Polip Ameliyatından Kaç Gün Sonra Adet Olunur?


0

Polip ameliyatı sonrası ilk adet genelde 30 ila 40 gün arasında meydana gelmektedir. Ancak bu süre öncesinde özellikle işlem sonrasında birkaç gün az az lekelenmeler görülecektir. Bu lekelenmelerin süresinin uzaması halinde mutlaka hekiminize başvurmanız önerilmektedir.

Polip ameliyatı, poliplerin cerrahi müdahale ile çıkarılması işlemidir. Polipektomi olarak da bilinen bu operasyonlar genelde basit bir şekilde yapılmaktadır. Bulundukları bölgeye uygun görüntülemeler ile gerekli cerrahi ekipman kullanılarak poliplerin yeri tam olarak tespit edilebilir. Yeri tespit edilen polipler uzman tarafından çıkarılmaktadır. Polip ameliyatından sonra adet genelde 30 – 40 gün arasında olmaktadır.  

Polip Ameliyatından Sonra Adet Düzensizliği Olur Mu?

Polip ameliyatı sonrası adet düzeni belirli bir süre değişebilir. İşlemden birkaç gün sonra az miktarda normal kanamalar görülebilir. Poliplerin tekrarlama riskleri de olması nedeniyle hastaların düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekecektir. Polip ameliyatı sonrası adet düzensizliği düzelmektedir. Ara kanamaların geçmesi ve miktarının azalmasının ardından histeroskopi sonra kanama bittikten sonra cinsellik başlayabilir.  

BENZER YAZILAR  Purinol Nedir? Ne İşe Yarar?

Tam iyileşme sonrasında hastaların yeniden düzenli bir şekilde adet görmeleri mümkündür. Ameliyattan sonra bir süre adet düzensizliği görülse de sonraki dönemde bu sürecin düzene girmesi beklenmektedir.  

Polip Adeti Nasıl Etkiler?

polip-adeti-nasil-etkiler
polip ameliyatından kaç gün sonra adet olunur? 2

Polip ameliyatı olanların yorumları incelendiğinde bu rahim içi polipleirn sinsice ilerlediği ve adet düzensizliği belirtileriyle ortaya çıktığı ifade edilmektedir. Diğer başlıca şikayetler arasında uzun süren, yoğun bir şekilde olan adet kanamaları ve ara kanamlar da bulunmaktadır. Adet düzensizliğinin temel nedeni polipler olabilir. Bu nedenle erken dönemde hemen müdahale edilmesi önemlidir. Bu tür şikayetleri olanların en kısa sürede uzman bir hekime başvurmaları önerilmektedir.

Polip Ameliyatı Ne Zaman İyileşir?

Polip ameliyatından sonra adet kanaması iyileşmenin en temel belirtileri arasında yer alacaktır. Polip ameliyatı cerrahi bir işlem olduğu için ameliyat sonrasında bir süre tam iyileşmenin beklenmesi gerekecektir. Genelde 30 gün gibi bir süre iyileşme için beklenmesi önerilmektedir. Polip ameliyatından sonra adet düzeni yeniden başlayacaktır. Doktor önerilerine uyarak iyileşme sürecinin de kısaltılması ve kolaylaştırılması sağlanabilir.

BENZER YAZILAR  Maximus Sprey Ne İşe Yarar? Kullanımı

Ayrıca Bakınız: Kasık Fıtığı Ameliyatını Hangi Bölümün Doktoru Yapar?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir