Hardal Yağı Faydaları ve Zararları

Hardal Yağı Faydaları ve Zararları
hardal yağı faydaları
0

Hardal yağı, hardal bitkisinin tohumlarından soğuk pres yöntemiyle yağ çıkarılması ile elde gelir. Kalp hastalığı olasılığını azalttığı bilinen tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengindir.

Hatta bu nedenle Amerika’da FDA tarafından pişirme yağı olarak kullanılması yasaklanmıştır. Ancak erusik asit miktarı düşük olan hardal yağı tüketilebilir.

Bunlara ek olarak, hardal yağının içerisinde, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, A, C ve E vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum da bulunur. Hardal yağı faydaları ve zararları konusundan önce bu yağın kullanımı hakkında bilgi verelim.

İçindekiler Tablosu

Hardal Yağı Nasıl Kullanılır?

Hardal yağının kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Bu yağın Asya ve bilhassa Hint mutfağında kullanımı yaygındır. Yağın güçlü tadını veren alil izotiyosiyan aynı zamanda yaban turbu ve wasabi sosunda da kullanılır.

Bu yağ alternatif tıpta da şifalı özelliklerden ötürü geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Hardal yağının içeriğindeki tehlikeli erusik asit dolayısıyla en güvenli kullanımı cilde lokal olarak uygulanmasıdır. Hardal yağının bu açıdan iyi bir masaj yağı olabileceğini söyleyebiliriz. Şimdi gelelim hardal yağının faydaları incelememize.

Hardal Yağı Faydaları

Tekli doymamış yağ asitleri

Hardal yağının içerisinde yüksek miktarda tekli doymamış yağ asitleri vardır. Tekli doymamış yağ asitleri ayrıca avokado, fındık ve tohumlarda da bulunur. Uzmanlar kalori alımının % 15 ila % 20 kadarının tekli doymamış yağ asitlerinden gelmesi gerektiğini belirtir.

BENZER YAZILAR  Ankara En İyi Psikiyatrist Tavsiye

Ayrıca tekli doymamış yağ asitleri yüksek tansiyon için de etkilidir. Tansiyon üzerindeki olumlu etkisi ise kalp damar sağlığını da destekleyebilir.

Enflamasyon

Hardal yağının anti-enflamatuvar potansiyeli de yüksektir. Çünkü iltihabı azaltan bir bileşik olan allil izotiyosiyanat içerir.

2014 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, allil izotiyosiyanat maddesinin, kalın bağırsakta iltihaba neden olan kolit rahatsızlığı olan farelerde enflamasyonu azalttığı tespit edilmiştir.

Bu maddenin doğrudan böyle bir etkisi olması hardal yağının da enflamasyon için faydalı olabileceği anlamına gelebilir ancak doğrudan hardal yağı bu hususta araştırılmadan kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

Kalp sağlığı

Hardal yağı faydaları kalp üzerinde insanlarca fazlası ile araştırılmaktadır. Tekli doymamış yağ asitlerinin iyi kolesterol de denilen HDL kolesterol değerlerini arttırdığı belirtilir. HDL kolesterolü yükseltebilen bu yağ kardiyovasküler hastalıklara (kalp damar hastalıklarına) karşı koruyucudur.

Hardal yağının kalp sağlığı üzerindeki faydaları zeytin yağından bile yüksek olabilir. Bunun nedeni zeytin yağının linoleik asit ve alfa-linoleik asit oranının ideal olmamasıdır.

Hardal yağınde ise bu oran idealdir. Bu nedenle hardal yağı kalp sağlığının korunması açısından zeytin yağından bile daha ideal olabilir. Ancak bunun için elbette soğuk sıkım hardal yağı kullanmanız gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Kara Mürver Nedir? Kara Mürver Faydaları Nelerdir?

Cilt ve bakım

Hardal yağı faydaları cilt üzerinde insanların ilgisini çekecek düzeydedir. Hardal yağı daha çok cilt ve bakım ile ilgili olarak kullanılır. Bu yağ ciltte kaşıntı görülen bölgeye sürüldüğünde kaşıntıyı azaltabilir.

Hardal yağı basen ve bacak bölgesini zayıflatmak amacıyla da masaj yağı olarak kullanılabilir. Ayrıca selülit ve çatlakları gidermede faydalı olabilir ancak hardal yağının bu etkilerini inceleyen fazla bilimsel araştırma yoktur.

Ağrı

Fareler üzerine yapılan bir araştırmada, hardal yağının kronik ağrı üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu araştırmada hardal yağının ağrı reseptörlerini etkisiz hale getirerek ağrı hissini azalttığı tespit edilmiştir.

Ancak bu araştırmanın insanlar üzerinde yapılmadığı göz önünde tutulmalıdır. Hardal yağının ağrı üzerindeki etkilerinin tam olarak anlaşılması için insanlar üzerinde daha geniş çaplı araştırmalar yapılması gerekmektedir. Hardal yağı zararları ile ilgili bilgilere geçebiliriz.

Hardal Yağı Zararları

Bu yağ yüksek düzeyde erusik asit içerdiğinden tehlikeli bir yağ olarak da kabul edilir. Bu tekli doymamış yağ asidi, başka birkaç yağda da bulunur.

BENZER YAZILAR  Kakule Bitkisi Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Ancak diğer yağlarda fazla bulunmaz ve hardal yağında tehlikeli sayılmasının nedeni çok miktarda bulunmasıdır.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre, uzun süre erusik asit alınması kalp rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bu nedenle hardal yağının ağız yoluyla alınması bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

Bununla birlikte erüsik asidin insanlarda farelerde gösterdiği etkiyi göstermediğini iddia eden uzmanlar da vardır ancak bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Hardal yağının topikal olarak uygulanması ciltte kaşıntı, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Eğer bu yağı cilt bakımı için kullandıktan sonra rahatsız edici belirtiler ortaya çıkarsa yağı kullanmayı bırakın.

Buna ek olarak alerjiye neden olabilir. Hardal yağı kullanımından sonra vücudunuzda döküntüler, ciltte karıncalanma, boğaz ve yüzde şişme gibi alerji belirtileri ortaya çıkarsa derhal doktorunuza başvurun. Hardal yağı zararları bu yağı kullananlarca dikkate alınmalıdır.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir