Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?


0

Hamilelik dönemi içerisinde yer olmakta olan anne adayları ve de onlara destek olmak için bekleyen baba adayları için, hamilelikte mide bulantısı oldukça normal bir olay haline dönüşmüştür. Hamilelikte mide bulantısı neredeyse tüm gebe kadınlarda görülmektedir. Belirli bir gebelik süresi geçirildikten sonra ortaya çıkan mide bulantıları, çoğu zaman hamile kişilere rahatsızlık verebilecek boyuta da gelebilmektedir. Hamilelikte mide bulantısı kısa çözümler ile geçiştirilebilmektedir. Ancak hamilelik evresinin belli başlı dönemleri içerisinde bulunan hamilelikte mide bulantısı, kesin olarak çözülemeyecektir. Her kadın hamilelik döneminde az ya da yüksek oranlarda mide bulantısı yaşayabilmektedir.

Hamileliğin güzelliğinin bilincinde olan kişiler ise, hamilelikte mide bulantısı hakkında hiç şikayetçi değillerdir. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar sorusunu merak eden kişiler için, hamileliğin beşinci ya da altıncı haftasında başladığını söylemek doğru olacaktır. Hamilelikte mide bulantıları ne zaman başlar sorusu gebelik yaşamakta olan kişiler arasında farklılık gösterebilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamile olan kişilerin hiç şüphesiz en rahatsızlık duyduğu evre, hamilelikte mide bulantılarının başlamasıdır.  Hamilelikte çeşitli değişkenliklere tabi olarak mide bulantıları yaşanması oldukça olağan bir durumdur. Hamilelikte mide bulantıları risk taşıyan bir olay olarak görülmemelidir. Ancak eğer kişiler oldukça fazla ve sık mide bulantısı yaşamaya başlamışlar ise, mutlaka bir doktor muayenesi gerekecektir. Hamilelikte mide bulantısı neden olur sorusu için cevap aslında çok basit olacaktır.

BENZER YAZILAR  Laroxyl 10 Mg Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Kişilerin hamilelik evresine girdikleri adan itibaren hormonsal dengeleri büyük bir değişkenlik gösterecektir. Hormonel dengeleri değişmekte olan anne adaylarının vücutları da bu değişimlere ayak uyduramayarak çeşitli evrelerin oluşmasına sebep olacaktır. Hamilelik evresi neticesinde kişilerde kokuya olan hassasiyet de bir o kadar arış gösterebilecektir. Buna bağlı olarak çok daha fazla kokuyu hissetmeye maruz kalacak anne adayları, mide bulantısı yaşayabilmektedir. Hamilelikte mide bulantıları neden olur sorusu için en net cevap hormonlar olacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelik döneminin en yorucu dönemi mide bulantılarının başladığı dönemler olarak kabul görmektedir. Gebelik dönemini yaşamakta olan tüm kadınlar, çeşitli koku hassasiyetleri neticesinde mide bulantısı evresini daha şiddetli olarak geçirebilmektedir. Gebelik dönemi esnasında kişiler çok ağır şekilde mide bulantısı yaşadıklarını fark etmişler ise, en kısa süre içerisinde doktorlarını durumu bildirmelidirler. Hamilelikte mide bulantısı yaşamanın bebeğe herhangi bir zarar yoktur ancak dikkat edilmediği taktirde anne adayı için rahatsız edici sonuçlar doğurabilecektir.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer sorusunu bu evreyi bir an evvel atlatmak isteyen kişiler sık sık sormaktadırlar. Hamilelikte mide bulantıları ne zaman geçer sorusuna yanıt olarak, hamileliğin on ikinci ve on dördüncü haftaları gösterebilmektedir. Bu da gebelik dönemi yaşayan kişilerin on dördüncü haftaya kadar mide bulantısı yaşayabileceği anlamına gelecektir. Hamilelik dönemi içerisinde çok sayıda evre yer alabilmektedir. Çeşitli riskli dönemlerin aksine, hamilelikte mide bulantıları oldukça keyifli ve tatlı geçiş dönemleri olabilecektir. Kişilerin hayatta sadece birkaç kez yaşayabileceği hamilelik duygusunun yanında, bu tür çeşitli evreler kesinlikle sorun teşkil etmemektedir.

BENZER YAZILAR  Böbrek Kanseri Tedavisi

Hamilelik dönemi tüm kadınlar için yaklaşık olarak dokuz ay sürebilmektedir. Dokuz ay uzun bir süre olarak görünüyor olsa bile, anneler ve babalar için çok kısa sürede bitip geçecektir. Hamilelik döneminin ardından kişiler sadece yaşadıkları evreleri hatırlayarak tebessüm etmelidirler. Hamilelik ya da gebelik dönemi her kadın için özel ve güzel bir evredir. Hamilelik evresini en rahat şekilde atlatabilmek için doktor kontrollerini de aksatmamak gerekecektir.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide bulantısı için;

  • Aç kalmamalı; ama çok yenilmemelidir
  • Limon tüketmek veya koklamak
  • Bulantı geldiği anda burundan nefes alıp ağızdan verin
  • Ağır ve keskin kokulardan uzak durun
  • Diş fırçalamakta mide bulantısına neden olabilir. Bu yüzden ağız gargarası seçeneğini değerlendirebilirsiniz
  • Bulunan ortamın havalanması
  • Yağlı besinlerden uzak durun
  • Temiz havada yürüyüşe çıkın
  • Bitki çayı doktorun onayı ile içilebilir
  • Karbonhidrat ve protein yoğunluğu fazla bir diyet uygulamak

Bu önerileri dikkat edebilirsiniz. Ne yiyip ne içeceğiniz ile ilgili doğum kontrol uzmanınızdan da destek almalı ve onun dediklerinin doğrultusunda beslenme gerçekleştirilebilmektedir.

BENZER YAZILAR  Ketavel Nedir? Ne İşe Yarar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir