Kasık Fıtığı Ameliyatını Hangi Bölümün Doktoru Yapar?

Kasık fıtığı belirtileri görülen kişilerin öncelikle bu belirtilerin doğru tespit edilmesi için ilgili bölümlere gitmeleri gerekmektedir. Kasık fıtığı başta olmak üzere, göbek fıtığı, mide fıtığı gibi karın ve kasık bölgesinde oluşan fıtıkların ameliyatı için genel cerrahi uzmanlığına başvurulması gerekecektir.

Boyun ve bel fıtığı için ortopedi ve travmatoji, fizik tedavi, nöroşirurji uzmanına başvurulması gerekecektir. Fıtık türüne göre cerrahi müdahaleyi gerçekleştirecek uzmanlık alanı da değişmektedir. Kasık fıtığı için hastaların genel cerrahi bölümlerine başvurmaları gerekecektir. Kasık fıtığı ameliyatı öncesinde varsa diğer tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekecektir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Genel cerrahi kasık fıtığı ameliyatlarında genelde kısa sürede sonuç alınabilmektedir. Başarılı bir şekilde yürütülen operasyon ile ortalama 15 dakika içinde ameliyat tamamlanmaktadır. Geniş kesiler yerine açılan oldukça küçük deliklerden her iki taraftaki kasık fıtığı tamir edilebilmektedir.

Çift taraflı kasık fıtığı olan kişilerin ise kapalı yöntemle ameliyat olmaları mümkündür. Hastaların durumuna, ameliyat kapsamına ve tercih edilecek cerrahi yöntemlere göre ameliyat süresi de değişiklik gösterecektir. Kasık fıtığı ameliyatı genelde kısa süre içinde tamamlanmaktadır.

BENZER YAZILAR  Nimes Combo Jel Ne İşe Yarar?

Kasık Fıtığı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

kasik-fitigi-ameliyati-kac-gunde-iyilesirPin
kasık fıtığı ameliyatını hangi bölümün doktoru yapar? 3

Ameliyatsız kasık fıtığı tedavisi dışında cerrahi müdahaleye başvurulması gereken kişiler için iyileşme süreleri çok daha kısadır. İyileşme süreleri ise hastadan hastaya değişecektir. Genel anestezi alan hastalar geceyi hastanede geçirebilir ya da yaklaşık 4 – 6 saat süreli takipten sonra evlerine dönebilirler. Lokal anestezi ile olunan ameliyatlarda ise kullanılan maddenin etkisi geçtikten sonra yaklaşık 6 saat sonunda taburcu olunabilir. Tamamen iyileşme süresi ise farklılık gösterecektir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Zor Mudur?

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası başarılı sonuçlar alınmaktadır. Genelde ağrılar hastanın ağrı eşiğine de bağlı olarak ameliyat sonrasında bir süre görülebilir. Bu dönemde ağrı kesiciler ve çeşitlim ilaçlar uygulanabilir. Temelde kasık fıtığı ameliyatı çok zorlayıcı bir tedavi değildir. Ancak diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi kasık fıtığı ameliyatı da çeşitli riskler barındıran ve uzmanlık gerektiren bir işlem olduğu için her ameliyat kadar zordur.

Ayrıca Bakınız: Burun Ameliyatı Öncesi Hangi Tahliller Yapılır?

Yorum yapın

1