Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar?

Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar?
Gaviscon
1

Gaviscon şurup ne işe yarar ? etken maddesi sodyum aljinat + bikarbonat olan gaviscon reflüden kaynaklanan mide yanması veya mide ekşimesi gibi semptomları azaltmaktadır. Yemeklerden sonra ve aynı zamanda hamilelikte yaşanan mide şikayetlerini azaltmaktadır. Ağıza mide sıvısı gelmesini önler ve asit hazımsızlığını giderir. Gaviscon ilaç aynı zamanda yemek borusu iltihabı tedavisinde kullanılır, şikâyetin sıklık ve şiddet durumuna bağlı olarak kısa süreli reçete edilmektedir.

Aralıklı olan rahatsızlıklarda sadece belirtilerin görülmesi ile kullanılabilmektedir. Sıklığı ve şiddeti artan belirti durumlarında yedi günlük bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Eğer bu süreçte tedavi etkisini göstermezse doktorun bilgilendirilmesi gerekiyor. Gaviscon şurup kullananlar tarafından yan etkileri çok sınırlıdır ve genel olarak güvenli bir ilaçtır fakat doktor önerisi dışında kullanımı önerilmez.

gaviscon şurup ne i̇şe yarar?
gaviscon şurup ne i̇şe yarar?

İçindekiler Tablosu

Gaviscon Nedir?

Gaviscon, mide reflüsü tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaç olmaktadır. Ana etkin maddeleri de sodyum alijinat, kalsiyum karbonat ve sodyum bikarbonat olmaktadır. Böylece midedeki asit oranı azaltılır, kontrol altında tutulur. Nane tadında olan Gaviscon çeşitleri genellikle şurup ve çiğneme şeklinde tablet formu bulunuyor. Şurup formu genellikle hamile, emziren kadınlara veya çocuklara verilmektedir. Fakat tercih eden yetişkinlerde rahatlıkla kullanabilir, ilaç doktor kontrolünde ve kısa süreli alınmalıdır.

BENZER YAZILAR  Purinol Nedir? Ne İşe Yarar?

İlginizi Çekebilir: Paleo Diyeti Nedir? Zararlı Mı?

Gaviscon Ne İçin Kullanılır?

Gaviscon ilacı özellikle bazı rahatsızlıklardan kaynaklanan şikayetleri gidermek için kullanılmaktadır. Bunlardan biri asit reflü olmaktadır, yani mide sıvısı ile birleşen gıda karışımının ağza gelmesi olabilir. Bunun dışında yemek borusu iltihabı, hamilelik reflüsü gibi durumlarda kullanılır.  Gaviscon ne için kullanılır konusunda ortaya çıkan mide yanması, ekşimesi, asit hazımsızlığı, mideden ağza asit gelmesi durumunda kullanılmaktadır.

Gaviscon Kullanımı

Gaviscon kullanımı sonrasında ilaç alınır alınmaz etkisini göstermeye başlar ve bir dozun etkisi yaklaşık olarak 4 saat sürebilmektedir. Mide yanması ile asit Reflü belirtilerini hafifleten bu ilaç yemek borusu iltihabının belirtilerini azaltır, iltihaplı gıda borusunu asitten korur ve iyileşmesini sağlar. Gaviscon nasıl kullanılır,

  • Gaviscon şurup aç mı tok mu içilir konusunda ilacı yemekten sonra almanız gerekiyor.
  • Şurup formunu kullanmadan öncesinde şişesini iyice çalkalayın.
  • Tablet formunda olan ilaç iyi bir şekilde çiğnenmelidir, tableti küçük parçalara bölerek çiğnemek daha kolay olabilir ve üzerine su içebilirsiniz.
  • Eğer aralıklı olarak mide rahatsızlığı yaşıyorsanız sadece gerektiği zaman alın.
  • Mide sorunlarınız artarsa şikâyetiniz olmasa da ilacı düzenli bir şekilde almaya devam edebilirsiniz.
  • Kullanımda kesinlikle doktorun önerdiği dozda ve talimata uygun bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Bunun dışında alkol ile ilaç kullanımı önerilmez.
  • Unutulan dozu dengelemek amacı ile çift doz almayın ve o dozu atlayarak ilacın rutin döngüsüne devam edin. Aynı zamanda belirtilen doz dışına çıkmanız kesinlikle önerilmez.
BENZER YAZILAR  Karın Guruldamasına Ne İyi Gelir?

Gaviscon Şurup Reçetesiz Alınır mı

Gaviscon şurup, popüler bir reflü ilacı olmaktadır. Reflü kaynaklı olarak görülen mide yanması ve mide ekşimesi gibi semptomlara iyi gelen Gaviscon şurup, herkesin evinde bulunmaktadır. Gaviscon şurup reçetesiz alınır mı bakıldığında reçeteli olarak satılan ilaçlar arasındadır. Mutlaka doktor kontrolünde kullanmanız gerekiyor. Aile hekimi veya doktorunuza giderek Gaviscon şurup yazdırmanız gerekmektedir.

gaviscon şurup ne i̇şe yarar?
gaviscon şurup ne i̇şe yarar?

Gaviscon Şurup Mide Ağrısına İyi Gelir mi

Gaviscon Şurup mide ağrısına iyi gelir mi konusunda, doktor kontrolünde ölçülü kullanılan şurup düzenli kullanımda iyi gelmektedir. Fakat bilinçsiz kullanımda ağrı durumunu azaltmaz aksine arttırabilmektedir. Bu sebeple mutlaka doktor tarafından muayene sonrasında kullanmanız önemlidir. Sıklaşan ağrı durumlarında 7 gün üst üste kullanılabilir. Belirtiler düzelmez veya kötüye giderse hastaların doktor tarafından tekrar değerlendirilmesi gerekebilir.

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir