Leg Extension Hareketi Nedir, Nasıl yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları


0

Leg extension hareketi ile bacak kaslarının gelişimi desteklenmektedir. Spor salonlarında bu egzersiz genelde bir makine aracılığıyla yapılır. Diz önü kasları olan quadriceps kaslarını çalıştırmaktadır. Bacaklardaki büyük kas gruplarını çalıştırması açısından önemli olan leg extension, oldukça faydalı bir egzersizdir.

Spora yeni başlayanların başlangıçta düşük ağırlıklar ile hareketi uygulayarak adaptasyon sürecini tamamlamaları gerekmektedir. Bu harekete ek olarak bacak kasları için farklı hareketler de programa eklenerek kombine edilebilir. Leg extension hareketi faydaları düzenli uygulamada kısa sürede etkisini göstermektedir.  

Leg Extension Hangi Kasları Çalıştırır?

Leg extension machine ile yapılan bacak antrenmanlarında birçok farklı kas grubu çalışmaktadır. Ancak hareketin temel hedef noktası bacaklardaki quadriceps kaslarıdır. Direnç ağırlık antrenman egzersizlerinden biri olan leg extension, çoğu spor salonunun olmazsa olmazlarından biridir.

Leg extension ile bacaklardaki diğer yardımcı ve küçük kas gruplarının da çalışması mümkündür. Daha estetik ve güçlü bacaklar için leg extension hareketinin mutlaka antrenman programına eklenmesi gerekmektedir. Leg extension hareketi faydaları bacakların güçlenmesini sağlamasıdır.

BENZER YAZILAR  Concentration Curl Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

Leg Extension Nasıl Yapılır?

leg extension nasıl yapılır
leg extension hareketi nedir, nasıl yapılır, ne i̇şe yarar? faydaları 2

Leg extension faydaları ile daha etkili bacaklara sahip olmak için hareketi doğru yapmak önemlidir. Bir makine yardımı ile yapılmasından dolayı çok daha rahat şekilde uygulanabilir. Leg extension hareketi kısaca şu adımlar izlenerek yapılabilir:

  • Leg extension makinesine oturulur.
  • Ayaklar platformun altında yer alan ağırlık makarasının altına yerleştirilir.
  • Dizleri kilitlememeye dikkat ederek yukarı doğru seçilen ağırlık kaldırılır.
  • Üst noktada bir süre beklendikten sonra başlangıç pozisyonuna gelinir.

Leg Extension Bacak Kalınlaştırır Mı?

leg extension bacak kalınlaştırma sürecinde de kas gruplarını büyütüp hacim kazandırması sayesinde etkilidir. Bacakların ön kısmında yer alan kas gruplarına odaklanan bir hareket olan leg extension, tek başına bacakların kalınlaşmasını sağlamaz. Bu nedenle hareketin doğru şekilde yapılması ve ek diğer bacak egzersizlerinin de uygulanması şarttır.

Düzenli olarak kardiyoda yapılırsa fazla yağlar erir ve leg extension ile kaslar şekillendirilir. Ancak doğrudan bacakların kalınlaşmasına neden olmaz. Leg extension faydaları kasların güç kazanması ve şekillenmesine odaklanır.

Ayrıca Bakınız: Leg Curl Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

BENZER YAZILAR  İnverted Row Hareketi Nedir, Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar? Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir