZER YAZILAR  Monurol Saşe Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazı Kaynakları
Prospektüs
Open Clinical Trial on Using Nifuroxazide Compared to Probiotics in Treating Acute Diarrhoeas in Adults
Nifuroxazide
Nifuroxazide and the urinary tract medications methenamine and nitroxoline should be avoided during breastfeeding.
Introduction
Pro-Nifuroxazide Self-Assembly Leads to Triggerable Nanomedicine for Anti-cancer Therapy

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir