Köpek Maması (Açık, Kuru, Ödül, Konserve) Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Açık, kuru, ödül ya da konserve köpek maması seçerken sadık dostlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmamız gerekir.

Köpek Maması Alırken Bilmeniz Gerekenler

Yüzyıllardan beri insanların en iyi dostu olan köpekler, ayrıca dünyanın en çok beslenen evcil hayvanları arasında alıyor. Doğada avcı olarak beslenen köpekler ilk çağlardan beri insanlarla birlikte evcil olarak yaşamaya alıştığı için neredeyse tüm avcı yeteneklerini kaybetmiş durumda. Haliyle insanların beslemesine ihtiyaç duyan köpekler için mama seçimi yaparken dikkatli olmamamız gerekiyor.

Kuru Köpek Maması Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kuru köpek maması köpeklerin sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi açısından iyi seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Öncelikle dikkat edilmesi gereken şey köpeğimizi kaliteli mamalarla beslemektir. Ucuz mamalar fiyat itibariyle et oranından kısıp tahıl oranını arttırmaktadır. Bu nedenle ucuz mamalarla beslenen köpeklerde obezite oranı yükselirken yaşamsal fonksiyonların düştüğü gözlemlenmiştir

BENZER YAZILAR  Dudak Parlatıcı Nedir?

Evcil dostumuzun ırkı ve yaşı mama seçerken göz önünde bulundurmamız gereken unsurların en başında gelmektedir. Yavru köpekler için yavru, yetişkin köpekler için yetişkin, yaşlı köpekler için de yaşlı köpek maması kullanılmalıdır. Köpeğinizin kısır olup olmamasını da göz önünde bulundurmalısınız. Öyle ki kısır köpekler kilo almaya daha yatkın olduğundan tükettiği mamanın kalori miktarı düşük olmalıdır.

Evcil dostunuz için seçtiğiniz mamanın et miktarı da oldukça önemlidir. Uzmanlar, köpekler için üretilen mamanın tüm yaşamsal fonksiyonları karşılaması için en oranının en az %30 olması gerektiğini söylemektedir.

İnsan yiyecekleri köpekler için asla uygun değildir. İnsan yiyeceklerinde yağ, salça ve baharat gibi yiyecekler bolca yer alır ve bu besinler köpekler için oldukça zararlıdır. Köpekler için en uygun mama kendileri için üretilmiş kaliteli bir kuru mamadır. Ayrıca kuru mamalar köpeklerin diş sağlığına da katkıda bulunmaktadır.

Bazı mama üreticilerinin kuru mamaların içine mısır şurubu, mısırdan üretilmiş glüten ve kamış pekmezi gibi maddeler karıştırdığı ortaya çıkmıştır. Bu maddeler evcil hayvanların tümü için oldukça zararlıdır. Bu nedenle mama paketinin arkasını okuyarak içerisinde bu maddelerin bulunmadığına emin olmanız gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Athleisure Modası Nedir?

Mamanın içeriğinde bulunan etin türü de önemlidir. Öyle ki mevcut et içeriği tavuk ürünleri ve atık kümes hayvanlarından sağlanmış olmamalıdır. İçeriğin kırmızı et veya taze kümes hayvanı etinden oluşmuş olması önemlidir.

Açık Köpek Maması Alırken Bilmeniz Gerekenler

Açık köpek maması bütçesini düşünen hayvanseverlerin tercih ettiği mama çeşitleri arasında yer almaktadır. Fiyat avantajı nedeniyle özellikle güvenilir bir yerden alışveriş yapanlar için mantıklı bir seçenektir. Fakat açık mamayı aldığınız yerden emin değilseniz sadık dostunuzun sağlığını da tehlikeye atıyorsunuz demektir.

Bu sebepten dolayı açık köpek maması alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada alışveriş yaptığınız Petshop’un deneyimi ve güvenilirliği yer alır. Bunu haricinde göz önünde bulundurmanız gereken detaylar kuru mamalar ile aynıdır.

Konserve Köpek Maması Alırken Bilmeniz Gerekenler

Konserve köpek maması çoğunlukla kuru mamanın yanında takviye mamalar olarak tercih edilmektedir. Sadık dostunuzun beslenme programını çeşitlendirebilmek adına konserve mamalar önemlidir. Fakat konserve mamaları kuru mamaların yerine ana besin haline getirmek küçük dostlarımızın sağlığı açısından önerilmemektedir.

BENZER YAZILAR  LPG Tankı ve LPG Taktırma Fiyatları

Konserve mama alırken ilk olarak dikkat etmemiz gerekenler; mamanın üretim tarihi, içeriği, su oranı ve markanın güvenilirliği olmalıdır.

Köpek Ödül Maması Nasıl Seçilmeli?

Köpek ödül maması ve kemikleri sevimli dostunuzun eğitiminde baş rolü oynar. Tüketimi kuru mama kadar çok olmayacağı için en iyi ve en kaliteli seçeneklere yönelmek mantıklı olacaktır. Küçük dostunuzun büyük bir iştahla tüketeceği köpek ödül maması lezzetli olmasının yanı sıra besleyici ve taze de olmalıdır. Köpeğinize ödül maması verirken içme suyunu da hazır bulundurmanız dikkat etmeniz gereken bir diğer detaydır.

Açık, kuru, ödül, konserve aradığınız her köpek maması çeşidi Petshop UygunPetGross.com.tr ’de en uygun fiyatlarla sizleri bekliyor.

Yorum yapın

1