Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

ertesi-gun-hapi-yan-etkileri

Ertesi gün hapı, çoğu insanın bildiği gibi istenmeyen gebeliklerden korunmak için önlem amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Değişen ve gelişen dünyamızda, teknolojik ve bilimsel gelişmelerde birlikte insanoğlunun faydası için bir sürü yenilikler yapılmaktadır. Bilimsel olarak, ertesi gün hapı ile birlikte istenmeyen birlikteliklerden oluşabilecek olan gebeliklerin engellenmesi insanların hayatlarını kurtarmaya devam etmektedir. Çeşitli doğum kontrol yöntemleri olarak kullanılan doğum kontrol hapları ve diğer ilaç benzeri ürünlerin dışında, ertesi gün hapları genellikle son tercih olarak kullanılsa da etkili bir doğum kontrol yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her hapta ve ilaçta olduğu gibi ertesi gün hapı yan etkileri mecvuttur. Görülen bazı yan etkiler şöyledir;

Bu ertesi gün hapı yan etkileri her kullanıcıda gözükmeyeceği gibi bazı insanlarda ortaya çıkabilen yan etkilerdir. Yan etkilerin geçmediği veya çok şiddetli olduğu durumlarda uzman doktorlara başvurulması gerekmektedir.

İçindekiler

BENZER YAZILAR  Kestine Nedir? Ne İşe Yarar?

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Ne Kadar Sürer

Ertesi gün hapı yan etkileri ne kadar sürer gibi bir sorunun cevabı aslında kişiden kişiye değişebilir. Tabi ki de geçmeyen ve çok şiddetli yan etkiler olması durumunda hemen doktora başvurulması tavsiye edilir. Ancak ertesi gün hapı kaynaklı adet gecikmesi diğer yan etkilere göre biraz uzun sürebilir. Diğer yan etkiler olan mide bulantısı, kusma, halsizlik gibi yan etkilerin kısa sürede geçmesi beklenir.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Adet Gecikmesi

Ertesi gün hapına bağlı adet gecikmesi çok sık rastalanan bir yan etki olarak karşımıza çıkar. Kadınların adet döngülerinin düzenli olması sağlıklı kalmaları açısından çok önemli bir konudur. Normalde 28 gün olarak belirlenen adet döngüsünün normal düzeninin ertesi gün hapına bağlı olarak  bozulması, uzaması veya kısalması durumunda uzman doktorlara başvurulması önemlidir. Genellikle ertesi gün hapı kullanımından sonraki adet döngünüz normal gününün dışına çıkabilir. Devam eden döngü döneminde yine aynı şekilde kısalmalar veya uzamalar olduğunda doktora gidilmesi tavsiye edilir. Aynı şekilde, ertesi gün hapı sonrası kanama olarak karşımıza çıkabilecek durumlar adet kanaması olarak düşünülebilir. Bu kanamalar ertesi gün hapının yan etkilerinden biri olabilir. Ancak kanama uzun süreli ve şiddetli ise yine aynı şekilde doktora başvurulması gerekir.

BENZER YAZILAR  Kuşkonmazın Faydaları

Ertesi Gün Hapı Sağlığa Zararlı Mıdır?

Genellikle, ertesi gün haplarının kullanım reçetelerinde de belirtildiği gibi, 1 yıl içerisinde 1 den fazla ertesi gün hapı kullanmak adet döngüsünü olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı, doktorlar tarafından da 1 yılda 1 den fazla kullanılması önerilmez. Adet döngüsü kadınların yaşamlarının büyük bir kısmında belirli bir düzene bağlı olarak tekrar ettiğinden ve bu düzenin bozulmasının neredeyse her zaman kötüye işaret ettiği bilindiğinden, normal adet döngüsünün dışarıdan alınan ilaçlarla etkilenmesi sağlığınıza zarar verebilir. Saydığımız yan etkiler dışında, ertesi gün hapının yılda  kez kullanıldığında genellikle sağlığa zararlı olmadığı düşünülmektedir.

Ertesi Gün Hapının İşe Yaradığı Nasıl Anlaşılır

Basit olarak söylemek gerekirse, ertesi gün hapının işe yaradığını anlamak için bir diğer adet döngüsü zamanınızı beklemeniz ve adet olmanız yeterlidir. Saydığımız yan etkiler arasında bulunan, ertesi gün hapından sonra kanama, ertesi gün hapının işe yaradığının göstergesi olarak kabul edilmez. Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonraki adet kanamanız normal şekilde olduysa, bu hapın işe yaradığının en büyük göstergesidir. Ancak normal adet döngünüzün olduğu günde kanama olmadıysa, adetiniz 7 gün veya daha fazla geciktiyse, bununla birlikte bulantı, kusma, baş ağrısı veya karın ağrısı gibi yan etkilerde varsa gebelik testi yaptırmanız en doğru seçenek olacaktır.

BENZER YAZILAR  Favipiravir Ne İşe Yarar?

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Kullananlar

Ertesi günü hapı yan etkileri kullananlar tarafından internet platformlarında paylaşılmaktadır. Bu yan etkilere bakıldığı zaman yukarıda saydığımız yan etkilerin oluştuğunu görmekteyiz. Farklı yan etkileri söyleyenlerin farklı bir durumlarının olabileceği unutulmamalı ve her yazıyı dikkate alarak hareket etmemelisiniz. Söz konusu etkilerin kişiden kişiye göre değişik gösterebileceği; hatta yan etkisi hiç görülmeyen kişilerin olabileceği bu aşamada asla unutulmamalıdır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap