Piyeloseptyl Nedir? Ne İşe Yarar?

Piyeloseptyl Nedir? Ne İşe Yarar?
piyeloseptyl nedir
0

Piyeloseptyl veya Nitrofurantoin, makrokristaller, escherichia coliler, klebsiella, enterokoklar, enterobacter ve staphylococcus aureus tiplerinin bazı duyarlı bakterilerinden dolayı ortaya çıkabilen idrar yolu enfeksiyonlarını veya komplike olmayan alt üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi etmek için tercih edilen bir antibiyotik türüdür. Piyeloseptyl, bakterileri yok eder veya gelişmelerini tam manasıyla engelleyerek çalışır. Bununla beraber Piyeloseptyl gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlıkları veya diğer virüs içerikli enfeksiyonlarında tedavisinde genel olarak işe yaramaz. (1)

Piyeloseptyl, yalnızca doktor reçetesiyle kullanılabilir.

piyeloseptyl nedir
piyeloseptyl nedir

İçindekiler Tablosu

Piyeloseptyl ne işe yarar?

Piyeloseptyl, antibiyotik bazlı bir ilaç olduğu için oral yol ile alındığında yüksek seviyelerde nitrofurantoin, böbrekler tarafından idrar ve kandan süzülür. Bu eylem sayesinde bu ilaç, idrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan bakterilerin arasına yerleşir. Piyeloseptyl, bakterilerin hücre yapısına girerek ve genetik sistemlerine (DNA) hasar vererek tamamen öldürür. Böylece bakteriler, kendilerini bir daha onaramaz ya da çoğalamaz bir hale gelir. Bu şekilde de enfeksiyon temizlenmiş olur.

Bu ilaç, idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edebilmek amacıyla hızlı bir şekilde çalışır ve tipik olarak sadece 3 ile 7 gün gibi çok kısa bir sürede bu sorunu tedavi eder. Çok sayıda enfeksiyon durumu varsa doktor, bu ilacın daha uzun bir süre boyunca düzenli olarak alınmasını tavsiye edebilir. (2)

Piyeloseptyl nasıl kullanılır?

Piyeloseptyl, farklı formlarda üretilir. Bu formlar süspansiyon, kapsül ve tablet şeklindedir. Dozlar, doktorun önerdiği şekilde veya prospektüsteki gibi alınmalıdır. Tam doz önerileri için de ilaç prospektüsü kontrol edilmelidir. Piyeloseptyl, tablet formunda enfeksiyon tedavisi için günde 3-4 defa ve enfeksiyonları önlemek için ise günde 1 defa bol su ile alınır.

BENZER YAZILAR  Eskişehir Diş Hekimi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Piyeloseptyl, süspansiyon olarak da yemekle birlikte gün içerisinde 2-3 defa alınır. Süspansiyon olarak Piyeloseptyl, her kullanımdan önce mutlaka iyice çalkalanmalıdır. Süspansiyon olarak alınırken ekstra olarak sıvı alınması da önerilir. Bu ilaç kullanılırken magnezyum trisilikat bazlı antasitlerin kullanılması önerilmez. Çünkü magnezyum trisilikat bazlı antasit tipleri, Piyeloseptyl ile eşlenerek ilacın tam emilimini büyük oranda engeller.

Not: Bu ilaç, enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla alınıyorsa belirtiler birkaç gün içerisinde kaybolsa bile tavsiye edilen doz bitene kadar ilaç alınmaya devam edilmelidir. İlacın erken dönemde durdurulması, bakterilerin gelişmeye devam etmesi demektir ve bu durum da enfeksiyonların yeniden nüksetmesine yol açabilir. (3)

Piyeloseptyl diğer ilaçlarla etkileşime girer mi?

Piyeloseptyl, kullanılan diğer ilaçlar, bitkiler veya vitaminlerle ciddi oranda etkileşime girebilir. Bu etkileşim, bir bileşenin ilacın çalışma prensibini tamamen değiştirmesi demektir. Bu durum, büyük oranda zararlı olacaktır veya ilacın, etkisini engeller. Olası etkileşimlerden kaçınmak için doktora bütün ilaçlar hakkında detaylı bilgiler verilmelidir. (4)

Piyeloseptyl yan etkileri nelerdir?

Piyeloseptyl ile yapılan klinik bazlı çalışmalarda, muhtemelen bu ilaca bağlı bildirilen en yaygın yan etkiler mide bulantısı, baş ağrıları ve aşı oranda gaz birikmesidir. Bununla beraber bilinen diğer Piyeloseptyl yan etkileri şunlardır:

 • Gastrointestinal yan etkiler: Karın ağrıları, diyare, kabızlık ve hazımsızlık
 • Solunum bazlı yan etkiler: Akut pulmoner duyarlılık
 • Nörolojik bazlı yan etkiler: Yorgunluk hissi, baş dönmeleri ve ambliyopi
 • Alerjik bazlı yan etkiler: Ürtiker ve kaşıntı durumu
 • Dermatolojik bazlı yan etkiler: Alopesi areata veya saçkıran (5)
thumbnail
Önerilen Yazı
Cefaks 500 Mg Ne İşe Yarar?

Piyeloseptyl kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Piyeloseptyl, ciddi yorgunluğa veya baş dönmelerine yol açabilir. Alkol ve bazı ilaçlar ile beraber bu ilaç tüketilirse bu semptomlar çok daha kötü bir hale gelebilir. Bundan dolayı dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. 
 • Piyeloseptyl, çok nadir de olsa ciddi ve bazı durumlarda hayatı tehdit edebilecek akciğer problemlerine sebep olabilir. Bu durum, genel olarak 6 ile 10 ay arası Piyeloseptyl kullanan hastalarda ortaya çıkabilir. Bu problemler ayrıca, hiçbir uyarı işareti olmadan da ortaya çıkabilir. Piyeloseptyl uzun bir süre boyunca kullanılacaksa olası yan etkileri veya komplike durumları kontrol etmek amacıyla akciğer fonksiyon testleri yapılabilir. 
 • Piyeloseptyl, çok nadir de olsa hayatı tehdit edebilecek karaciğer sorunlarına yol açabilir. Ciltte veya gözlerde ani sararmalar ortaya çıktığı an derhal doktora bilgi verilmelidir.
 • Piyeloseptyl, nadiren de olsa sinir sorunlarına sebep olabilir. Böbrek işlevinde azalmalar, kansızlık, şeker hastalığı, elektrolit problemleri veya düşük B vitamini seviyeleri olan hastalarda bu yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali çok daha yüksektir. Eller veya ayaklarda karıncalanma, yanma ya da uyuşukluklar hissedildiği an doktora bilgi verilmelidir.
 • Hafif düzeyde ishal yaşanması antibiyotik kullanımından dolayı oldukça yaygındır. Bununla birlikte çok nadir de olsa psödomembranöz kolit olarak bilinen daha ciddi bir ishal durumu ortaya çıkabilir. Bu yan etki, ilacın kullanılmasıyla veya ilacın kullanımı sonlandıktan sonraki ilk birkaç ay içerisinde gelişebilir. Bundan dolayı midede kramp, ağrı veya şiddetli ishal olması durumunda derhal doktora başvurulmalıdır. 
 • Bu ilacın uzun süreçli kullanımı, farklı ve ikincil bir enfeksiyona yol açabilir. Farklı bir enfeksiyon semptomları ortaya çıktığı zaman derhal doktora bilgi verilmelidir. Bu enfeksiyon tedavisi için Piyeloseptyl değiştirilebilir.
 • Piyeloseptyl, yalnızca bakteriler için işe yarar. Gribal enfeksyonlar gibi viral enfeksiyonları asla tedavi etmez.
 • Bu ilaç, idrar rengini tamamen bozabilir. Bu durum, son derece normaldir ve endişe edilmemelidir.
 • Bu ilacın kullanımından dolayı diyabet için yapılacak bazı testlerin sonuçları yanlış çıkabilir.
 • Özellikle yaşlı bireyle bu ilaç dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Çünkü yaşlı bireyler, ilacın etkilerine, özellikle de karaciğer veya akciğer problemlerine karşı çok daha duyarlı olabilirler.
 • Piyeloseptyl, 1 aydan daha küçük olan bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi durumda bu ilaç, çocuklarda kansızlık riskini arttırabilir. (6, 7, 8, 9)
BENZER YAZILAR  Çene Kasılması Neden Olur, Neyin Belirtisidir? Tedavisi

Piyeloseptyl hamileyken alınabilir mi?

Bu tarz bir durum, özel dikkat gerektirdiğinden dolayı doktora danışılmalıdır. Gebelik kategorisi: B

Piyeloseptyl emziren annelerde veya emzirme sürecinde alınabilir mi?

Yine bu durumlar da özel dikkat gerektireceği için doktora danışmak gerekir.

Piyeloseptyl fiyatı 2022 ne kadar?

Piyeloseptyl Nisan 2022 fiyatı 24,97 TL’dir.

Yazı Kaynakları
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir