Sinir Otu Faydaları Nelerdir?

Sinir otu faydaları nelerdir? Sorusu son dönemde kamuoyunu son derece meşgul etmektedir. Faydaları bakımından sağlıklı bir yaşamın anahtarı olan sinir otu nerdeyse her derde deva olma niteliği taşımaktadır. Tohumu ve yaprağı ayrı ayrı şifa kaynağı olan sinir otu faydaları saymakla bitmeyecek alternatif sağlıklı yaşam ürünlerinden biri olmakla birlikte, vadettiği doğallıkla pek çok derdin çözümü olma konusunda son derece kritik bir öneme sahiptir.

Sinir otu faydaları açısından çok şey vadediyor olmasına karşın düzenli olarak kullanılması da gerekmektedir. Bu otu düzenli olarak tüketen kimselerde son derece belirgin yararları olmasına karşın bazı durumlarda otun zarar veren yapısı da belirgin bir şekilde açığa çıkabilmektedir. Çoğunlukla çay olarak tüketilerek tercih edilen ot, alternatif tıbbın şifa kaynağı olma özelliği göstermektedir. Bu sebepten dolayı günümüzde son derece popüler olarak tüketiliyor olmakla birlikte, her geçen gün talep yüksek oranda artış göstermektedir.  

sinir otu faydalarıPin
Sinir otu faydaları

Sinir Otu Nasıl Kullanılır?

Sinir otu nasıl kullanılır? Sorusu adeta şifa kaynağı olan bu otun popüler hale gelmesi ve sağladığı şifanın kamuoyu tarafından bilinmesiyle en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Doğada bulunan ve alternatif tıbbı tedavide rolü son derece önemli olan bitki ve otlar gibi sinir otunun kullanımı da son derece kolaydır. Çoğunlukla çay olarak tüketilen otun kullanıma hazır hale gelmesi hız ve basitlik konusunda avantaj sağlamaktadır.

BENZER YAZILAR  Siprogut Kulak Damlası Ne İşe Yarar?

Sinir otunu çay haliyle kullanmak için demleme yönteminin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Şifa kaynağı olan bu otu demleme işlemine başlamadan önce 3 su bardağı kadar suyun kaynatılması gerekmektedir. Kaynamış bu suya birkaç tutam kadar sinir otu ilave edilmelidir ve demlenmesi üzere beklenmelidir. Yaklaşık olarak 10 ile 15 dakika kadar sonra çay hazır hale gelecektir ve gönül rahatlığıyla içilebilir durumdadır.

Alternatif tıbbın bu çok kullanılan otu, aynı zamanda kekik ile benzerliklere sahiptir. Bu sebepten dolayı kekik ile karıştırılarak tüketilmesi de mümkündür. Kekik ve sinir otunun birleştirilerek oluşturulan karışım yine demleme yöntemiyle ve çay haliyle yapılmaktadır. 3 bardak kaynamış suya kekik ve bir tutam kadar sinir otu ilave edilir ve yine demlenmesi üzere 10 ya da 15 kadar bekletilmesi gerekmektedir.

Sinir Otu Faydaları

Sinir otu faydaları sıralamakla bitmeyecek bir şifa kaynağıdır. Pek çok problemin çözümü konusunda yardımcı ve alternatif bir şifa kaynağı olmasının yanı sıra, düzenli tüketilmesi durumunda özellikle kalp ve damar hastalıkları başta gelmek üzere, pek çok rahatsızlık konusunda önleyici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda yine düzenli tüketiminde sindirim sistemini düzenleyici bir etkiye sahip olan ot, kabızlık durumlarına son derece faydalı gelmektedir.

BENZER YAZILAR  Cilde En İyi Bakım ve Korendy Türkiye

Sinir otu faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. DNA üzerinde gerçekleşebilecek yıkıcı etkileri tamamen önler.
 2. Kalp ve damar hastalıkları konusunda mucizevi bir etkiye sahiptir.
 3. Karaciğer hastalıkları konusunda yardımcı besin kaynağıdır.
 4. Solunum yollarını açar ve solunum yolu hastalıkları konusunda son derece etkilidir.
 5. Kansere bağlı kötü huylu hücrelerin çoğalmasının önüne geçer.
 6. Cilt konusunda eşine az rastlanır bir fayda sağlamaktadır.
 7. Çıban tedavisinde etkin bir şekilde kullanılır.
 8. Bağırsak hastalıkları konusunda son derece etkilidir ve sindirim sistemini düzenler.

Bu belirleyici faydalarının yanı sıra pek çok konuda fayda sağlayan sinir otu adeta doğanın sunduğu mucizevi bir çözüm önerisi olma özelliğine sahiptir.

Sinir otu faydaları arasında diğer faydalara bakılacak olursa, açık yaraların tedavi edilmesi konusunda kullanılmasının yanı sıra, akciğer ve karaciğer üzerinde dağılan pis kanı temizleme özelliğine de sahiptir. Öksürük ve ona bağlı oluşan boğaz gıcıklanmalarına karşı son derece etkili olmakla birlikte, nasıl oluşumlarının önüne geçmektedir ve bu bağlamda nasır tedavisinde de aktif olarak kullanılabilmektedir. Böcek ısırıklarına karşı da doğal bir çözüm önerisi olan sinir otu, mantara bağlı yaşanılan rahatsızlıklarda da başvurulacak ilk alternatiflerin başında gelmektedir.

BENZER YAZILAR  Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Nelerdir, Günde Kaç Tane Tüketilmeli?
sinir otu faydalarıPin
Sinir otu faydaları

Sinir Otunun Zararları

Sinir otunun zararları en az faydaları kadar dikkat edilmesi gereken bir öneme sahiptir. Şifa ve sağlık kaynağı olan bu otun faydaları olduğu kadar zararları da vardır. Bu sebepten dolayı kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmakla birlikte, yine de tüketilmeden önce uzmanlara danışılmasında son derece fayda vardır.

Sinir otu faydaları olduğu kadar zararları da olan bir ottur. Sinir otu zararları arasında başlıca olanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Doğrudan deriye temas ettiği durumlarda sıklıkla olmasa da tahriş özelliğine sahiptir.
 2. Astım ve Tansiyon hastaları kullanmadan önce uzmanlara danışmalıdır.
 3. Gereğinden çok tüketilmesi durumunda göğüs ağrısı ve göğüs sıkışması görülebilir.
 4. Gözde yaşlılık hissi yaratabilir.
 5. Gıcık hissinin yanı sıra hapşırma ve öksürmede yapabilmektedir.

Bu tarz durumların yaşanmaması adına böylesine yüksek ölçekli etkiye sahip bu şifa kaynağı ot tüketilmeden önce daima uzmanlardan ya da hekimlerden tavsiye almak son derece kritik bir öneme sahiptir. Özellikle sinir otu faydaları bakımından çok cazip gelebilmektedir ve bununla birlikte pek çok kimse hassasiyet göstermeden bu otun sağladığı şifadan yararlanabilmeyi arzu etmektedir. Olumsuzlukların yaşanmaması adına bu tarz durumlarda uzman tavsiyesiyle hareket edilmelidir.

Kaynak: wikipedia / ncbi.nlm.nih

Yorum yapın

1