Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu, bilindiği üzere içeriğinde bulunan B12 ve Omega3 açısından çok zengin bir yapıya sahip, anavatanı Türkiye olan bir bitki türüdür.  Çok ama çok şifalı bir bitkidir. Öğütülerek ya da saf haliyle besin olarak da tüketilebilen bu bitkinin faydalı olduğu birçok alandan biri de şüphesiz hemen her yaşta insanın istediği sağlıklı bir şekilde zayıflama alanıdır. Yüksek lifli içeriğiyle, kullananlara uzun süreli tokluk hissi sağlar.

 Sağlıklı kilo vermeyi sağlar ve şüphesiz göbeği eritir.  Keten tohumu ayrıca; kanseri önlemeye, bağırsak hareketini düzenlemeye, sindirim kolaylığına yardımcı olur. Olası kabız durumlarını engeller, cilt kuruluğunu önleyerek cilde güzel bir parlaklık kazandırır. Ayrıca B12 eksikliğinden daha fazla muzdarip olan vejetaryen insanların sık sık tükettiği bir besindir.  Her zaman, her konuda, üründe, besinde olduğu gibi keten tohumunun tüketilmesinde de dikkat edilmesi gereken husus, fazla tüketilmemesi gerektiğidir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilmeli?

     Zayıflamak için keten tohumuna başvuran kişiler şunu bilmelidir ki; 1 tatlı kaşığı keten tohumu öğütülmüş yağ olarak 45 kkal’e tekabül etmektedir. Yani olası diğer yağ kullanımlarında daha dikkatli olmak gereklidir. Her gün sabah, öğle, akşam vakitlerinde birer ya da biraz daha fazla miktarda; 2 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. Çiğneme yolu ile tüketilmesi gereken öğütülmüş keten tohumundan sonra 1 bardak su içilmesi çok daha fayda sağlayacaktır. Bilinen, daha güvenilir olan markaları tercih etmek ve keten tohumunun renginin açıklığına dikkat etmek de daha faydalı olacaktır. 

BENZER YAZILAR  Dexofen 25 Mg Ne İşe Yarar?

Keten tohumunun renk tonunun daha açık renkte olanı tercih edilmelidir. Keten tohumunu evde kendi malzeme ve yöntemlerinizle öğütmeniz tavsiye olacaktır. Eğer dışarıdan hazır öğütülmüş şekilde alınacaksa da kesinlikle ne zaman öğütülmüş olduğu bilinmelidir. Aksi taktirde kendinize ve ailenize zararlı olması kaçınılmaz olabilir.

Öğütülmüş keten tohumunu tüketmenin bir diğer yolu da salatalara ve yoğurda karıştırarak tüketmektir. Salata ve yoğurda katılmadan önce sıcak suda bekletilmesi ve ölçüsü de 1.5 yemek kaşığını geçmemelidir. Çünkü her besin gibi keten tohumunun fazla tüketilmesi de mide ağrısına ve bulantısına neden olabilir. Ancak çocuklar için olası bir yan etki durumunu önlemek adına salata ve yoğurt halinden ziyade, kek hamuru ya da kurabiye hamuruna karıştırmak çok daha güvenli olacaktır. 

Eğer sıvı şeklinde tüketilmek istenirse; 1 tatlı kaşığı öğütülmüş keten tohumu, 1 fincan sıcak suda bekletilip demlenir ardından süzülerek içilir.

Keten Tohumu Yağı İle Cilt Bakımı

İçermiş olduğu liganlar ve potasyum ile su dengesi ve kan basıncını normal seviyeye getirmeyi sağlayan keten tohumu yağı, kırışıklık ve ince çizgili görünümü azaltarak ve ilerlemeyi yavaşlatarak pürüzsüz bir cilt hayaline herkesi yaklaştırmayı başarır. Nemlendirici olarak ve hatta makyajdan önce de kullanılabilir. Bileşenler cildin içerisini gereken neme kavuşturarak cilt yüzeyini de sağlıklı bir hale getirir. Tıkanmış gözenek problemini çözer. Özellikle ılık bir duş sonrası kullanımı gözenekleri açmakla da kalmayıp cildinizi rahatlatacak ve nefes aldıracaktır.

BENZER YAZILAR  Gözde Kanlanma Neden Olur? Sık Sık Göz Kanlanmasının Sebepleri

Cilt için büyük bir tehdit oluşturan UV ışınlarını da önleyerek cildi korur. Ayrıca düzenli kullanımında ciltteki bazı leke ve sivilce izlerini de azalttığı kanıtlanmıştır. Yeni sivilce oluşumu ihtimalini de önler. İçerdiği bir diğer bileşen fitokimyasallar ile selülitli görünümden uzaklaştırır, cildin tabakasını kalınlaştırır. Egzama ve yara izlerine sürüldüğünde onları yok denecek kadar az seviyeye indirir, vücudun bazı bölgelerinde bulunan ve hepimizin maalesef gözüne batan kararmaları da önler. İyi bir temizleyici de olan keten tohumu yağı ile cilt makyajdan ve kirlerden herkes için çok kolay olan bir şekilde yüze parmaklarla veyahut bir pamuk yardımı ile sürülerek arındırılabilir.

Kişinin isteğine göre temizleyici olarak kullanılmak istendiğinde kahve tozu, bal ve şekere karıştırılarak adeta bir peeling etkisi de elde edilebilir. Elde edilen karışım yüze dairesel hareketlerle uygulanıp 15 dakika bekletilmeli ve ardından bol su ile yıkanıp, temiz bir havlu ile durulanmalıdır. Yalnız bu peeling etkisi cildi tahriş edeceğinden gün aşırı kullanımdan kaçınılmalı, haftada yalnızca 2 defa kullanılmalıdır. Bir başka öneri olarak; Avakado yağına keten tohumunu karıştırarak yüzünüze ya da istediğiniz bölgeye uygulayın, cildinizin canlandığını anında hissedeceksiniz. 

BENZER YAZILAR  Melatonin Hormonu Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Yorum yapın

1