Sağlıklı ve Düzenli Beslenmenin Sağlığa Faydaları


3

Kişi sağlığına önem vermesi halinde, sağlıklı ve düzenli beslenmeyi kendine borç bilmiş bir şekilde hareket etmelidir. Sağlığın başında gelen temel konu, beslenmektir; beslenmek insanların temel ihtiyacı olarak da sayılıyor. Bu ihtiyacın yanlış yollardan ve yanlış gıdalardan giderilmesi halinde, kişi sağlığına oldukça fazla derecede zarar verme eyleminde bulunur..

Bu durum bilinçsizce yapıldığı takdirde, kişi farklı rahatsızlıklara ve zemin hazırladığı birçok hastalıkla baş başa kalabilir. Sağlığınıza önem vermeniz durumunda, düzenli ve sağlıklı beslenmeyi bilinçli bir şekilde uygulamanız gerekiyor; hastalıklara karşı vücudunuzun dayanıklı ve kuvvetli olmasını istiyorsanız sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Sağlıklı besinleri tüketmeniz halinde, vücudunuzun savunma mekanizması yani bağışıklık sistemi olarak adlandırılan sistem güçlenir ve virüslere karşı bir kalkan haline gelir.

Alınması gereken besinler ve tüketilmesi gereken gıdaların yeterli bir şekilde 3 öğün olarak ayrılıp tüketilmesine düzgün ve sağlıklı beslenme diyebiliriz. Öğünlerin bir tanesinde fazla kalori tüketip diğer ikisinde az kalori tüketmek veya iki öğün yemek, öğünleri beşe çıkartmak kişi için fazlasıyla sağlıksız bir durum olabilir. Kişinin gün içerisinde alması gereken kalori miktarını tamamladığında ve gerekli proteini tükettiğinde, formda kalması muhtemel bir durumdur; ancak kişi gereksiz yağlardan ve zararlı şekerlerden tüketmesi halinde formunu koruyamaz bir hale gelir.

Bu durumun ilerisi aşırı kilo alma durumuna gelir ve obezite rahatsızlığını yaşaması muhtemel bir seçenektir. Sağlıksız bir beslenmenin insana getirdiği rahatsızlıklar ve hastalıklar bulunmaktadır. Beslenmenin önemini oldukça kapsamlı bir şekilde araştırdığımız bu yazımızda, uzmanlarında tavsiyelerinden yola çıkarak, başlıklar altında maddelemiş olduğumuz yazılarımızı, tavsiyelerimiz ve gerekli bilimsel açıklamalarımızla da şekillendirmiş bulunduk.

Dengesiz ve Sağlıksız Beslenmenin Sağlığa Zararları

 • Kişinin gün içerisinde enerjisi neredeyse hiç yoktur; hareketlerinde de oldukça halsiz bir tavır sergiler. Hareketlerinin ağırlığından dolayı, gün içerisinde birçok kez yürümeye dahi üşenebilirler. Bu durum insanın benliğinde alışkanlık haline gelmiş durumdaysa, kişinin hayat konforunu ve yaşamını negatif yönde birçok faktörden dolayı etkiler.
 • Cilt sağlıkları ve bakımları oldukça yetersiz ve kötü gözükür. Ciltlerinin durumu, kuru ve kötü izler ile kaplıdır; yani fazlasıyla sağlıksız gözükürler. Bu durum kişinin özsaygısından özgüvenine kadar etki eder.
 • İştahsız ve yorgun bir bünyeye sahiptirler. Vücut yapılarının da böyle bir kimliğe bürünmesi muhtemel bir durumdur; bu durumsa sağlıksız ve dengesiz beslenen kişilerin psikolojilerini etki altına alır ve genel bir huzursuzluk yaratabilir. Bu durumun ilerlemesi halinde, kişinin sürekli bir şekilde sağlıksız beslenmesi durumunda, ruhsal problemler de ortaya çıkabilir.
 • Uzmanların söylediklerine göre, sağlıksız beslenen kişiler gün içerisinde baş ağrılarına da katlanmak zorunda kalırlar. Baş ağrısı şikayeti olan kişilerin, gün içerisinde tükettiği besinlere ve öğünlere dikkat etmesi öneriliyor.
 • Kilo ve boy endeksleri açısından oldukça yetersiz ve kötüdürler. Birbirlerine uyuşmayan kiloları ve boyları kişilerde ayrıca sağlık problemleri yaratabilir. Bu durumun kısaca özeti kişiler, obezite veya kemik erimesi durumlarına yakalanabilirler.
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenen kişilerin hayat konforları düştüğü gibi, mide problemleri de ortaya çıkmaktadır. Mide rahatsızlığı yaşayan çoğu kişi, sağlıksız ve dengesiz beslenmektedir. Mide rahatsızlıkları ise, reflü, gastrit, ülser, kabızlık, ishal gibi hastalıklardır. Bu durumların yanında, sindirim sisteminde oldukça problemli anlar yaşanabilir; kişinin beslenmesinden ötürü hazımsızlıkta oluşabilir.
BENZER YAZILAR  Hipopituitarizm Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yukarıda da görmüş olduğunuz üzere dengesiz ve sağlıksız beslenmenin ardından, vücudunuza ve ruhunuza gelecek birçok zarar bulunmaktadır. Mide problemleri, kilo artışı veya kilo düşüşü, cilt sağlığı ve bakımı, iştahsızlık, yorgunluk, baş ağrısı, enerji düşüklüğü, huzursuzluk hissetmek ve yaşamak istemiyorsanız, beslenmenizi düzgün bir şekilde ayarlamak zorundasınız. Gün içerisinde tüketmekten kaçınacağınız, aşırı yağlı besinler, zararlı yağlar, zararlı şekerler sağlığınız açısından çok mühim bir durumdur. Beslenme programını protein ve karbonhidratlara oranla ayarlamanız tavsiye edilmektedir.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenmenin Sağlığa Faydaları

saglikli-ve-duzenli-beslenme
sağlıklı ve düzenli beslenmek
 • Sağlıklı ve düzenli beslenme ile ilerleyen insanlar, gün içerisinde kendilerini oldukça enerjik ve canlı hissederler. Bu durum insana ayrı bir ruhani huzur vermektedir; ayrıca dayanıklı ve sağlam bir bünyeleri vardır.
 • Esnek ve fiziksel aktivitelerde oldukça yeterli seviyededirler. Güç ve enerji konusunda eksik kalmadıkları için, birçok spor branşında da başarılı duruma gelebilirler. Sporcu insanların başarılı olmalarındaki en temel sebepte beslenme durumlarıdır.
 • Beyin sağlıkları ve ruh sağlıkları oldukça üst seviyededir. B12 Açısından yeterli olan vücut, beyin sağlığı açısından oldukça kuvvetlidir; kişi hızlı düşünür ve kendini birçok durumda iyi telaffuz edebilir. Ruhani huzurları da genelleme yapacak olursak, yüzde yetmişin üzerinde kişinin sağlıklıdır.
 • Sağlıklı beslenmenin bir getirisi de, uzun süre boyunca hasta olmamaktır. Kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi sonucunda, bağışıklık sistemleri oldukça kuvvetlenir ve bu savunma mekanizması vücudu hastalıklara karşı korur.
 • Mide rahatsızlığı veya mide problemleri yaşamazlar. Bu durumsa midelerine doğru besinlerin girmesinden dolayı oluşmaktadır.
 • Kilo ve boy endeksi tam ve uygun bir seviyededir. Bu durumsa, kişinin fiziksel aktivitelerde ve egzersizlerde formda olmasını sağlar.
BENZER YAZILAR  Travazol Krem Ne İşe Yarar? 5 Önemli Faydası ⚕️

Yukarıda görmüş olduğunuz üzere, sağlıklı beslenmek, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam demek. Ne derecede iyi beslenirseniz, bunun karşılığını o kadar hayat konforu ve yaşama sevinci olarak alıyorsunuz. Beslenmek insanın temel ihtiyaçlarından birisi olsa da, sağlıklı beslenmek insanın katiyen yapması gereken bir durumdur. Kendinize ve hayatınıza önem veriyorsanız, düzenli ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. Sağlıklı günler dileriz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir