Trendlerdeki Yazı

Fenistil Krem Ne İşe Yarar?

Fenistil-Krem-Ne-Ise-Yarar

Deride kendini gösteren hastalıkların ya da dış kaynaklı sorunların giderilmesinde farklı tedavi yöntemleri değerlendirilmektedir. Tedavi yöntemleri duruma göre sadece merhem kullanımı yeterli olurken kimi zaman ilaçlı tedavi ile destekleme gerekebilmektedir. Bu tür yöntemler uzmanların muayeneleri çerçevesinde belirlenmektedir. Fenistil Krem de derideki;

 • Kaşıntı,
 • Kabarıklık,
 • Hafif dereceli güneş yanıkları,
 • Böcek ısırmaları gibi sıkıntıların giderilmesinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Tabi kremin kullanımı için cildin uygun olup olmadığı konusu da kontrol edilmektedir. Zira bu merhemin iltihaplı bir ciltte kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.

Fenistil Krem Nedir?

Fenistil Krem neye yarar ya da nedir gibi araştırmalar direkt olarak merhemin etken maddelerine götürmektedir. Yukarıda verilen sorunların tedavisinde değerlendirilen bu merhemin 1 miligramının içerisinde bir miligram dimetinden maleat bulunmaktadır. Kremin yardımcı maddeleri ise;

 • Sodyum edetat
 • Propilen glikol
 • Benzalkonyum klorür
 • Saf su
 • Sodyum hidroksit şeklinde devam etmektedir.
BENZER YAZILAR  Decavit Ne İşe Yarar?

Merhemin kullanımından önce etmen maddelerinin de yardımcı olan maddelerinin de incelenmesi önemlidir. Bu durum tüm merhemler açısından geçerlidir. Çünkü etken ya da yan maddelere alerji olunması durumunda kullanımlar önerilmeyecektir. Alerjisi olmasına karşın merhem kullanımını devam ettirenlerin derilerinde kaşıntıdan döküntüye kadar pek çok yan etki görülmektedir. Hatta ilerleyen zamanlarda nefes darlıkları bile kendini gösterebilmektedir.

Fenistil Krem Nasıl Kullanılır?

Merhemlerin kullanımında ana kullanım yöntemlerinin yanı sıra özel yöntemler de bulunmaktadır. Özel olarak değerlendirilen yöntemler uzmanların muayeneleri çerçevesinde vermiş oldukları önerilerden oluşmaktadır. Herhangi bir ek öneri bulundurmayanlar için Fenistil Krem kullanımı günde iki ya da dört kereden oluşmalıdır. Ayrıca kremin düzenli olarak kullanımından başlayan ilk bir hafta içerisinde faydalarından istifade edilmesi beklenmektedir. Fayda göremeyenlerin kullanıma ara vererek bir doktora muayene olmaları önerilmektedir.

Kullanım için sorunlu olan bölgenin temizlenmesi ve kurulanması atılması gerekli olan ilk adımlar arasındadır. Sonrasında ise Fenistil Krem ince bir tabaka olacak şekilde bölgeye uygulanmalıdır. Uygulama sonrasında merhemin cilt tarafından emilimi beklenmelidir. Bu sayede elde edilecek olan faydaların daha kısa süre içerisinde kendini göstermesi sağlanmış olunacaktır.

BENZER YAZILAR  Panocer Nedir? Ne işe Yarar?

Fenistil Krem Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fenistil Krem nasıl kullanılır açıklamalarında görüldüğü üzere kremin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bu alan yaş bakımından da geniş olmak özelliğini devam ettirmektedir. Zira emziren anneler, yaşlılar, hamileler ya da çocuklar gerekli olduğu durumlarda merhemi değerlendirebilmektedir. Merhemin kullanımında yaştan ziyade tenin durumu önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalara göre tenin;

 • İltihaplanmış olması
 • Deride incelme meydana gelmesi kullanıma mâni olmaktadır.

Bahsedilen durumlara dikkat edilmeden kullanım gerçekleştirildiğinde deride iyileşme yerine daha kötüye gitme kaydedilmektedir. Böyle sonuçlarla karşı karşıya kalınması halinde de zaman kaybetmeden bir doktora muayene olunması gerekmektedir. Böylece farklı tedavi yöntemleri üzerinden iyileşme sağlanmış olacaktır.

Fenistil Krem Yan Etkileri

Kişilerin derilerinin durumlarına göre Fenistil Krem yan etkiler bakımından değerlendirilmektedir. Bazı yan etkiler çok seyrek görülürken bazıları bunlara kıyasla kendini daha sık şekilde göstermektedir. Sonuç her ne olursa olsun yan etkilerin görülmesinden sonra eczacıdan ya da bir doktordan fikir alınması önerilmektedir. Bu sayede ilerleyen zamanlarda oluşabilmesi muhtemel olan ciddi sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olunmaktadır. Krem kullanımı sonrasında ortaya çıkan yan etkiler arasında deride;

 • Kabartı
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı başta olmak üzere farklı semptomlar sayılabilmektedir.
BENZER YAZILAR  El Ağdası Nasıl Kullanılır?

Gerçekleştirilen değerlendirmeler kimi hastalarda krem kullanımı neticesinde deride kuruluk sorunu yaşandığı da belirlenmiştir. Bahsedilen kuruluk devamlılık halinde deri döküntülerine de neden olabilmektedir. Bu yüzden yan etkilerden sonra bir uzmana danışılması oldukça önem arz etmektedir.

Fenistil Krem Fiyat 2021   

İnsanlar medikal ürünlerde sabit fiyatlar olduğunu zannına kapılmaktadır. Ancak belli ortalamalar üzerinden hareket edilmesi kaydı ile eczaneden eczaneye göre rakamlar üzerinde oynama yapılabilmesi mümkündür. Fenistil Krem fiyatı aynı nedenler kapsamında her yerde aynı değildir. Üstelik tüm ilaçlarda olduğu gibi bu ilaçta da belli aralıklar ile zam uygulaması yapılmaktadır. Gerçekleştirilen senelik zamlardan sonra Fenistil Krem en pahalı olarak 2315 TL’ye satılmaktadır. Kremin en ucuza ise 19,32 TL’den satıldığı bilinmektedir. Fakat bu gibi durumlarda eczanelerde kâr oraları sıfıra indirilmiş de olmaktadır. Kremin ortalama olarak ise 22,29 TL ile satışa sunulduğu bilgilerine ulaşılmış durumdadır.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap