Maflor Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Maflor saşe ne işe yarar? Sorusundan önce bu ilacın neye yaradığı hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. İshal kesici ilaçlar kategorisinde olan Maflor, bu alanda diğer birçok ilaca nazaran etkilidir diyebiliriz. Maflor etkin maddesi Bifidobacterium animalis ssp lactis B94 diye nitelendirilen biyolojik kaynaklı bir maddedir.

Maflor Saşe Ne İşe Yarar?

Maflor saşe kullanımı ile birlikte insanların sosyal hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyen ishal sorunundan kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Vücudun içerisindeki bağırsak florası denen bölgedeki bakterilerin artmasında direk etkili olan bu ilaç, zararlı bakterilerinde azalmasına olanak sağlar. Kutuların içinde 5 veya 10 adet şeklinde saşeler şeklinde piyasaya sürülmektedir. Aynı zamanda damla formasyonu ile de eczanelerde bu ürünü bulmak mümkündür.

Maflor damla hangi durumlarda kullanılır? Sorusunun cevabı saşe seçeneği ile neredeyse aynıdır. Sadece ishal tedavisinde değil, sindirim sistemi rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişen hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda seyahate bağlı olarak gelişen turist ishalinin ortaya çıkma durumuna engel olmaktadır. Nitekim uzun yollarda ishal sorunu, kişiler için oldukça zorlu bir süreç olabilmektedir.

BENZER YAZILAR  Reflor Kapsül Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Son olarak  Clostridium diffiicile isimli bakterinin insanlar üzerindeki etkisi ile birlikte oluşan sağlık sorununun tekrarlanmaması içinde bu ürün tavsiye edilmektedir.  Günün herhangi bir saatinde bu ilacı kullanabileceğinizi unutmayınız.

Maflor Saşe Kimler Kullanamaz? Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

  • Maflon içeriği öncesinde bilinmeli ve bu maddelere olan alerjinin olması durumunda, bu ilacın kullanımına başlanmamalı veya son verilmelidir.
  • Akut pankreas iltihabının söz konusu olduğu durumlarda da bu ilaç tavsiye edilmemektedir.
  • Santral venöz kateterini olan kişilerede bu ilaç verilmemektedir.

Maflor saşe kulanımı aşağıdaki durumlarda dikkatle kullanılmalıdır;

  • Kişide ishal çok şiddetli ise ve ağızdan yada damar yolu ile kişiye sıvı takviyesi yapılıyor ise;
  • Maflor yemekler ile kullanımı konusunda tavsiye edilen ise, daha hızlı etki etmesi için yemek yerken kullanılmamalıdır.

Maflor Saşe ve Damla Hamilelikte Kullanımı

Maflor hamilelikte kullanımı konusunda kişinin doktoruna danışması tavsiye edilmektedir. Doktor yarar- zarar ihtimallerini değerlendirerek en sağlıklı olan cevabı verecektir. Eğer bu ilacın kullanımı sırasında gebelik gerçekleşti ise, ilaç bırakılmalı ve doktora danışılmalıdır.

BENZER YAZILAR  Katarakt Ameliyatı Sonrası Mercek Kayması Nasıl Anlaşılır?

Maflor emziren kadınlarda kullanımı da  doktor tavsiyesi ile gerçekleşmelidir. Bu ilacı diğer ilaçlar ile kullanırken de dikkat etmek gerekmektedir. Bunların başında bakteri önleyici ilaçlar gelmektedir. Nitekim bu ilaç bakteriyel yapıya sahip bir ilaçtır. Bu yüzden kullanılması tavsiye edilmez. Maflor antibiyortik ile kullanımı da mümkün olan bir ilaçtır.

Maflor Saşe Nasıl Kullanılır?

Maflor kullanımı propestektüs de yer alan talimatlar doğrultusunda kullanılmalıdır. Harici daha fazla doz alınımı tavsiye edilmez. Maflor yetişkinlerde kullanımı günde bir veya iki saşe şeklinde olmalıdır. Maflor çocuklarda kullanımı ise günde bir saşe ile sınırlıdır.

Maflor saşe nasıl hazırlanır? Sorusu bu ilaç ile ilgili en fazla sorulan sorular arasındadır. Bu ilaç ağızdan alınır ve alınma zamanının yemek zamanı ile aynı zamanda olmadığına dikkat edilmelidir. Çok sıcak olan içecekler ile bu ilacın alınmaması gerekir.

Eğer gün içerisinde yeterli dozu almadığınızı düşünüyorsanız, iki saşe birden alın ması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Maflor nasıl kullanılır? Sorusuna cevap verdiğimize göre yan etkileri hakkında bilgi sağlayalım.

BENZER YAZILAR  Çene Kasılması Neden Olur, Neyin Belirtisidir? Tedavisi

Maflor Saşe Yan Etkileri

Maflor saşe yan etkileri aşağıdaki şekillerde kendini gösterebilmektedir.

  • Anaflaktik şok (Ağızda, yüzde, boğazda ve dudakta şişme oluşması. Bu durumlarda nefes almakta zorlukların oluşmasını sağlar. Aynı zamanda ellerde ve ayaklarda şişme meydana gelebilmektedir.)
  • Ciltte kızarıklık ve kaşıntı
  • Deride dökülme

Yukarıdaki durumların yaşanması durumunda ilaç kullanımı bırakılmalıdır ve en hızlı şekilde doktora götürülmelidir. Maflor zararları olan bir ilaç değildir; ama yukarıdaki durumlarda kullanıma devam edilmesi halinde tehlike oluşturabilir.

Maflor Fiyatları 2022

Maflor fiyatları 2022 itibariyle 64.87 TL olarak eczanelerde satılmaktadır. Normal reçeteli bir ilaçtır ve doktorunuzdan bu ilacı yazmasını isteyebilirsiniz.

Maflor Hakkındaki Sık Sorulan Sorular

Maflor ne zaman içilir?

Maflor günün herhangi bir saatinde alınabilir; ama daha etkili olabilmesi için yemek saatleri dışında alınmalıdır.

Maflor Saşe aç mı tok mu?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere yemek saatleri dışında alınması daha sağlıklı olacaktır.

Yorum yapın

1