Selülit Nedir? Selülit Tedavisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Selülit Nedir? Selülit Tedavisi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
selülit nedir tedavisi
2

Selülit, özellikle uyluk ve kalça bölgesinde olmak üzere, ciltte çukurluklarla beraber düzensiz ve nahoş bir görüntü oluşmasıdır.  Selülit nedir sorusunun cevabını en iyi bu şekilde tanımlayabiliriz. Bu problem genellikle kadınlarda ortaya çıksa da herkesi etkileyebilir. Girintili çıkıntılı cilt görünümü ciltteki epidermis ile dermis tabakaları arasında anormal bir şekilde yağ birikimi nedeniyle oluşur. Bu yağ birikiminde yağ hücreleri genişlemiştir.

 Genişleyen yağ hücreleri cilde dikey olan sert bağ dokusu septa ile kesiştiğinde bu görüntü oluşur. Genişleyen yağ hücreleri yükseklikler oluştururken septa bu yağ hücrelerini büzer. Bu kesişim sonucunda selülite has portakal kabuğu görüntüsü meydana gelir. Selülit nedir sorusuna cevao verdiğimize göre selülit tedavisi hakkında bilgi akışı sağlayalım.

Selülit Bir Hastalık Mıdır?

Kadınlara has estetik bir sorun olarak algılanan selülit aslında bir hastalık olabilir. Selülitin biriktiği bölgede kan dolaşımı bozulabildiği için selülite çoğu kez varis ve ağrılar da eşlik eder. Ayrıca bu bölgelerde sıvı da birikir ve bu sıvı birikimi dolaşımın daha da yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle selülitin estetik bir sorundan ibaret olmadığını belirtmek gerekir. Aynı zamanda selülit tedavi öncesi dereceleri bilinmelidir.

Selülitin dereceleri

Selülit cilt üzerindeki belirginliğine göre derecelere ayrılmıştır. Bu dereceler bu sorunun ne kadar ilerlediği ve ne kadar kolay tedavi edilebileceği ile ilgili olarak fikir verir. Eğer bu durum  çok ilerlediyse tedavisi daha zor olabilir.

BENZER YAZILAR  GÜLÜŞ TASARIMI VE GÜLÜŞ ESTETİĞİ FİYATLARI

1.derece selülit: bu derecede ne yatarken ne de ayaktayken selülit belli olmaz ancak sadece etinizi sıktığınızda portakal kabuğu görüntüsü oluşur.

2.derece selülit: bu derecede sadece ayağa kalktığınız zaman belirgin bir girinti çıkıntı görüntüsü vardır.

3.derece selülit: bu derecede hem yatarken hem de ayaktayken belirgin çukurlar vardır.

Selülit Neden Olur Ve Kimler Risk Grubundadır?

Tam olarak neden kaynaklandığına dair kesin bir şey söylenemese de selülitin oluşma mekanizmasında rol oynayan faktörler tahmin edilmektedir. Özellikle hormonal değişiklikler, beslenme bozukluğu, hareketsiz yaşam ve genetik yatkınlık bu sorununun oluşumuna katkıda bulunur. Daha çok kadınlarda görülen bu durum özellikle östrojen hormonu ile bağlantılı olarak ortaya çıkar. Birden kilo alıp verme sonucunda da bu bölgelerde portakal kabuğu görüntüsü oluşabilir. Bununla beraber sağlıklı beslenme ve düzenli egzersize rağmen kadınlarda selülit oluşabilir. Bu durumda genetik yatkınlık ve hormonların devrede olduğu düşünülmektedir. Ayrıca yaşla beraber cilt incelip sıkılığını yitirdiği için bu sorunun görülme ihtimali de artar.

Selülit Belirtileri

Bu sorunda portokal kabuğu görüntüsü karakteristik bir özelliktir. Eğer sorun henüz ilerlemediyse sadece elle sıkıldığında bu görüntü fark edilir. Ancak daha ileri durumlarda ciltteki çukurluklar her an belirgindir. Ayrıca daha çok kalçalarda ve bacaklarda görülmekle beraber kollarda ve karın bölgesinde de selülit oluşması mümkündür. Selülit belirtileri hakkında bilgileri sizlerle paylaştığımıza göre, selülit tedavisi konusunu ele alabiliriz.

Selülit Tedavisi

Selülit tedavisinde kullanılan birçok medikal tedavi yöntemi bulunur. Kadınlar bu konudan oldukça rahatsız olduğu için bu sorunu çözmeye yönelik birçok yöntem geliştirilmiştir. Selülit tedavisi yani selülit giderici bu yöntemler şunlardır:

BENZER YAZILAR  Atarax Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Lazer Destekli Liposuction

Bu yöntemde yağlar klasik liposuction tedavisinde olduğu gibi iğnelerle çekilmez. Fakat lazer yöntemiyle yağlar yok edilir. Böylece portakal kabuğu görünümünde de iyileşme olur. Lazer destekli liposuction bu açıdan klasik liposuction’a göre selülit tedavisinde daha etkilidir.

Kriyolipoliz

Bu yöntemde cilt altında bulunan yağ hücreleri dondurulur. Yağ hücrelerinin parçalanması ile portakal kabuğu görünütüsünde azalma olur. Ancak bu tedavi birkaç ay devam ettiğiniz takdirde etkili olacaktır.

Lazer ve radyofrekans

Lazer ve radyofrekans tedavisi üç şekilde uygulanabilir. Doku masajı ve radyofrekans bir arada kullanılabilir. Diyot lazer enerjisi ve doku masajı bir arada kullanılabilir. Son olarak ise radyofrekans tedavisi kendi başına kullanılabilir. Bu tedavilere 5-6 ay devam edildiği takdirde oldukça etkili sonuçlar elde edilebilir.

Ultrason tedavisi

Ultrason ile selülit tedavisinde ses dalgaları kullanılır. Cerrahi bir işlem içermemesi bu tedavinin avantajıdır.

Karboksiterapi

Deri altına kan akışını hızlandırmak için karbondioksit verilen bu tedavide selülitler etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak bu tedavinin morarma gibi yan etkileri olabilir.

Mezoterapi

Mezoterapi birçok rahatsızlık için başvurulan tıbbi bir prosedürdür. Selülit tedavisinde dolaşımı düzenler, ödemi azaltır ve selülit görünümünün azalmasına yardımcı olur.

Retionol krem

Bir A vitamini türevi olan retinol birçok cilt hastalığının tedavisinde başvurulan bir ilaçtır. Retinol krem doğrudan sorunlu bölgeye sürülür ve ciltteki düzensiz görüntünün azaltılmasına yardımcı olur.

Doğal Selülit Tedavisi Ve Selülit Kürleri

Doğal selülit tedavisi ile bu sorun çok ağır düzeydeyse tam olarak çözüm elde edemeyebilirsiniz. Ancak selülit giderici bu tedaviler bu sorunun önlenmesinde ve çukurların azaltılmasında etkili olacaktır. İşte doğal selülit tedavileri ve selülit kürleri:

Şekerli Kahve Peelingi

İnce çekilmiş 2 çorba kaşığı kahve ile 1 çorba kaşığı esmer şekeri karıştırın. Daha sonra bu peelingi selülitli bölgeye masaj yaparak uygulayın. Bu peelingi hafta 2 kere yapabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Omega 3 Ne İşe Yarar?

Ödem Atıcı Lahana Kürü

Lahana kürü ödem atarak portakal kabuğu görüntüsünün iyileştirilmesine yardımcı olur. Bunun için 4 tane beyaz lahana yaprağını yarım litre klorsuz suda ve kısık ateşte 15 dakika kaynatın. Daha sonra süzün ve ılındığında bir sabah bir akşam birer su bardağı için. Bu şekilde 3 gün devam ettikten sonra 3 gün ara verin. Sonra bir 3 gün daha aynı kürü yapın. Bu şekilde 3’er gün uygulama 3’er gün ara şeklinde toplam uygulama günü 21 edene kadar devam edin. Yani lahana suyunu toplamda 21 gün içmiş olacaksınız.

Yeşil Çay Ve Ada Çayı

Yeşil çayın yağ yakmaya yardımcı olacağı iddia edilir ki bunda haklılık payı da vardır. Düzenli olarak yeşil çay içerek selülitlerin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz. Ada çayı ise kan dolaşımını hızlandırarak fayda gösterir.

Selülitten Korunma Yolları

Bu görüntünün oluşumunun engellenmesi ve iyileşen selülitlerinin tekrarlamaması için uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Esasen çoğunlukla yaşam tarzı değişiklikleri ile bu sorunla baş edebilirsiniz. İşte en etkili selülitten korunma yolları:

  • Kilo almamaya dikkat edin.
  • Sağlıklı beslenin ve rafine yağ ve karbonhidrat alımını azaltın. Bunun yerine sebze ve meyve, baklagiller, tam tahıllar, balık ve hindi gibi protein kaynaklarına ağırlık verin.
  • Mutlaka düzenli olarak egzersiz yapın. Yürüyün, bisiklet sürün, pilates yapın veya yüzün.
  • Ödem atıcı kürler yapın. Bunun için maydonoz kürü ve lahana kürü oldukça etkilidir.
  • Tuz su tutulumuna neden olduğu için tuz tüketimini azaltın.
  • Sigara ve alkol tüketimini azaltın. İkisi de kan dolaşımını olumsuz olarak etkiler.
  • Ciltteki dolaşımı iyileştirecek masajlar yaptırabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir