Maydanoz Suyu Faydaları Nelerdir?


0

Kaynamış maydanoz suyunun faydaları başta olmak üzere maydanoz tek başına taze olarak tüketildiğinde veya kür olarak kullanımıyla da birçok fayda sağlamaktadır. Doğada mucizevi bitkilerden biri olan maydanoz, her türlü kullanım şekliyle insan sağlığı açısından sayısız faydaya sahiptir. Suyunun tüketimi de dahil olmak üzere düzenli olarak maydanoz tüketilmesi birçok fayda sağlar.

Maydanoz suyunun faydalarından bazıları ise kısaca şunlardır:

  • Kilo vermeye yardımcıdır.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • Üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
  • Nefes darlığı ve astıma karşı faydalıdır.
  • Cildi korur ve parlaklaştırır.
  • Ödem atmada yardımcı olur.
  • Karaciğeri temizlemede etkilidir.  
  • Mide ve bağırsak sağlığının korunmasında etkilidir.

Diyet listelerinde ilk sıralarda yer alan maydanoz suyunun faydaları sayesinde geçmişten günümüzde en faydalı bitkilerden biri olarak kullanılmasını sağlamıştır.  

Maydanoz Suyu Nasıl Tüketilmelidir?

maydanoz-suyu-nasil-tuketilmelidir
maydanoz suyu faydaları nelerdir? 2

Maydanoz suyu tüketimi birçok farklı şekilde yapılabilir. Öncelikle maydanozları ayıkladıktan sonra 15 dakika kadar maydanozların bir tencere içinde haşlanması gerekecektir. Sonrasında bir süzgeçten geçirerek açık renkteki suyu ılıdıktan sonra tüketilmesi mümkündür.

BENZER YAZILAR  Günlük Tuz İhtiyacı Ne Kadar?

Teze maydanoz yapraklarını ve 1 limonun kabuklarını 2 bardak suyun içine atarak 2 – 3 dakika kadar kaynattıktan sonra 5 dakika demleyerek maydanoz suyunu tüketebilirsiniz. Taze olarak yemeklerde de iyi bir yeşillik olarak maydanoz tüketerek maydanoz suyunun faydaları ile tanışabilirsiniz.

Maydanoz Suyu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Maydanozun faydaları saymakla bitmez. Düzenli olarak maydanoz tüketiminin yapılması başta bağışıklık sisteminin korunmasını ve güçlenmesini sağlamasıyla birçok fayda sağlayacaktır. Maydanozun içinde yer alan A, C, K vitaminleriyle folat, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. A vitamini ise lenfosit ve beyaz kan hücreleri üzerinde etkilidir. Çoğu zaman mide sorunlarının da önlenmesi ve sindirim sisteminin güçlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Maydanoz Suyu Ne Zaman İçilmeli?

Maydanoz suyu kaynatma işlemlerinin tamamlanmasının ardından 5 dakika kadar demledikten sonra süzerek maydanoz suyunu tüketebilirsiniz. Detoks etkisinden yararlanmak ve maydanoz suyunun faydaları ile her zaman daha sağlıklı hissetmek isteyenlerin kahvaltıdan yaklaşık 40 dakika sonra ve akşam yemeklerinden yaklaşık 2 saat sonra maydanoz suyu tüketmeleri önerilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Fıstık Kilo Aldırır Mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir