İyot, 1800’lerde Barnard Courtois tarafından keşfedilen nadir bir elementtir. Bu elementin rengi mora benzer ve çeşitli guatr tedavilerinde kullanılmıştır. Özellikle deniz ürünlerinde düzenli iyot alımı çok önemlidir. Hamilelik sırasında iyot eksikliği, sağlıksız kilo alımı, fazla kilo ve iyot eksikliğinin neden olduğu tiroid problemlerinin neden olduğu çeşitli anormalliklere neden olabilir.

İyot içeren iyot damlaları vücuttaki iyot eksikliğini önlemek için önerilen takviyelerdir. İyot damlaları, suda çözünen haplar, kapsüller veya katı ilaçlar gibi değildir. Sıvı halde üretilmektedir.

İyot damlası nasıl kullanılır diye sorulduğunda en kolay ve rahat olan yöntem İçme suyuna 2 veya 3 damla eklenerek tüketmektir. Pek çok insan bu iyot damlası sayesinde sağlıklı ve eksiksiz hissetmeyi başarmış, hatta fazla kilolarından kurtulup istediği görünüme kavuşabilmiştir.

İyot, insan ve hayvanların normal büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan önemli bir besindir. Vücudumuzdaki iyotun çoğu tiroid bezindedir ve tiroid hormonlarının yapımında kullanılır. Bu hormonlar, vücut ısısının ve enerjisinin oluşumunun yanı sıra normal vücut büyümesi ve entelektüel gelişim gibi olayların devamını sağlar.

 İyot eksikliği olan topraklarda ve bölgesel sularda yetişen gıdalarda yetersiz iyot seviyeleri bulunmuştur. Bu yiyecekleri yiyen insanlar yeterince iyot alamazlar. Bu nedenle gerekli iyotu iyot damla takviyeleri ile vücudumuza kazandırıyoruz.

Doktorunuza danıştıktan sonra iyot damlası kullanmanızı öneririz. Hamile kadınların iyot içmesi zararlıdır. Herhangi bir hastalığı olan kişiler ilaç kullandığından iyot damlaları zararlı olabilir, bu nedenle bu tür hastalıkları olan kişilerin kullanmaya başlamak için doktora başvurmaları gerekir.

İyot Damlası İle Zayıflama

İyot damlası ile zayıflama mümkündür. Özellikle son zamanlarda obezite hastalığına sahip insan sayısı çoğalmış, ve buna ek neredeyse hemen hemen herkes sağlıksız beslenmeye başlamıştır. Bu sebeplerden ötürü de fazla kilo problemi kaçınılmaz olmuştur.

Benzer Gönderiler  Lifta 5 Mg Ne İşe Yarar?

Hormonal dengesizlik hafife alınsa da aslında ciddi sorunlara yol açan bir hastalıktır. Bu yüzden önlem almanız ve dikkatli olmanız gerekiyor. Önlemleri alırken çok sık boğulmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Yapmanız gereken ilacı düzenli olarak almak ve her gün ihtiyacınız olan iyotu takviye etmek. Bunu yaparak, kolayca kilo verecek ve sağlığınızı geri kazanacaksınız. Son zamanlarda etkili olan iyot damlalarını günlük iyot ihtiyacınızı karşılamak için kullanabilir, kısa sürede kilo verebilirsiniz.

İyot Damlasının Yararları Nelerdir?

İyot damlalarının bir çok faydası olduğundan bahsetmiştik. Aşağıda verilen faydalar her zaman ve her durumda herkes için geçerli olmayabilir. Sonuç olarak her insanın bünyesi, sağlığı ve problemleri birbirinden farklıdır. Eğer aşağıda yazan maddelerden herhangi birini kendinizde eksiklik olarak görüyor iseniz mutlaka uzman bir doktor ile konuşarak ve gerekli testler, analizlerden geçerek doktorunuzun önerdiği doğrultuda ilerleyiniz. Aksi takdirde sadece bir madde sizin için eksiklik olduğu için kendi kendinize dozaj ayarlanmadan ve düzensiz kullanır iseniz çok ciddi sağlık problemleri ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • Kemiklerin güçlenmesini ve gelişmesini destekler.
 • Guatr oluşumunu engeller.
 • Psikolojik gelişim üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Hamilelik sırasında oluşabilecek düşük ve ölü doğum gibi sorunları önleyin. (Hamilelik döneminde kullanıma uygun değildir. Hamilelik öncesi kullanıma uygundur.)
 • Boy uzamasına ve fiziksel gelişime katkı sağlar.
 • Vücutta yakılan kaloriyi artıracaktır.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve normal çalışmasını sağlar.
 • Direnç ve sağlıklı vücuda katkıda bulunur.
 • Gereken enerjiyi sağlar.
 • Doğal kilo kaybı sağlar.
 • Kabızlık problemlerinin oluşmasını önleyebilir.
 • Işıltılı bir cilt görünümü sağlar.

İyot Damlasının Zararları Nelerdir?

İyot damlasının zararları sizi endişelendirebilir fakat buna yol açmamak neredeyse tamamen sizin elinizdedir. İyot damlaları yanlış kullanılırsa aşırı doz zararlı olabilir. Önerilen dozu aşan herhangi bir üründe olduğu gibi, iyot damlalarının yan etkileri olabilir. Aşırı iyot vücudu olumsuz etkileyebilir. Bu sağlığınız açısından çok zararlı sonuçlar doğurabilir. İyot damlası kullanılmaya başlanmadan önce mutlaka alanında uzman bir doktora danışılmalı, yapılan kan ve vitamin değerli ölçümü sonucunda doktorun önerdiği markalar ve doktorun önermiş olduğu miktarlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Benzer Gönderiler  Amla Yağı Faydaları

Doz aşımının bilinen bazı tehlikeleri vardır. Vücudunuzdaki deride alerji oluşabilir, vücudun bazı bölümlerinde sivilceler çoğalabilir, büyüme bozukluğu, guatr, kısır gibi hastalıklara yol açabilir. Orijinal olmayan ve son kullanma tarihi belirtilmeyen ürünleri kullanmamanız da yine aynı şekilde sağlığınız için önemli olacaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 5 Average: 4.4]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları