Overhead Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Overhead press machine aracılığıyla ya da doğrudan uygun ağırlıkta bir barbell/dumbbell seçilerek yapılır. Omuzları ve üst vücut kaslarını hedefleyen son derece etkili bir hareket olan overhead press, daha geniş ve güçlü omuzlara sahip olmak isteyenler için yüksek verimliliğe sahip bir harekettir.

Overhead press hareketi doğrudan makine ile de yapılabilir. Ağırlığın başın üzerinde kaldırılması ile uygulanan harekette doğru ağırlıkları seçmek ve hareketi doğru formda yapmak önemlidir. Overhead press faydaları üst vücut ve omuz bölümünde görülmektedir.

Overhead Press Hangi Bölgeyi Çalıştırır?

Overhead press hareketi temelde omuz kaslarını hedef almaktadır. Deltoid kasları olarak da bilinen bu kasların gelişimi için düzenli olarak overhead press egzersizi uygulanabilir. Deltoid adı verilen bu omuz kasları üç ana bölüme ayrılmaktadır. Ön deltoid, lateral deltoid ve arka deoltoid kasları olarak sınıflandırılmaktadır.

Ayrıca vücutta ense kası olarak da bilinen trapezius ile triceps brachii, rotator cuff gibi kasları da çalıştırmaktadır. Omuz ve çevresindeki kasları geliştirmede en etkili hareketler arasında yer alan overhead press faydaları kısa süre içinde kendini gösterecektir.

BENZER YAZILAR  Basen Eritme Hareketleri 5 Çok Kolay Hareket

Overhead Press Nasıl Yapılır?

overhead press nasıl yapılırPin

Overhead press yapılışı oldukça basittir. Kolay birkaç adımda overhead press hareketini yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Dik bir şekilde ayakta durulur.
  • Barbell ya da dambıllar omuz hizasında kaldırılır.
  • Avuç içleri size bakacak şekilde tutulur.
  • Nefes alarak yavaşça başın üzerine doğru itilir.
  • Yukarda birkaç saniye bekledikten sonra yeniden omuz hizasına getirilir.

Overhead Press Hareketine Alternatif Hangi Hareket Yapılabilir?

Overhead press alternatifi olarak daha kolay ve stabil şekilde yapabileceğiniz seated dumbell press uygulanabilir. Dik olan bir bench sehpasında hareket yapılabilir. Belin kapatılmasını engellemek için stabilite sağlamaktadır. Ağırlık kaldırılırken bu sayede omuzlardaki gerginlik korunur.

İtiş gücünü yükseltme amacı ile yapılan bir egzersiz olan overhead press, ağırlıkların başın üzerinden tam bir press hareketi ile yukarı kaldırılmasını ifade eder. Overhead press faydaları doğrudan omuz kasların hedeflemektedir. Omuzlar bu hareket ile çok daha güçlü ve estetik bir hale gelebilir.

Ayrıca Bakınız: Leg Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

BENZER YAZILAR  Arnold Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları
Yorum yapın