Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler – Besinler

seker-hastaligina-iyi-gelen-bitkiler

Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, kan şekeri seviyelerinin kontrolden çıktığı tehlikeli bir hastalıktır. Uzun vadede kalp hastalıkları ve böbrek hastalığı riskini yüksek oranda arttıran diyabete karşı kan şekerini düşüren bitkiler ve doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Biz bu makalemizde şeker hastalığına iyi gelen bitkiler hakkında bilgi vereceğiz. Bu bitkilerin diyabete karşı etkili olduğu bilimsel araştırmalarla desteklidir. Bu bitkilere geçmeden önce biraz diyabet ile ilgili bilgi verelim.

1. Mısır püskülü

Mısır püskülü kan şekerini düşürme konusunda oldukça başarılı ancak bu başarısı pek bilinmeyen bir bitkidir. Esasen Geleneksel Çin Tıbbında uzun zamandır kan şekerini düşürmek için ve diyabet tedavisinde bu bitki kullanılmaktadır.

İçerisinde vitaminler, kalsiyum, magnezyum, sitosterol ve stigmasterol gibi steroidler, tanenler ve flavonoidler içeren mısır püskülü kan şekeri kontrolü üzerindeki etkilerini destekleyen bilimsel araştırmalar vardır. Örneğin fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, mısır püskülü takviyeleri verilen farelerde kan şekeri ve HbA1c seviyelerinde ciddi anlamda düşüş kaydedilmiştir.

BENZER YAZILAR  El Ağdası Nasıl Kullanılır?

2. Çemen otu

Lif bakımından zengin olması nedeniyle sindirimi yavaşlatan ve karbonhidratların kana karışmasını da yavaşlatarak kan şekeri seviyelerini dengede tutmaya yarayan çemen otu diyabet hastaları için bulunma bir nimettir. Bilimsel araştırmalar, çemen otunun hem tip 1 hem de tip 2 diyabet hastalarında metabolik belirtilerde iyileşme sağladığını gösteriyor.

Hindistan’da 60 kişi yüzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcıların yarısı her gün sıcak suya batırılmış 10 gr çemen otu tüketmiş ve diğer yarısı da hiçbir şey tüketmemiştir. Çemen otu alan grupta 5. ayın sonunda açlık kan şekeri seviyelerinde ciddi anlamda düzelme görülmüştür. Başka bir çalışmada ise günde 100 gram çemen otu alan tip 1 diyabet hastalarında 10 gün sonunda açlık kan şekeri ve glukoz toleransında ciddi anlamda düzelme görülmüştür.

3. Ginseng

Ginseng Geleneksel Çin Tıbbında en sık kullanılan ve en şifalı bitkilerden biridir. Ginseng, Çinliler tarafından diyabete ek olarak, kalp hastalığı, kanser, yorgunluk ve yüksek kan basıncına karşı da kullanılır. Ayrıca bağışıklık güçlendirici etkileri olduğu da düşünülür.

Kırmızı ginsengin takviye olarak kullanıldığı bozulmuş açlık glukozunda ve tip 2 diyabet hastalarında, yemekten sonra glukoz seviyelerinde iyileşme sağladığı görülmüştür. Ayrıca birçok araştırmanın incelendiği bir meta analizde ginseng takviyelerinin yemek sonrası insülin ve açlık glukoz seviyelerini anlamlı derecede iyileştirmekle kalmayıp kötü kolesterol de denilen LDL kolesterol seviyelerini de iyileştirdiği görülmüştür.

BENZER YAZILAR  Fast Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Yani ginseng kan şekerini düşüren bitkiler arasında bulunmanın yanı sıra kolesterol seviyelerini de dengeler ve kalp damar hastalıklarına karşı koruyabilir.

4. Aloe vera

Aloe vera çoğunlukla kozmetik amaçlarla kullanılan bir bitkidir. Kadınlar bu bitkinin içerisinde bulunan ve aloe vera jeli denilen jeli cilt bakımında memnuniyetle kullanılır. Fakat aloe veranın faydaları cilt bakımından çok daha fazlası olabilir. Aloe vera, ayrıca, şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında bulunur.

2013 yılında yapılan laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, aloe veranın, diyabetli şıçanlarda kan şekerini düşürdüğü ve insülin miktarını arttırdığı görülmüştür. Araştırma insanlr üzerinde yapılmış olmasa da ümit vericidir zira araştırmada aloe veranın pankreasta insülin üretmekten sorumlu olan beta hücrelerini iyileştirdiği görülmüştür. Aloe verayı daha çok tüketmek istiyorsanız içeceklerinize katabilir, doğrudan jelini yiyebilir veya aloe vera takviyeleri satın alabilirsiniz.

5. Kudret narı

Kudret Narı, yüzyıllardan beridir Hindistan’ın geleneksel tıp uygulamalarında ve Geleneksel Çin Tıbbında şifalı özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler arasında kudret narı pek bilinmemektedir.

BENZER YAZILAR  Monodoks Yan Etkileri Nelerdir?

Kudret narı yemek olarak da yenilen lezzetli bir meyvedir. Kudret narının, vücutta insülin gibi davranarak kan şekeri seviyelerini azalttığını gösteren bazı çalışmalar vardır. Kudret narının bu özelliğinden faydalanmak için takviyelerini kullanabileceğiniz gibi doğrudan kendisini de tüketebilirsiniz.

6. Ceviz

Ceviz lif ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin oldukça besleyici ve sağlıklı bir kuruyemiştir. Bazı araştırmalar cevizin açlık kan şekeri seviyelerini iyileştirdiğini ve tip 2 diyabet riskini azalttığını göstermektedir. Buna ek olarak ceviz kalp damar hastalıkları ve metabolik sendrom riskini de azaltabilir.

Ceviz tüketerek diyabetten tamamen kurtulacağınızı vadedemeyiz ancak diyabetten korunmak ve daha iyi bir kan şekeri kontrolü için ceviz diyetinize alacağınız gıdalardan biri olabilir. Şeker hastalığına iyi gelen besinler arasında olan bu ceviz başka birçok faydası bulunan ve tüketilmesi gereken bir besindir.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap