Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Karaciğer Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
karaciğer hastalığı belirtileri
0

Karaciğer, vücudumuzdaki en önemli organların başında gelir. Hastalanması demek kişinin hayatından olabileceği anlamına gelebilir. Hepatit, karaciğer yağlanması, karaciğerde toksin birikmesi, karaciğer kanseri, siroz ve kist oluşumu karaciğerde görülen hastalıklardır. Neredeyse tüm hastalıklarda belirtiler aynıdır, ufak farklılıklar olabilir. Karaciğerin en önemli görevi, vücutta biriken toksinleri temizlemektir. Eğer olumsuz bir durum varsa bize sinyaller gönderir, bu belirtileri dikkate alarak erken önlem almak iyileşme sürecinde oldukça önemlidir. İşte karaciğer hastalığı belirtileri

İçindekiler Tablosu

Ağrı

Ağrı ilk belirtidir. Karaciğerin olduğu bölgede yani karnın sağ üstünde genelde durağan olarak görülen ağrılar meydana gelir. Karaciğer yediğimiz besinleri atık yoluyla uzaklaştırmaktan da sorumludur, ancak hastalanınca bu işi yapamaz ve acı çeker. Ağrılarla görevini yerine getiremediğini belli eder.

karaciğer hastalığı belirtileri
karaciğer hastalığı belirtileri

Bacak ve Ayak Bileğinde Şişme

Eğer ağrı görmezden gelinirse karaciğer kendini bir şekilde onarmaya çalışır. Bunu skar doku oluşturarak gerçekleştirir, ancak skar doku ne kadar fazla olursa karaciğerin çalışması o kadar zorlaşır. Bu durum hipertansiyona yol açar. Hipertansiyon ise özellikle ayak bileklerinde ödem oluşmasına neden olur. Bilekler balon gibi şişer, damarlar daha belirgin bir hale gelir. Buda elbette hareketlerini kısıtlar.

BENZER YAZILAR  Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik

Aniden Kilo Alma

Eğer hormonal bozukluklardan dolayı kilo alımı gözlemleniyorsa, bunun sebebi karaciğer hastalıkları olabilir. Belirtilerden biri de aniden kilo almaktır. Bunun önüne geçmek zamanla zorlaşır ve mutlaka doktora danışmak gerekir. Kilo almanın nedeni, karaciğer vücuda giren yapay tatlandırıcılar, yağlı yiyecekler ve ilaçlar yani toksin maddelerle mücadele edemez ve bunlar vücuda depolanır. Buda elbette kilo vermeyi engeller.

karaciger hastaligi belirtileri 2 1
karaciğer hastalığı belirtileri

Gözlerde Sararma

Karaciğerde bir problem olduğunda bunu gözlerde ve deride sararma olarak gösterir. Bu durumun adı, sarılıktır. Sarılık aslında bir hastalık değildir, vücudumuzda meydana gelen sorunların habercisidir. Karaciğerde çok fazla bilirubin biriktiğinde ortaya çıkan bir hastalık belirtisidir. Karaciğerdeki kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla ortaya çıkar.

Yorgunluk

Yorgunluk elbette herkesin hissedebileceği bir şeydir. Ancak kronik hale gelmesi, uzun süreli grip gibi bir hastalığa dönüşür. Yani bu belirti en az 6 ay devam edebilir. Bunun nedeni karaciğer zehirlenmesi olabilir.

Source: liverfoundation / journeypure

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir