Bebeklerde D Vitamini Nedir? Neden Önemlidir?

Bebeklerde D Vitamini Nedir? Neden Önemlidir?
Bebeklerde D Vitaminin Önemi
1

Bebeklerde D vitamini kullanımı bebeğin gelişimi açısında hayati öneme sahip olduğu için süte karıştırılarak değil doğrudan 1 yaşına kadar ağızdan verilmelidir. Ancak D vitamini vermeden önce uzman bir hekim tarafından günlük ne kadar verileceği ve ne şekilde uygulanacağının belirlenmesi son derece önemlidir.

D vitamini eksikliği ile ortaya çıkacak birçok sorunun önlenmesi ve bebek gelişiminin sağlanması için bebeklere D vitamini vermek için doğru yöntem ve ürünlerin tercih edilmesi gerekir. D vitamini günümüzde damla biçimde yaygın olarak D vitamini kullanması gereken kişilere önerilmektedir. Ancak bunun belirlenmesi için doktor tavsiyesi şarttır.

İçindekiler Tablosu

D Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

D vitamini özellikle bebek ve çocuklarda büyümenin desteklenmesi, kas zayıflığının önlenmesi ve kalsiyum ile fosforun sindirim yollarında emiliminin sağlanması açısından son derece önemli bir vitamindir.

Bağışıklık sistemi için de elzem olması bebeklerde, çocuklarda ve gebelerde D vitamini kullanımı çok görülür. Kemiklerin sağlıklı biçimde oluşumu ve kemik sağlığının korunmasında da önemlidir. Bilindiği üzere güneş ışınlarının doğru bir şekilde vücuda alınması ile harekete geçmektedir. Bu nedenle takviye ürünler ile desteklenmesi gerekir..

BENZER YAZILAR  Grafen Zararları Nelerdir?

Bebeklerde D Vitamini Neden Önemlidir?

D vitamini faydaları bebekler ve çocuklar için doğrudan fiziksel gelişim başta olmak üzere, sağlıklı bir büyüme için önemlidir. Güçlü bir kemik yapısının oluşmasına katkı sağlayan D vitamini, bebeklerde bu yönüyle öne çıkar. D vitaminin başlıca faydaları ve bebek sağlığına olmazsa olmaz özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalsiyum emilimini sağlar ve güçlü kemik yapısını destekler.
 • Hücre gelişimini artırır.
 • Sinir ve kaslar üzerinden olumlu etkilere sahiptir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Eksikliği sonucu raşitizm ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bebeklerde D Vitamini Hangi Saatte Verilmeli?

bebeklerde d vitamini
bebeklerde d vitamini

Bebekler için en iyi D vitamini markası seçildikten sonra ister sabah saatlerinde ister günün diğer saatlerinde uygun metot ve miktarda uygulanarak D vitamini takviye edilebilir. Ancak günlük verilmesi gereken dozun altında veya üzerinde asla D vitaminin verilmemesi gerekir.

Bu nedenle uzman bir hekim tarafından tavsiye edilecek miktar dışına kesinlikle çıkmanız önerilmez. D vitamini kullanımının özellikle sabah saatlerinde alınması ile daha etkili olabileceği düşünülmektedir. Bebeklerde kullanımı için uzman tavsiyelerinin dikkate alınması şarttır. Bebeklere D vitamini vermek için uygun zamanı seçtikten sonra günlük tavsiye edilen miktarın üzerinde veya altında verilmemesi gerekir.

BENZER YAZILAR  Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır? Saraçoğlu

Bebeklere D Vitamini Verilmezse Ne Olur?

Bebeklerde D vitamini eksiliği doğru miktarda kullanılmaması durumunda veya verilmemesi ile görülebilir. Tehlikeli kemik hastalıkları bu vitaminin eksiliğinden görülen ve ekseriyet 6 – 36 aylık bebeklerde ciddi hasarlara yol açar. İştahsızlık, kilo alamama, kemik ağrıları ve gelişimin istenen düzeyde sağlanamaması da D vitamini verilmediği takdirde ortaya çıkacaktır.

Sadece bebeklerde ve çocuklarda değil yetişkinlerde de D vitamini eksikliğinin ciddi sonuçları görülebilir. Bu kötü sonuçların engellenmesi için günlük tavsiye edilen miktarda ve şekilde D vitamini kullanımı tavsiye edilmektedir. Diğer birçok vitaminde olduğu gibi fazla alınması veya eksikliği durumunda sağlık problemleri yaşanacaktır.  

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Bebeklerde D vitamini eksikliği belirtileri arasında yaygın olarak görülen unsurlar kısaca şunlardır:

 • İştahsızlık.
 • Kas ağrıları ve kramplar.
 • Gelişme geriliği.
 • Geç yürüme.
 • Raşitizm.
 • Bacaklarda eğrilik.
 • Diş çıkarmada gecikme.
 • Düşük bağışıklık vb.

Sadece bebeklerde değil çocuk, genç, yetişkin ve yaşlılarda da D vitamini eksikliği benzer kötü sonuçlara neden olacaktır. Bu sonuçların kötücül etkilerinden korunmak için düzenli olarak vitamin ve mineral takviyelerinin bebeklikten itibaren alınması gerekmektedir. Günümüzde anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemli olan yegane vitaminler arasında D vitamini her zaman ön plana çıkmaktadır.  

BENZER YAZILAR  Brufen Nedir? Ne İşe Yarar?

D Vitamini Günde Kaç Damla Alınmalıdır?

D vitamini takviyesi verilirken D vitamini zehirlenmesi sorunlarının yaşanmaması için doğru miktarda uygulama yapılması gerekir. Damla formunda, bir damlalığın 50.000 U D vitamini içermesine göre günde 3 damla (400 U) şeklinde kullanımı yeterli görülse de bu oranlar kişiden kişiye ihtiyaca göre değişir.

Bebeklere D vitamini vermek için yine doktor tavsiyesine göre günlük kullanım dozu belirlenmelidir. Uzman hekim tavsiyesi olmadan D vitamini kullanımından kaçınmanız tavsiye edilir. Anne sütü alan tüm bebeklere en az 1 yaşına kadar 400 IU ve 3 yaşına kadar tercihen 600 IU şeklinde verilmesi önerilmektedir.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir