Leg Press Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları


0

Leg press hareketi bacak kaslarının güçlenmesini hedefleyen önemli bir direnç egzersizidir. Genelde bir leg press makinesinde bu egzersiz yapılır. Leg press bacakta birçok önemli kas grubunu çalıştırması açısından faydalıdır. Ana olarak diz önü lan quadriceps kaslarını çalıştırmaktadır.

Leg press hareketi, ayaklar standart pozisyonda ve omuz genişliğinde açılarak, ağırlıkları ayak ile etme temeline dayanmaktadır. Olası sakatlanmaları önüne geçmek ve hareketten en iyi verimi almak için leg press hareketi faydaları için doğru formda ve ağırlıkta çalışmak önemlidir.

Leg Press Nasıl Yapılır?

Leg press ayak duruşları ve genel pozisyon hareketten en iyi verimi almanızı sağlayacaktır. Bunun için doğru duruş pozisyonunda hareketi yaptığınızdan emin olun. Leg press hareketini yapmak için kısaca şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Leg press makinesine oturulur ve ayaklar platforma yerleştirilir.
  • Dizler hafifçe bükülerek ayaklar karşıyı gösterecek şekilde omuz genişliğinde açılır.
  • Sırt düz şekilde tutulur ve ağırlık serbest bırakılır.
  • Ayak tabanları ile platform dizler doğru formda bükülerek yukarı doğru itilir.
BENZER YAZILAR  QUOTEX ve Expert Option nedir? Traders Union bu iki brokerı karşılaştırdı

Leg Press Hangi Kasları Çalıştırır?

leg press hangi kasları çalıştırır
leg press hareketi nedir, nasıl yapılır, ne i̇şe yarar? faydaları 2

Leg pres faydaları en çok quadriceps olarak tanımlanan diz önü kaslardır. Bacak kasları üzerinde ciddi bir etkiye sahip olan leg press hareketinin çalıştırmış olduğu kas gruplarından bazıları şunlardır:

  • Quadriceps Femoris
  • Hamstring
  • Gluteus Maximus
  • Kısmen Gastroknemius

Diz önü, arka bacak,büyük gluteus, bacak içi kaslar en temel etki alanı olarak leg press hareketinin faydalarını ortaya çıkarmaktadır. Leg press hareketi faydaları düzenli uygulamada kısa sürede ortaya çıkmaktadır.

Leg Press Bacak Kalınlaştırır Mı?

Leg press bacak açıları doğru şekilde uygulanır ve hareket düzgün yapılırsa bacaklarda hacim artışını sağlar. Bacaklardaki birçok büyük kas grubunu geliştirmesi sayesinde bacaklarda zaman içinde kalınlaşma elde edilir. Bu kalınlık kas büyümesidir. Kasların gelişmesi sayesinde bacaklar daha hacimli hale gelecektir.

Spor salonlarında en çok uygulanan ağırlık antrenmanlarından biri olan leg press, bacaklar üzerinden en faydalı hareketlerden biridir. Leg press faydaları özellikle bacak kaslarını kuvvetlendirmek ve daha estetik hale getirmek isteyenlerde daha iyi görülecektir.

Ayrıca Bakınız: Leg Extension Hareketi Nedir, Nasıl yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

BENZER YAZILAR  TikTok'ta Nasıl Canlı Yayın Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir