En Küçük Süs Köpekleri

En Küçük Süs Köpekleri
Süs Köpekleri Bakımı
0

Minyatür, kucak, süs, oyuncak köpek grubu gibi isimlerle de anılan bu köpek ırkları; diğer köpek cinslerine göre, yetişkinliğe ulaştıkları dönemlerde dahi onların yavruları boyutlarındadır. En çok 35 -40 cm kadar hatta çok daha aşağısı boylara sahip olabilirlerken ağırlıkları ise en çok 10 kg kadar olabilir.

Hayvan dostları, genel olarak uzun süreli yalnızlıktan hoşlanmazlar. Dolayısı ile en küçük süs köpekleri sahibi olarak onları yalnız bırakmak zorunda kalmaz ve birçok planınıza dahil edebilirsiniz. Böylelikle ise her an ilgilenebilmeniz mümkün olacaktır. Peki, bu sevimli ırklar hangileridir?

Dünyanın En küçük Köpekleri

En küçük süs köpekleri cinslerini genel olarak tanıtmadan evvel, küçüklüğü ile ün kazanmış köpek dostları vardır. Hatta kimisi sahip olduğu minik boyu ile Guinness Dünya Rekorları Kitabına girmiştir. Bu köpek cinslerini ele alarak başlar isek:

 • Chihuahua (Şivava): Yetişkin olduğu zamanlarda 25 cm boy ile en çok 3 kg ağırlığa ulaşan ve büyük gözleri ile dikkat çeken bir köpek ırkıdır. Sahibine ise kıskançlık derecesinde bağımlıdır. Soğuğu ise çok sevmezler.
  Bu ırka mensup olan minik dost, 2013 yılında 9.65 cm boy ve 567 gr ağırlı ile Guinness Dünya Rekorları kitabına girmiştir.
 • Pomeranian Boo: Biblo ya da pelüş oyuncak gibi görünen bu minik dost yetişkin olduğunda en çok 3,5 kg ağırlık ile birlikte yine en çok 20 -25 cm boy uzunluğuna sahip olabilir. Çift katmanlı tüy yapısı ile soğuk havalara karşı dayanıklıdır.
 • Yorkshire Terrier: Boy uzunluğu en çok 20 cm ve ağırlığı 3,5 kg kadar olabilen bir ırktır. Tüyleri uzun ve ipeksi, duruşu asil ve masumdur.
 • Shih-Tzu: Yaklaşık 25 cm kadar boyu ve en çok 7 kg ağırlığı ile minik dostlar arasındadır. Tüy yapısı uzundur hatta yüz kısmında görünen bu uzun tüyler onlara saç, sakal gibi hoş bir görünüm katar.
 • Maltese Terrier: En küçük süs köpekleri denilince en sık tercih edilen köpek ırkıdır. Yaklaşık 15 cm boyları ve 3 – 3,5 kg ağırlıkları bulunan, genellikle açık renk tüylere sahip bir köpek ırkıdır.
BENZER YAZILAR  Kışlık Erkek Mont Modellerinde İndirimli Fiyatlar

En Küçük Süs Köpeği Cinsleri

En küçük süs köpeği fiyatları cinslerini ufak tanıtımlar ile sıralayacak olursak:

 • Toy Poodle (kaniş): 20 – 25 cm boy ile 3- 6 kg arası ağırlıklarda olan bu sevimli ırk, kıvırcık tüy yapısı ve sportif karakteri ile oldukça sempatiktir. Küçük ama çok aktif bir köpek ırkıdır. Bu durum da en küçük süs köpekleri arasında gözde olmasına sebep olmuştur.
 • Papillon: Zeki ve itaatkar bu minik ırk, 28 cm boy ile en çok 5 kg ağırlığındadır. Her canlı ve küçük birey insanlar ile genellikle iyi anlaşır.
 • Bichon Frise: Melez bir köpek ırkı olup, ataları Poodle cinsine benzer yapıdadır. Boyları en çok 30 cm ağırlıkları ise 5- 9 kg kadardır.
 • Pug: Üzgün yüz ifadesi ile dikkat çeken bu ırk en çok 30 cm boy ile 9 kg ağırlığa sahip olabilir.
 • Fransız Bulldog: Tipleri Pug köpekleri andıran bu ırk en çok 30 cm boy ve 13 kg kadar ağırlıklara sahiptir.
 • Dachshund: Sevimli tipi ile dikkat çeken bu ırk, en çok 9 kg kadar ağırlıkta ve 40 cm boylarda olabilir. Küçük bir ırk olsa da avcı bir ruha sahip köpekler arasında bulunur.
BENZER YAZILAR  Ombre Üstüne Boya

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap