Fucidin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Fucidin krem, sodyum fusidat ismiyle bilinen bir antibiyotik içeren, stafilokok isimli bakterilerin neden olduğu cilt ve yara enfeksiyonlarının tedavisi için reçete edilen bir kremdir. Stafilokoklar, çok ciddi enfeksiyonlar üretebilir. Bu tip enfeksiyonların arasında enfekte kesiler, sıyrıklar, dermatit ve impetigo bulunur. Fucidin krem, enfeksiyonlara yol açan mikropların, gelişmesini tam manasıyla durdurarak işlev görür. Fucidin krem, fusidik asit ve hidrokortizon isimli iki farklı hayati bileşen içerir. (1)

Fucidin Krem Yan Etkileri

fucidin krem nedir ne ise yararPin
fucidin krem nedir ne ise yarar

Fusidik asit, bir antibiyotik tipidir. Bu bileşen, cilt üzerinde enfeksiyonlara yol açan mikrop ve bakterileri öldürür. Hidrokortizon ise önemli bir kortikosteroid olarak bilinir. Bu bileşen sayesinde de ciltteki kızarıklıklar, kaşıntılar ve şişlikler azalır. Fusidik asit ve hidrokortizon kombinasyonu enfeksiyon ve iltihaplanmalara neden olan cilt problemleri için çok etkili bir tedavi sağlar. (2)

Fucidin krem nasıl çalışır?

Fucidin krem, egzama ve benzeri bütün cilt problemlerini tedavi eder. Topikal bazlı bir kortikosteroid olan hidrokortizon, cilt üzerinde bulunan hücrelerin enflamatuar maddeleri salabilmesini engeller. Bu aktiviteyi yaparken aynı zamanda kandaki hücrelerin genişlemesini de önler. Bu özellik de cilt üzerindeki şişliği ve kızarıklığı minimal düzeye indirir. Hidrokortizon ayrıca, cildi yüksek oranda tahriş edebilen ve egzama problemini çok daha ciddileştiren kaşıntı durumunu da azaltır.

Antibiyotik özelliklere sahip olan fusidik asit ise bakteri bazlı enfeksiyonları tedavi edebilmek amacıyla tercih edilir. Fusidik asit, cilt üzerindeki bakterilerinin gelişmesine ve ardından yayılmasına izin veren proteinleri üretebilmesini önleyerek işlev görür. Bu proteinler olmadığı sürece zararlı olan cilt bakterileri ölecektir veya bağışıklık sistemi tarafından öldürülecektir. (3)

Fucidin krem kimler için uygundur?

Fucidin krem, gebeler, emziren anneler ve çocuklar da dahil olmak üzere birçok yetişkin tarafından kullanılabilir. Bununla beraber Fucidin kremin kullanılması, bazı kişiler için uygun değildir. Fucidin kremin güvenli olup olmadığından emin olmak için geçmiş dönemlerde kremin bileşeni olan fusidik aside veya başka krem formlarına karşı alerjik reaksiyon gösterilip gösterilmediğine bakmak gerekir. (4)

BENZER YAZILAR  Voltaren Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Fucidin krem ne için kullanılır?

Fucidin krem, birçok cilt problemi için tercih edilebilir:

 • Egzama için Fucidin krem

Egzama (benzer şekilde atopik egzama veya dermatit olarak da bilinir), birçok kişiyi ciddi anlamda etkileyebilen çok yaygın bir cilt sorunudur. Kuru, kaşıntılı ve kırmızı renkli cilt lekelerine yol açar ve uygun şartlarda tedavi edilmediği takdirde sürekli olarak tekrarlayacak bir problem haline gelebilir. Bu sorun enfekte olduğu zaman ise çok daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Fucidin krem, en sık enfekte dermatit veya egzama tedavisi için kullanılır. Egzama için tavsiye edilen Fucidin krem kullanımı, genel olarak gün içerisinde 3-4 defa sorunlu alana topikal olarak uygulanmasıdır. Fucidin krem, tipik olarak egzamadan dolayı ortaya çıkan enfeksiyonları 8 ile 10 gün içerisinde tedavi eder.

 • İmpetigo için Fucidin krem

Impetigo, son derece bulaşıcı olabilen ancak, tipik olarak ciddi bir problem yaratmayan bir cilt enfeksiyonu türüdür. Bu rahatsızlığa genel olarak bakteriler yol açar. Bakteriler, kahverengi kabuklu lekeler çıkaran, patlayabilen, kırmızı renkli kabarcıklara veya yaralara sebep olabilir. Bu yaralar, genellikle ağrılı, kaşıntılıdır ve vücudun, diğer alanlara kolay bir şekilde yayılırlar. İmpetigo, en fazla küçük çocuklarda ortaya çıkar.

Impetigo, antibiyotik bazlı bir krem formu olan Fucidin krem ile tedavi edilebilir ve tedaviye başlanıldıktan sonra bu problem, bir hafta içerisinde iyileşir.  Kremi, doktorun önerdiği şekilde sorunlu bölgelere uygulamak gerekir. Rahatsızlıklar, birkaç gün içerisinde iyileşmeye başlamalıdır. Ancak, bazı durumlarda enfeksiyonun tam manasıyla geçtiğinden emin olabilmek için kremi, doktorun tavsiye ettiği süre boyunca kullanmak oldukça önem arz eder. (5)

 • Vajinal pamukçuk için Fucidin krem

Vajinal pamukçuk (pamukçuk olarak da bilinir), birçok kadını hayat boyunca etkileyebilecek çok yaygın bir maya enfeksiyonunun neden olduğu bir rahatsızlıktır. Vajinal pamukçuk sorunu, özellikle de 20-30 yaş aralığındaki kadınlarda çok daha sık bir şekilde görülür. Aslında Fucidin krem, antifungal özellikler taşamadığı için mantar enfeksiyonlarında kullanılmaz ancak, istisna olarak maya enfeksiyonundan kaynaklanan vajinal pamukçuk rahatsızlığında nadiren de olsa tercih edilebilir.

BENZER YAZILAR  Diş Ağrısı İçin İlaç

Not: Vajinal pamukçuk rahatsızlığı için ilk seçenek antifungal bazlı ilaç veya kremlerdir. Doktora danışmadan kesinlikle Fucidin krem kullanılmamalıdır.

 • Cilt lekeleri ve sivilce için Fucidin krem

Fucidin kremin, sivilce veya cilt lekeleri için kullanımı, amacına uygun değildir.  Ancak, yine bazı durumlarda Fucidin krem, özellikle de enfekte cilt lekeleri ve sivilceler için kullanılabilir. Bunun sebebi, Fucidin kreminin bakteri bazlı enfeksiyonların yok edilmesine yardımcı bileşen olan fusidik asit içermesidir.

Enfekte bir cilt lekesi veya sivilce durumunda enfeksiyonları tedavi edebilmek ve enfeksiyonlara yol açan bakterilerin gelişmesini durdurabilmek amacıyla doktor tarafından Fucidin krem ​​reçete edilebilir. Fucidin krem, etkilenen bölgeye doğrudan uygulanabilir. (6)

Fucidin krem nasıl kullanılır?

Doktorun farklı önerisi olmadığı sürece gün içerisinde 3-4 defa Fucidin krem uygulaması, son derece normaldir. Tedavi edilecek birçok sayıda enfekte bölgeler varsa doktor, farklı kullanım tavsiyesi verebilir. Fucidin krem uygulaması şu şekildedir:

 • Fucidin krem kullanılmadan önce ve sonra mutlaka eller yıkanmalıdır.
 • Kapak açılır, kremi ilk defa kullanmadan önce kapaktaki sivri uç, tüp üzerindeki contadan geçirilerek kremin akışı sağlanır.
 • Enfekte olan bölgelere ince bir tabaka şeklinde krem sürülür ve nazik bir şekilde ovalanır.
 • Yüz için kullanılıyorsa göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Yanlışlıkla krem, göze girerse derhal soğuk suyla yıkanmalıdır.

Hamilelikte Fucidin krem kullanılır mı?

Hamilelik esnasında Fucidin krem kullanılması, genel olarak güvenli kabul edilir. Bu medikal kremin kullanımının bebeğe hasar verebileceğine ya da gebeliği olumsuz bir şekilde etkileyeceğine dair henüz kesin bir kanıt yoktur. Bunun en büyük sebebi, Fucidin kremin yalnızca sorunlu alanlara topikal olarak uygulanmasıdır. Bundan dolayı kremin, yalnızca bu lokalize alanlara etkisi olacaktır. (7)

Gebelik kategorisi B’dir

Gebelik kategorisi B’dir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar,gebelik / embriyonal / fetal gelişim / doğum yada doğum sonrası gelişim ile ilgili olarak doğrudan yada dolaylı zararlı etkiler olduğunu göstermemektedir. Gebe kadınlara verilirken tedbirli olunmalıdır.

abdiibrahim.com.tr

Fucidin kremin yan etkileri nelerdir?

Birçok ilaç gibi Fucidin krem de farklı türden yan etkilere veya komplikasyonlara neden olabilir. Bu yan etkiler, hafif, şiddetli, kalıcı veya geçici olabilir. 

Aşağıda listelenen yan etkiler, bu kremi kullanan hastaların çok küçük bir kısmı tarafından bildirilmiştir. Bu yan etkiler, genel olarak rahatlıkla yönetilebilir ve zaman içerisinde kendi kendine geçebilir.

 • Kurdeşen, ciltte döküntüler, tahrişler, kızarıklıklar ve şişlikler
 • Uygulama yapılan bölgede alerjik reaksiyonlar
 • Çok nadiren de olsa uygulama yapılan alanda ağrı
 • Cilt üzerinde kabarma
BENZER YAZILAR  B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Aşağıda listelenen herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa kremin kullanımı derhal bırakılmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır:

 • Ciddi oranda alerjik reaksiyonlar (örneğin, karın bölgesinde şiddetli kramplar, nefes alışverişlerinde güçlük, mide bulantısı ile beraber kusma veya boğazda şişlik)

Fucidin krem ne kadar süreyle kullanılmalıdır?

Fucidin krem kullanılmaya başlandıktan sonra cilt, birkaç gün içerisinde iyileşmeye başlar. Ancak kremi, doktorun önerdiği süre boyunca kullanmak son derece önemlidir. Fucidin krem, genel olarak 1-2 hafta kadar kullanılır. Ancak bazı durumlarda kullanım süresi uzayabilir.

Fucidin krem çok fazla kullanılırsa ne olur?

Yanlış bir şekilde çok fazla Fucidin krem kullanılması yüksek riskli yan etkilere sebep olabilir. Endişe edildiği takdirde doktora bildirilebilir.

Fucidin krem kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Fucidin kremin kullanımı ile alakalı bakteri direncinin oluştuğu görülmüştür. Bütün antibiyotik formlarında olduğu gibi uzun süreçli ya da tekrarlanan kullanımı, antibiyotik direnci geliştirme ihtimalini arttırabilir. Ayrıca, uzun süreçli kullanımı, temas duyarlılığı riskini de artırabilir.
 • Fucidin krem, setil alkol, ptasyum sorbat ve butilhidroksianisol içerir. Bu ek bileşenler, lokal bazlı cilt reaksiyonlarına yol açabilir. Fucidin krem, bundan dolayı gözlere yakın bir şekilde uygulandığı zaman son derece dikkatli olunmalıdır. (8)

[geo-post id=”9231″ label=”Önerilen Yazı”]

Fucidin Krem ile ilgili sıkça sorulan sorular

Fucidin krem ile ilgili sıkça sorulan soruları aşağıda bulabilirsiniz.

Fucidin krem ne işe yarar?

Fucidin krem, egzama ve benzeri bütün cilt problemlerini tedavi eder. Topikal bazlı bir kortikosteroid olan hidrokortizon, cilt üzerinde bulunan hücrelerin enflamatuar maddeleri salabilmesini engeller.

Fucidin krem fiyatı 2021 ne kadar?

Fucidin Krem fiyatı 2021 Ekim ayı itibariyle 19.33 TL olarak belirlenmiştir.

Fucidin krem ne için kullanılır?

Stafilokok isimli bakterilerin neden olduğu cilt ve yara enfeksiyonlarının tedavisi için reçete edilen bir kremdir. Stafilokoklar, çok ciddi enfeksiyonlar üretebilir. Bu tip enfeksiyonların arasında enfekte kesiler, sıyrıklar, dermatit ve impetigo bulunur. Fucidin krem, enfeksiyonlara yol açan mikropların, gelişmesini tam manasıyla durdurarak işlev görür.

Fucidin krem prospektüs bilgileri

https://fitveform.com/wp-content/uploads/2021/10/fucidin-krem-prospektus.pdf

Fucidin merhem sivilcelere iyi gelir mi?

Her çeşit sivilceleri geçirmek için Fucidin krem uygun değildir. Bakteri bazlı sivilce oluşumlarında Fucidin merhem etkili bir sonuç gösterebilir.

Fucidin kremi kimler kullanamaz?

Fucidin merhemin kullanılıp kullanılmaması durumlarına doktorunuz karar vermektedir.

 • Göz çevresindeki cilt enfeksiyonlarında,

Uzun süreli ve sık aralıklarla kullanımlarda ve antibiyotiğe karşı direnç gösterme hallerinde kullanılması uygun değildir.

Kaynaklar:

 1. https://www.nhs.uk/medicines/fusidic-acid/
 2. https://bnf.nice.org.uk/drug/hydrocortisone-with-fusidic-acid.html
 3. https://www.medicines.org.uk/emc/files/pil.5510.pdf
 4. https://www.nhs.uk/conditions/impetigo/
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Fusidic_acid
 6. https://www.nhs.uk/medicines/fusidic-acid/
 7. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/fusidic-acid-oral-route-injection-route/proper-use/drg-20067601
Yorum yapın

2