Biberiye Hafızayı Geliştirir mi? Biberiyenin ve Biberiye Yağının Hafıza Üzerindeki Etkileri

Biberiye Hafızayı Geliştirir mi? Biberiyenin ve Biberiye Yağının Hafıza Üzerindeki Etkileri
Biberiyenin ve Biberiye Yağının Hafıza Üzerindeki Etkileri
0

Biberiye hafızayı geliştirir mi? Sorusu ile ilgili cevapları aramadan önce bu bitki hakkında sizlere bilgi vermemiz gerekiyor. Bu çok yıllık odunsu bitkinin bilimsel adı Rosmarinus officinalis’dir ve düzenli olarak tüketmenizi gerektiren birçok faydası vardır. Biberiye Akdeniz’e özgüdür ve dünyadaki en bol bitkilerden biridir ve çok çeşitli tıbbi kullanımlara sahiptir. Bu kullanımlar arasında hafızayı iyileştirmek, ruh halini iyileştirmek, iltihabı azaltmak, ağrıyı hafifletmek, vücudu bakteriyel enfeksiyonlardan korumak, vücudu detoksifiye etmek, bağışıklık sistemini korumak, erken cilt yaşlanmasını önlemek ve cilt hastalıklarını iyileştirmek bulunur.

Bu bitki çoğunlukla şefler tarafından aroması için kullanılsa da, biberiye hafıza da dahil olmak üzere birçok bilişsel işlev üzerinde etkisi olabilir. Biberiye aroması, ruh halini iyileştirmek, zihni arındırmak ve kronik anksiyete ve stres hormonu bozukluklarının neden olduğu stresi azaltmakla ilişki bulunmuştur. Biberiye bilişsel bir uyarıcı olarak kabul edilir ve bellek performansını ve kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Bilimsel Araştırmalara Dayanarak Biberiye Hafızayı Güçlendirir mi?

Biberiye hafızayı güçlendirir mi? Sorusuna bilimsel olarak bazı cevaplar bulunmaktsdır. 2012’de yapılan bir araştırmada, uçucu yağları damıtmak için kullanılan yaygın bir bitki olan biberiyenin sağlıklı yetişkinlerde bilişsel performansın iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini gösterilmiştir. 2013 yılında yapılan bir başka çalışmada ise, bilim adamları biberiyenin olayları hatırlama yeteneğini geliştirebileceğini buldular.

BENZER YAZILAR  N95 Maske Kullanımı

Başka bir çalışmada biberiyenin esansiyel yağını koklayan kişilerin hafızalarını geliştirdiklerini ve böylece hafıza problemlerini tedavi ettikleri ortaya konmuştur. Bu, demansın ayırt edici özelliklerinden ve semptomlarından biri olan hafıza kaybının tedavi edilmesi için ümit vericidir. Buna bağlı olarak biberiyenin hafızaya etkisi oldukça güçlüdür.

13 ila 15 yaş arasında 150 sağlıklı gencin üzerinde yapılan bir araştırmada katılımcılar iki gruba ayrıldılar. Birinci grup biberiye ve lavanta yağı kokan bir odaya yerleştirilirken, diğer grup kontrol grubu idi ve koku olmayan bir odaya yerleştirildi. İki grup arasındaki kısa süreli hafıza performansında ciddi anlamda fark kaydedilmiştir. Biberiye bulunan odadaki katılımcıların görsel hafızasının kontrol grubuna göre çok daha iyi olduğu kaydedilmiştir.

Biberiyenin bilişsel fonksiyonlar ve hafıza üzerindeki olumlu etkilerinin içerisinde bulunan 1,8-sineol maddesi ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Biberiye esansiyel yağının aromasının solunmasının ardından sağlıklı insanların kanlarında 1,8-sineol maddesi tespit edilebildiği için bu sonuç çıkarılmıştır.

Biberiye hafızayı güçlendir mi? Sorusuna farklı bir cevapta farklı bilim araştırmalarında cevap verilmiştir. Bilimsel bir çalışmada, araştırmacılar 180 gönüllüden papatya ve nane çayı içmesini istediler ve içmeden önce ve sonra bilişlerini ve ruh hallerini test ettiler. Nanenin ruh halini ve bilişsel fonksiyonları geliştirdiği ve teşvik ettiği, hafızayı, dikkat ve dikkat hızını ve bilişsel performansı geliştirdiği, sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu bulundu.

BENZER YAZILAR  Magnezinc Ne İçin Kullanılır?

Northumbria Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, nane, papatya, biberiye ve lavanta gibi bitkilerin, ruh halini ve hafızayı etkilediği ve yaşlılarda belirgin faydaları olduğu gösterilmiştir. Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü‘nde görev yapan araştırmacılar, nane çayı içmenin uyanıklığı artırdığını, papatya çayının ise beyinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğunu buldular. Çalışmada aynı zamanda bilişsel işlevlerde önemli düzeyde iyileşme de gösterilmiştir.

Biberiyinin aromaterapide konsantrasyon ve yaş ve buna bağlı bilişsel gerilemeyi desteklemek için kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu bitki yaşlılık döneminde hafızayı iyileştirebilir ancak hem biberiyenin hem de diğer uçucu yağların beyin fonksiyonu üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Biberiye hafıza üzerinde bu tür etkilere sahiptir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir