Limon Faydaları Nelerdir? Limonun Cilde Faydaları

Limon Faydaları Nelerdir? Limonun Cilde Faydaları
limon faydaları
0

Herkesin yemeklerinde, güzellik ürünlerinde kullandığı limon faydaları saymakla bitmiyor. Limon; vücudumuzun yapıtaşlarından olan C vitaminini yüksek oranda içerir. Stres yorgunluk gibi etkilerle hızlı bir şekilde düştüğü gözlemlenen C vitamini limon sayesinde kolaylıkla dengelenir.

İçindekiler Tablosu

Limon Faydaları

Limon birçok fayda sağladığı için sık kullanımı olan bir sebzedir. Şifalı etkisi sayesinde birçok rahatsızlığa iyi gelir.

Limonun saymakla bitmeyecek bazı özellikleri şu şekildedir;

  • Ateşi düşürür
  • Cilt sağlığını arttırır
  • Yanık tedavisinde önemli role sahiptir
  • Nefesinizi tazeler
  • Zayıflamaya yardımcı olur
  • Sindirim sistemini düzenler

Limon düzenli kullanımda insan sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Gerek potasyum barındırması, C vitamini olması ve antioksidan özelliği ve yemeklere verdiği lezzet ile evde her mevsim bulundurulması gereken sebzeler arasında ilk sırayı alıyor

limon faydalari1
limon faydaları

İnflamasyonu Azaltır

Düzenli olarak içilen limon suyu hastalık durumlarının ortaya çıkardığı vücut asitinin düşmesine yardımcı olur, düzenli limon tüketimi ise eklemlerde biriken ürik asitin azalmasına yardımcı olur. Limon, taze konserve, limon suyu, toz ya da kuru olarak satılmaktadır, fakat uzmanlar tarafından taze kullanımı önerilir.

BENZER YAZILAR  Göğüs Ağrısının Kalp Krizi Dışındaki Nedenleri

Zayıflamak İçin Limon Faydaları

Limonun ödem attırıcı özelliği sayesinde özellikle sabahları su ile karıştırılıp ılık bir şekilde tüketilmesi yağ yaktırımını arttırır ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Birçok diyet listesinin içinde özellikle kahvaltıda yeşilliklerle tüketilmesi tavsiye edilir.

Cilde Şifa Veren Sebze

Cilt uzmanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda limonun gözenek sıkılaştırıcı ve yüzde akne azaltıcı etkileri kanıtlanmıştır. Limon içerisinde barındırdığı antioksidan sayesinde kırışıklık gidermeye ve leke açmaya yardımcı olmasını limon faydaları arasında sıralayabiliriz

Tuz ve Karabiber ile İyileşen 5 Hastalık

Tuz, limon ve karabiberin şifalı bir etkisi olduğu biliniyor. Bir araya geldiklerinde, boğaz ağrısı etkilerini azaltıyor, soğuk algınlığını iyileştirmede etkili oluyor. Bunların yanı sıra astım, diş ağrısı ve mide bulantısına iyi geliyor. Tarifi ise herkesin evde uygulayabileceği kadar basit bir bardak ılık su içerisine koyulan yarım çay kaşığı karabiber ardından evde mevcutsa bir çay kaşığı deniz tuzu ya da kaya tuzu ve bir yemek kaşığı kadar limon suyu tarifi tamamlamanızı sağlıyor.

Source: Healthline / İnsider / Edisoninst

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir