Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?
hünnap
0

Her şeyden önce tüm yiyeceklerin azının karar çoğunun zarar olduğu konusunda uzmanlar birleşiyor. Hünnap da birçok insanın çok tanımadığı ancak faydalarını duyunca hemen alalım diye düşündüğü meyveler arasında yer alıyor. En büyük özelliği vücuttaki pis kanı temizler.

Hünnap Nedir?

Konunun başında da belirtildiği gibi hünnap ağacı ve bu ağacın ürünü olan hünnap meyvesi ülkemizde fazla tanınmayan meyveler arasında yer alıyor. Bu meyve, Cehrigiller familyasında yer alıyor. Ağacın dikenli bir yapısı bulunuyor. Esmer kabuklu olan ağaç, 4-5 m uzunluğa kadar erişebiliyor.

Sarı ve hoş kokulu çiçek açan hünnap ağacının meyveleri; zeytin veya iğde büyüklüğünde, ince bir kabuğa sahip ve rengi başlangıçta yeşil, ardından kırmızı, daha sonra ise mor renge dönüşüyor. Görünüşü sebebiyle meyveyi tanımayanlar sık sık iğde ile karıştırabiliyor. Lezzetli bir meyve olan hünnap çeşitli şekillerde mutfağımızda yer alıyor. Taze veya kurutulmuş olarak tüketilebilen bu meyve, pestil yapımında kullanılıyor, farklı mutfaklarda çay olarak da yer buluyor.

BENZER YAZILAR  Vegan Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler
hunnap1
Hünnap faydaları

Hünnap Nerelerde Yetişiyor?

Hünnap ağacının anavatanı Çin olarak biliniyor. Çin’de çok rağbet gören bu meyve “ölümsüzlük meyvesi” olarak anılıyor. Bu ağacın anavatanı Çin olsa da; Rusya, Kuzey Afrika, Güney Avrupa, Orta Doğu ve Batı Amerika dâhil birçok bölgede yetişiyor. Bu bitkinin ılıman iklime ihtiyaç duyduğuna dair yanlış bilgiler bulunmasına rağmen karasal iklimde de yetiştiğinin birçok örneği bulunuyor.

Ancak bu meyve ülkemizde daha çok sahil şeridinde yetiştiriliyor. Bu durum hünnap ağacının iklim ihtiyaçlarından çok tanınmışlığının iç kesimlerde yeterli düzeyde olmamasından kaynaklanıyor. Ağacın yapraklanma dönemi; düşük rakımlı ılıman bölgelerde Nisan ayı sonu, daha yüksek bölgelerde ise Mayıs ayının ilk haftasında gerçekleşiyor. Bahçelerde yetiştirilebilen hünnaba yabani olarak da rastlanıyor.

İçerisinde Ne Bulunuyor?

Hünnap meyvesi, lezzetiyle olduğu kadar besin değeriyle de aranan bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bu küçük mucizenin yaklaşık 78 gr su barındıran 100 gr meyvesinde; 20.23 gr karbonhidrat, 1.20 gr protein, 250 mg potasyum, 23 mg fosfor ve 10 mg magnezyumun yanında demir, sodyum, B1, B2, B3, B6 ve çok önemli miktarda C vitamini (69 mg / %83) bulunuyor.

BENZER YAZILAR  Vermidon nedir – Ne İşe Yarar?

Doymamış yağ asitleri açısından zengin olan kurutulmuş hünnabın, kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkisi de araştırmalar sonucunda ortaya koyulmuş.

hünnap
hünnap

Hünnabın Faydaları Nelerdir?

Çinlilerin, Tanrı’nın bir hediyesi diyecek kadar özel görüp oldukça değer verdikleri bu meyvenin besin değerine ilişkin verilerde de görüldüğü gibi tam bir C vitamini deposu olmanın yanında birçok faydası bulunuyor. Saymakla bitmeyen Hünnap faydaları bu yönüyle çoğu meyveyi geride bırakıyor.

Bilinen yararları arasında;

 • İçeriğinde bulunan flavonoid ve polisakkarit sebebiyle iyi bir antioksidan özelliğinin bulunması,
 • Vücutta biriken pis kanı temizler.
 • Meyvelerinin veya meyve çayının sakinleştirici özelliğinin bulunması
 • Ateş düşürücü etkisi,
 • Hastalıklara karşı direnci yükseltmesi,
 • İyileşme sürecini hızlandırması,
 • Yorgunluk ve stres sebebiyle vücutta meydana gelen hasarı onarması,
 • Karaciğer fonksiyonlarını düzeltmesi,
 • Çiçek, kızamık ve suçiçeği hastalıklarının çocuklarda tedavinse destek sağlaması,
 • Soğuk algınlığına karşı koruması,
 • Bağışıklığı güçlendirmesi,
 • Posalı yapısı sebebiyle bağırsak fonksiyonlarını(kabızlığa karşı) düzenlemesi,
 • Düşük glisemik endeksi sayesinde tokluk hissi vermesi ve uzun süre acıktırmaması,
 • Kanser hücrelerinin oluşum ve dağılımını önleyici etkiye sahip olması dikkat çekiyor.
BENZER YAZILAR  Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır? Saraçoğlu

İnsan sağlığına faydalarının yanında kıymetli bir hayvan yemi katkısı olarak kullanılan hünnap ağacı da orman ağaçlarının yenilenmesinde sıkça kullanılan çeşitler arasında yer alıyor. Her yiyecek gibi hünnabın da kararında tüketilmesi gerekiyor. Çok tüketilmesi durumunda çoğu insanda ishale sebep oluyor. Ülkemizde üretimi her geçen gün artış gösteren hünnap, üretim için devlet teşviki alan tarım ürünleri arasında yer alıyor. Çok sık hasta oluyorsanız ”Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik” yazımızı tavsiye ederiz.

Source: Wikipedia / Healthline / Britannica

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap