Arama motorlarında sık sık Purinol ne işe yarar sorusu aratılmaktadır. Purinol enfeksiyon ilacıdır. Genel olarak uzman hekimler tarafından purinol kullanımını idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakteriler ile beraber savaşmak için tavsiye edilmektedir. Her enfeksiyon için aynı ilaçta kullanımı mümkün değildir. Bu sebeple idrar yolu kısmında oluşan enfeksiyon sorunları üstünde etkili bir ilaç olarak kullanıldığı görülmektedir. Renkli cam şişelerle kaşık ile beraber satışa sunulmaktadır. Purinol negatif ve gram pozitif organizmaları kapsayan ve geniş etkili ürünler ile anti bakteriyel önlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

purinol nedir ne Ise yarar
purinol nedir ne Ise yarar

İdrar yolu enfeksiyonlarında özellikle bayanlarda sık sık görülmektedir. Bu enfeksiyon idrarı yapan kişinin fazlasıyla yanma hissetmesine sebep olmaktadır. Yanma hissi ise sadece idrarı yaparken değil aynı zamanda idrar yapma isteği geldiğinde de yoğun olarak kendini hissettirmektedir. İlacın etken maddesi ise metenamindir. Purinol idrarda ki ve idrar kesesinde ki bakteriler ile savaşarak idrar yolu enfeksiyonunda tedavi edici ilaçlardan birisi arasındadır.

Purinol Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi purinol ilaçta da yan etki kısmı vardır. Purinol yan etkileri bazı yan etkilerin olması söz konusudur. Yan etkilerden bazılarını yaşadığınız gibi sadece birinin de etkisini vücudunuz da göstermesi olası bir durum arasındadır. Purinol yan etkileri ise şunlardır;

  • Kanlı idrar yapma
  • Karın ağrısı
  • Nefes darlığı
  • Kurdeşen dökme
  • Yüz ve boğaz bölgesinde şişlik oluşması
  • İdrar yapma sırasında yanma ve hissetme
  • Ağrı bir şekilde idrar yapma olarak sıralanabilir

Özellikle idrarı yaparken yaşanan sıkıntılar da ilacın kullanımının hızlı bir şekilde bırakılması ve uzman hekiminize görünmenizi gerektiren durumlardır. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ise sık sık idrara çıkma, idrarın bulanık bir renkte olması, karında şişlik hissiyatı, keskin kokulu idrar ve idrar sırasında yanma hissetme olarak sıralanabilir. Bu belirtilerden en fazla olanı ise yanmadır. Bu işaret ile beraber tedavi edilmeniz gerekçesi ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde ise bol bol su tüketmeniz oldukça önemlidir. İdrar yaparken zorlanma ve ağrı gibi kanlı idrar yapımında ciddi yan etkilerden herhangi biri görünüyorsa ilacı kullanmayı durdurmalısınız. Ve direk uzman hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Benzer Gönderiler  Ananasın Faydaları Nelerdir?

Purinol Kullanım Şekli

Her ilaçta merak edilen sorulardan biri ise kullanım şekli sorusudur. Purinol kullanım şekli cevabı şu şekildir. Yemeklerden önce veya sonra alınabilir. Ayrıca metenaminle tedavi sürecinde narenciye sularından yani portakal greyfurt ve limon gibi ürünlerden kaçınılmalıdır. Ayrı şekilde süt ve süt ürünleri kullanılması da önerilmemektedir.

Uzman hekiminiz bu ilacı nasıl reçete etti ise o şekilde kullanmanız önerilmektedir. Tedavi boyunda kesinlikle uzman hekiminizin direktiflerine uymanız gerekmektedir. İlacın her dozunu 1 bardak su ile eritiniz. Fakat suyun ılık olması da önemlidir. Suyun içinde erittikten sonra kesinlikle bekletmeden içmelisiniz. Tercihen yemeklerden sonra veya gece yatmadan önce almanız gereklidir.

Purinol Hamilelikte Kullanımı

Bütün ilaçlarda merak edildiği gibi Purinol Hamilelikte Kullanımı da sık sık aratılmaktadır. Kesin ve net bir şekilde olmasa da genellikte söylenen tek şey gebeler için bu dönem de uzman hekiminize danışılmadan hiçbir ilaç kullanılmaması gereklidir. Çünkü hamilelik süreci zor ve uzun dönemli bir süreçtir. Ve bu süreç boyunca iyi gelen şeyler kötü gelmeye başlayabilir.

Kötü gelen şeyler de sizler için iyi gelebilir. Çünkü purinol idrar yolu enfeksiyonu için tedavi edilmediği sürece böbrek enfeksiyonuna yol açabilir. Bunun sonucunda ise erken doğum veya düşük doğum gibi etkiler görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu da tedavi edilirse bebeğe zarar vermez

Purinol Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Purinol hakkında bilinmesi gereken unsurlar arasında ilacın içinde ki maddeye karşı alerjik reaksiyonunuz var ise bu ilacı kullanmanız kesinlikle önerilmez. İdrar yolundaki keseler bakterilere karşı savaşarak idrar yolu enfeksiyonlarına da tedavi edici ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu ilacı kullanım esnasında kendinizi iyi hissetmemeniz durumunda uzman hekiminizin önerdiği süre boyunca kullanmanız gerekmektedir.

Enfeksiyon tamamen temizlenmeden iyileşme belirtileri gösterebilir. Bu ilacı tüketirken normalden çok daha fazla su tüketmeniz gerekmektedir. Eğer ki böbrek sorununuz var ise veya böbrek hastalığınız da başka bir ilaç kullanımında doktorunuzu da bu konu da bilgilendirilmelisiniz. Bu ilaçta kullanım sizin açınızdan uygun olmayabilir ilacı da güvenli şekilde kullanmanız gerekmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 2 Average: 4.5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları