Corona Virüsü ve Grip Aynı Anda Ölüm Riskini İkiye Katlıyor


0

Kış dönemlerinde başlayan ve tüm dünyayı etkisine alan corona virüsü ile alakalı yine mevsimsel geçiş dönemlerinde yaşanan korkular baş göstermeye başlıyor. Başlangıçta belirtileri soğuk algınlığı ile sık sık karıştırılan hastalıkla alakalı her geçen gün daha fazla araştırma ve bilgi elde edilirken nasıl daha kolay atlatılacağı da bulunmaya çalışılıyor. Son araştırmalarda en çok merak edilen sorulardan bir tanesine cevap verilmiş olundu.

Gribin Etkilerine Eklenen Corona Virüsü

Yine yapılan değerlendirme, doktor görüşleri ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkan durum grip ile birleşen corona virüsü hastalarda olumsuz etkileri de beraberinde getirdiği oldu. Vücudun direncini düşüreni solunum yollarında çeşitli rahatsızlıklara neden olan soğuk algınlığı, üşütme veya diğer gribal olasılıklar hastaların virüsten daha geç kurtulmasına neden oluyor. Aynı zamanda virüsle alakalı olarak ölümlerin daha çok olabileceğinin de sinyallerini veriyor.

covid 19
corona virüsü

Ölüm Riskinde Katlama

Bir başka önemli sonuç ise hastaların hem virüs hem de gribal kökenli hastalıkla alakalı şikayetleri olduğunda sürecin daha hızlı ilerlediği oldu. Araştırmalar her iki hastalığı da bünyesinde barındıran hastalarda yapılan hesaplamalara göre ölüm riskinin neredeyse iki katına çıktığını tespit etti. Vücudun daha az direncinin olması ve solunumla alakalı sürecin etkiler dolayısıyla daha kısa sürede daralmaya neden olması ölümlerde ana etkenler olarak gösterildi.

BENZER YAZILAR  Eczane Hizmetleri Nedir? Ne iş Yapar?

Hastaların grip ve etkilerinden olabildiğince uzak olması corona virüsü konusunda daha az risk anlamına geliyor. Sonbahar ve kış dönemlerinde grip olmamak adına daha çok çaba sarf edilmesi önerisinde bulunan doktorların grip aşısı konusunda da aile hekimlerinden yeterli bilgiyi almalarını istiyor. Kronik durumda olanların ise ekstra şekilde daha çok dikkat etmesi gerektiğinin altı ısrarla çizilmeye devam ediyor.

Source: CDC

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir