Fucidin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

fucidin krem nedir ne Ise yarar

Fucidin krem antibiyotik grubunda yer alan en güçlü kremlerden bir tanesi olmaktadır. Genellikle cilt enfeksiyonları, iltihaplanma, açık ve yanık yaralarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir ilaç olmaktadır. Fucidin krem sıralamış olan bu rahatsızlarla birlikte yaygın olan bir çok iltihaplanma rahatsızlığı birlikte kullanılmaktadır. Fucidin kremin etken maddesi Fusidik asit olmaktadır. Fucidin krem ne işe yarar, ne için kullanılır gibi soruların yanıtı bu şekilde yer almaktadır.

Fucidin Krem Yan Etkileri

fucidin krem nedir ne ise yarar
fucidin krem nedir ne Ise yarar

İlaçların yan etkileri olabilmektedir. Bu durumun nedeni ise insan vücudunun kimyasal maddelere karşı reaksiyon göstermesidir. İlaçlar ilaçların içerisinde yer alan maddeler her ne kadar insan bedeni için sağlıklı olsa da bazı durumlarda bu durum tam tersi reaksiyon gösterebilmektedir. İlaçların yan etkileri bazı durumlarda olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle her hangi bir ilacın yan etkileri gözlemlendiği takdirde acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir. Fucidin krem yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazda şişlik durumları Fucidin kremin alerjiye bağlı olarak gelişen yan etkileri arasında olmaktadır.
 • FUCİDİN’in uygulandığı deri bölgesinde kuruma, yanma, batma hissi, döküntü,  irritasyon gibi yan etkiler gözlemlenebilmektedir. Bu yan etkilerden her hangi bir tanesi gözlemlendiği takdirde doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.
 • Göz çevresinde şişme ve yüzde kızarma, egzema, ürtiker gibi yan etkiler Fucidin kremin nadiren gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Fucidin Krem Muadili

Muadil ilaçlar genellikle ilacın kendisi olmadığında ya da muadil ilaçların fiyatları daha uygun olduğunda tercih edilen ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların yan etkileri ve fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir.  Muadil ilaçlar etken maddeleri aynı olan fakat isimleri farklı olan ilaçlara verilen genel isim olmaktadır. Doktor ya da eczacınızın bilgisi dâhilinde muadil ilaçları kullanmanız önerilmektedir. Birçok ilacın muadili bulunabilmektedir. Fucidin krem muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

 • FUCIBEST % 2 20 gr krem
 • FUCITEC %2 20 gr pomad
 • FUSIDAS %2 20 G krem
 • FUSIX DERMA % 2 pomad (20 G)
 • STAFINE %2 20 gr pomad

Fucidin Krem Fiyat

İlaç fiyatlarının değişkenlik göstermesinde birçok emen olabilmektedir. Bu etmenlerden en önemlisi ise ilacın reçetesiz bir şekilde alınıp alınmaması olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde yer alan antibiyotik grubunda ki ilaçların reçetesiz satışının yasak olması nedeni ile Fucidin krem reçetesiz bir şekilde alınamamaktadır. Fucidin krem 2021 fiyatı 19,33 TL olmaktadır. Belirlenen bu fiyat muayene ücretinden kaynaklı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Fucidin Krem Hamilelikte Kullanımı

Kadınlar için hamilelik ve emzirme dönemlerinde ilaç kullanımları tehlikeli olabilmektedir. Bunun nedeni ise ilaçların içerisinde yer alan kimyasal maddelerin kan ya da süt aracılığı ile bebeğe geçme ihtimalinin olmasıdır. Bu neden ile hamilelik ya da emzirme dönemlerinde her hangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışılası gerekmektedir. Fucidin krem antibiyotik grubunda yer alan bir ilaç olduğu için Fucidin krem hamilelik döneminde kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması önerilmektedir.

Fucidin Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bazı durumlarda ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. İlaçların bu durumlarda kullanımı çok daha büyük olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Bu neden ile ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka ilacın prospektüsü okunmalıdır. Fucidin krem hakkında bilinmesi gereken maddeler şu şekilde yer almaktadır.

 • Fucidin krem içerisinde yer alan etken maddelere karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmamanız gerekmektedir.
 • FUCİDİN’i kullanmayı unutursanız: Unutulan dozu dengelemek için çift doz kullanmamanız gerekmektedir.
 •  Küçük yaştaki çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamanız gerekmektedir.
 • Hamilelik ya da emzirme durumlarında doktor bilgisi dâhilinde kullanmanız gerekmektedir.
 • Fucidin kremi doktorunuzun reçete etmiş olduğu süre boyunca kullanmanız önerilmektedir.
 • Tedaviniz süresince cildi tahriş edici ürünlerin kullanımından kaçınmanız gerekmektedir.
 • Fucidin kremin ağız bölgesinden ve göz bölgesinden temasından kaçınılması gerekmektedir.

Fucidin Krem Prospektüs

İlaçların kutularının içerisinde yer alan bilgilendirme kağıdına verilen isim prospektüs olmaktadır. Prospektüs kağıdı içerisinde ilaç hakkında bilinmesi gereken tüm önemli bilgiler yer almaktadır. İlaçlar kullanılmadan önce ilacın prospektüsü incelenerek ilaç hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Prospektüs kağıdı içerisinde ilacın yan etkileri, nasıl kullanılması gerektiği ve hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği gibi önemli bilgiler yer almaktadır.

BENZER YAZILAR  Karaciğer Yağlanması Belirtileri Ve Kür Tarifi
Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Fucidin 20 mg/g Cream
Fucidin Cream
Fusidic acid
Comparative trial of fucidin ointment and fucidin cream in skin sepsis
Fusidic acid for skin infections
Fucidin® Cream in the Treatment of Impetigo
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap