Microblading Nedir? Microblading Sonrası Yapılması Gerekenler

Yaşından bağımsız olarak her kadın güzel bir dış görünüşe sahip olmayı hayal eder. Teknoloji sayesinde güzellik sektörü de tüketicilere farklı seçenekler sunmaya başladı. Bilhassa son yıllarda adından söz ettiren microblading insanların hayal ettikleri dış görünüşe sahip olmasını sağlayan uygulamalardan birisi! Bu uygulama hakkında bilgi almak isteyen kişilerin aklında microblading nedir sorusu bulunuyor. 

Microblading Nedir? 

Takdir edersiniz ki, kaşlar; insan yüzünün en çok dikkat çeken bölgelerinden birisidir. Düzgün ve sağlıklı kaşlara sahip olmanın birçok avantajı vardır. Bu sayede, çok daha çekici ve doğru bir yüz ifadesine sahip olunur. 

Kaşlar ve saçlar arasında birtakım ortak noktalar bulunuyor. Tıpkı saçlar gibi kaşlar da hem genetik hem de çevresel faktörlerden dolayı değişir. Örneğin, bir insanın seyrek, kalın veya ince kaşlara sahip olması genetik bir özelliktir. Birçok kişi; genetik özelliklerini değiştiremeyeceğini düşünür. Ancak, microblading sayesinde kaşlara istenilen görünüm kazandırılabilir. Bilhassa kalıcı makyaj uygulamaları sayesinde kaşlar için etkili çözüm yöntemleri ortaya konabilir..

Seyrek kaşlara sahip olan insanlar kaşlarını olduğundan daha dolgun göstermek adına birtakım işlemlere başvururlar. Microblading; kalıcı makyaj işlemlerinde kullanılır. Ayrıca, kaşlara çok daha dolgun bir görünüm kazandırması ve ifadeyi güçlendirmesi söz konusudur. Microblading işleminde kullanılan renk pigmentleri; cilt rengine uygun olarak kaşlara hem şekil hem de dolgunluk verir. Microblading nedir sorusuna gerçek kaş üzerine yapılan bir yöntemdir cevabı verilebilir. Dövme tekniğine benzer bir şekilde yapılmasıyla farkını gösterir. Hem gözlerin hem de bakışların dikkat çekici bir hal almasını sağlayan uygulamadır. 

BENZER YAZILAR  Ceviz Yağı Ne İşe Yarar?

Microblading hakkında merak edilen birçok detay bulunuyor. Onlardan birisi de bu uygulamanın nasıl yapıldığı! Her şeyden önce, kişiye özel ve steril iğnelerin kullanıldığını söylemeliyiz. Dövme tekniğine de benzeyen bu işlemin birtakım ayırt edici özellikleri bulunur. Bu işlem sırasında herhangi bir acı veya ağrı söz konusu olmaz. Yalnızca hafif bir batma hissine rastlanır. Ancak, yine de batma hissinin ve acının azaltılması adına anestezik kremler kullanılır. 

Microblading işlemi deneyimli ve profesyonel bir kişi tarafından yapılmalıdır. İşlemden önce kişinin kaş rengine uygun bir boya seçilmelidir. İlk olarak, boya; kaşın altındaki deriye işlenir. Ancak, çok fazla derine inilmediğini söylemek gerekir. Dövme tekniğinde daha derine inilirken microblading işlemi sırasında böyle bir husus söz konusu değildir. 

Microblading Kaş Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Microblading; kaş kontürü olarak da bilinir. Birçok kişi microblading kaş kontürü kalıcı mı sorusunu sorar. Bu noktada, bu uygulamanın yarı kalıcı olduğunu söylemek gerekir. Uygulamanın ne kadar kalıcı olacağını belirleyen birden çok etmen vardır. Her şeyden önce, kişinin cilt yapısı önemlidir. Ayrıca, nem oranı ve kaşın kıl potansiyeli de önem taşıyan faktörler arasında bulunur. Microblading uygulanan bölgelerdeki boyalar bir süre sonra parçalanır. Çünkü, hücreler zaman içerisinde yenilenir. Sonuç olarak, microblading kaş ortalama bir sene içerisinde kaybolur. Bir başka deyişle, kalıcılık süresi bir yıldır. 

BENZER YAZILAR  Adaçayı Sabunun Faydaları Nelerdir?

Microblading kaş kontürü birçok kişi için son derece cazip bir seçenektir. Ortalama kalıcılık süresi bir yıl olarak ifade edilse de bu süre birtakım faktörlere göre değişebilir. Kullanılan pigmentin kalitesi önemli bir unsurdur. Bunun yanı sıra, işlemin derinliği de belirleyicidir. Ayrıca, kişinin cilt tipi de kalıcılık süresi üzerinde etkilidir. Yağlı cilt tiplerine uygulanan microblading işlemlerinde kalıcılık süresi daha azdır. Ancak, kuru cilt tiplerinde kalıcılık süresi normale kıyasla daha uzundur. 

Microblading Kaş Kontürü Sağladığı Avantajlar 

  • Seyrek veya dağınık kaşlar can sıkıcıdır. Bunun yanı sıra, insanlar, birtakım faktörlerden dolayı kaşlarını kaybedebilirler. Yaşa veya yanlış uygulamalara bağlı olarak kaşların zarar görmesi de söz konusu olabilir. Bu noktada, gerçek kıl görüntüsü verilerek uygulanan kaş kontür işlemi tüm bu sorunları ortadan kaldırır. Kişinin dolgun ve hacimli kaşlara sahip olmasını sağlar. 
  • Microblading sayesinde yüz ile en uyumlu kaşlara sahip olmak mümkün hale gelir. 
  • Kaş kontür işleminin kalıcılık süresi ortalama bir yıldır. Bu uygulama sayesinde kadınlar makyaj sürelerini kısaltma şansına erişirler. 
  • Her an bakımlı ve güzel görünmek isteyenler için tartışmasız en iyi seçenektir. 
BENZER YAZILAR  Çörekotu Sabununun Faydaları Nelerdir?

Microblading Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Microblading; en çok iki saat süren bir işlemdir. Bu uygulamanın ardından normal hayata sorunsuz bir şekilde devam edilir. İyileşme süresi bir haftadır. Ancak, kişinin bir haftalık süre içerisinde dikkat etmesi gerekenler vardır. Bilhassa işlemin ardından ilk 48 saatin çok önemli olduğunu söylemek gerekir. Kişi; bu süreçte kaşlarına hiçbir şekilde dokunmamalıdır. Ayrıca, kaşlarını suyla temas ettirmemeye çalışmalıdır. 

İşin bir de bakım kısmı mevcut! Microblading işleminin tamamlanmasının ardından yarım saat geçtikten sonra bakım yapılmaya başlanmalıdır. Hafif nemlendirilmiş bir pamuk ile cildi germeden nazik hareketlerle kaşları temizlemek gereklidir. Pamuk üzerinde pigment ve renkli lenf izi kalmayana kadar temizleme işlemi devam ettirilmelidir. Temizleme işlemi son derece önemlidir. Bu sayede, istenmeyen yara veya kabuklanma problemi ile karşılaşılmaz. Ayrıca, temizlik işleminin sona ermesinin ardından cildin nemlendirici ile nemlendirilmesi şarttır. Sonuç olarak, kaş temizleme ve nemlendirme işlemleri gün içerisinde 3-5 defa yapılmalıdır.  Microblading işleminin ardından koruyucu kremler dışında herhangi bir krem kullanılmamalıdır. Ayrıca, aşırı terlemeye neden olacak aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Yorum yapın

1