Sağlıklı Yaşamak İçin 5 Öneriyi Uygulayın!


0

Topluluğumuzu düşündüğümüzde sağlıklı yaşamak ne anlama geliyor, aslında bu sorunun cevabı çok açık değildir. Son yıllarda sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak hayatlarımızda daha çok yer edinse de sağlıklı yaşam kavramı biraz havada kalmaktadır. Aslında antrenman ve beslenme de sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. Ancak sadece bunlar yeterli değildir. Sağlık ve daha iyi bir yaşam tarzı için bunlardan çok daha fazlasına ihtiyaç duyarız.

Yaratıcılık ve Sağlıklı Yaşam İlişkisi

Sağlıklı bir yaşam yaratıcılığı içerir. Yaratıcı uğraşların (sanat, dans, müzik, vb.) stresi azalttığı ve sayısız sağlık yararı sağladığı kanıtlanmıştır. Dahası, bu faaliyetler sadece size bir şeyler katmakla kalmaz. Çünkü dünyaya bir şeyler katmayı da sağlar ve bu his de sağlıklı olmanıza katkıda bulunur. Yaratıcılık da sizi daha güçlü ve ayakları yere sağlam basan birine dönüştürür. Hayatlarını bir şeyler tasarlayarak geçiren insanlar, bir şeyi değerli kılmanın ne kadar zor olduğunu anlarlar. Ürettikleri çalışmaları takdir edilir.

sağlıklı yaşamak
sağlıklı yaşamak

Risk alma istekliliğine ve görevin bir parçası olmak için gereken çabaya saygı duyarlar. Kalabalık arasında durup birilerini ya da bir şeyleri yargılamak yerine arenada yarışmayı tercih ederler. Ve belki de en önemlisi kim olduğunuzu ve kendiniz için neyin önemli olduğunu keşfettiğiniz yeni deneyimler yaşayabilirsiniz. Bir şeyler tasarlama eylemi, kısa ve önemsiz bir yaşam sürmekten kaçınmanın en iyi yollarından biridir.

BENZER YAZILAR  Yaman Cerrahi Merkezi Genital Estetik Hizmetleri

Yaratıcılığın motivasyonu ise, örneğin fotoğrafçılığı neden sevdiğinizi ve neden daha iyisini yapmak için çalıştığınızda yatar. Üretici olduğunuz alanda daha iyisi olmak için çabalamak hayatınızı anlamlı kılar. Çabalamaya değer bir şeylere sahip olmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Aslında basit gibi görünebilir, ancak tüm bunlar bir araya geldiğinde yaşamınızı dönüştürmeye başlayacaktır.

Fiziksel Olarak Aktif Bir Yaşam Sürmek

Neredeyse hayal ettiğimiz her şey fiziksel bir eylem içerir. Oyunu kazanmak için atış yapmak, dünyayı dolaşmak, sanatla uğraşmak… Hayal ettiğimiz şeyleri başarmak için aynı zamanda yapımcı, kaşif ve yaratıcı olmamız gerekir. Dolayısıyla sürekli hareket etmeli ve hayatın içinde aktif katılımcılar olmalıyız. Başka bir deyişle, tatmin edici yaşamlar yaşamak için fiziksel olarak yaşamamız gerekir.

Bununla birlikte, sık sık, sağlığımızın bize doğru bir hayat yaşamak için sunduğu fırsatları kabul ederiz. Sağlığınızın iyi olması, yaşama aktif olarak katılmanıza izin verir. Çoğu kişi zaten istediği her şeyi yapabiliyorken sağlığının öneminin farkında olmaz. Ancak fiziksel olarak formda değilseniz, yapmak istediklerinizin birçoğunu yapamaz hale gelirsiniz.

BENZER YAZILAR  Hellp Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Dolayısıyla, zihninizi geliştirmek için bulabileceğiniz en iyi yollardan biri vücudunuzu geliştirmek. Zihinsel olarak güçlü olan herkes kendini fiziksel olarak zorlamak zorunda hissetmez. Ama henüz fiziksel olarak zorlanmak ve antrenman yapmak, aynı zamanda zihinsel gücünüzü de artıracaktır. Aktif bir yaşam sürmenin faydalarına, kuvvet antrenmanının etkilerine ve düzenli spor yapmanın gücüne inanarak başlayabilirsiniz.

Bağ Kurarak Sağlıklı Kalmak

İnsanlar yeryüzündeki en sosyal canlılardır. Temel olarak, bağ kurmak için yaşıyoruz. Yani, hayatınız başkalarını içermiyorsa sağlıklı bir hayat yaşadığınıza inanmak pek doğru olmayacaktır. Dahası, bağlandığınız insanlar sizin hayatınızda ya yapıcı ya da yıkıcı bir etkiye sahip olurlar. Bu yüzden hayatınızda kimi tuttuğunuza da dikkat etmeniz gerekir. Sizi motive edecek, destekleyecek ve daha iyi bir insan olmanız yönünde etkileyecek kişilere hayatınızda yer açmalısınız.

Dünyayı Keşfederek Sağlıklı Yaşamak

Merak etmek insan olmaktır. Hayatınızın ilk yılını, hatta ilk beş yılını hayal edin. Maruz kaldığınız hemen hemen her şey yenidir. Her gün keşfedilecek, öğrenilecek ve deneyimleyecek bir şey bulunmaktadır. Ve bir şekilde, yıllar geçtikçe büyümeye ve dönüşmeye başlarız. Bir şeyleri onları okumak ve deneyimlemek yerine izleyerek öğrenmeye başlarız. Oysaki bebekken dünyayı keşfetme şeklimiz dokunmak, tutmak ve yaşamak üzerine programlanmıştır.

BENZER YAZILAR  Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Elbette arada sırada hatalar yapabiliriz. Ancak yine de sadece var olan bilgileri tekrarlamak yerine çevremizdeki dünyayı deneyimlemek yaşamımıza değer katacaktır. Keşfetmek yeni kültürleri, fikirleri ve teknolojileri tanımak olabilir. Bunları bulmak için dünyayı gezmek de olabilir. Önemli olan bir şeyleri yaşayarak öğrenmek ve yaşadıklarınızdan ders çıkarmak için elinizden geleni yapmaktır. Her zaman daha iyisi, daha farklısı vardır. Ama yenilik siz yerinizden kalkmadan beklediğinizde ayağınıza gelmez. Gidip onu bulmanız gerekir.

Tutkuyla Bağlı Olduğunuz Şeye Katılım Sağlayın

Sağlıklı bir hayat yaşamak, etrafınızdaki dünyaya katılmaya dayanır. Sağlıklı yaşayan, yaşamı tatmin edici düzeyde olan insanlar sadece hayatta kalmak yerine aktif olarak katılım sağlarlar. Bazı aktivitelere aşık olun ve onu ne olursa olsun yapmaya devam edin. Hiç kimse hayatın neyle ilgili olduğunu gerçekten anlamaya ve önemsemeye çalışmıyor.

Hayatınızın anlamını bulmak için dünyayı keşfedin. Yeterince derinlere inerseniz neredeyse her şeyin gerçekten de ilginç olduğunu görebilirsiniz. En iyi yapmak istediğiniz şeyler konusunda istediğiniz kadar sıkı ve istikrarlı çalışın. Ne olmak istediğinizi değil, ne yapmak istediğinizi düşünün. Toplumun sizden ne beklediğini bir kenara bırakarak sizi mutlu eden ve besleyen şeylere yönelin. Tüm bu önerileri dikkate aldığınızda en az sağlıklı beslenerek ve antrenman yaparak olduğu kadar yaşamınıza değer katacaksınız. Çünkü sağlıklı yaşamak biraz da hayata sağlıklı bakmaktan geçmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir