Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Neden Olur?

Spinal anestezi sonrası baş ağrısı en sık görülen yan etkilerden biridir. Spinal anestezi işlemi sonrası baş ağrı hissedilmesinin nedeni anestezi için uygulanan iğneden omurilik sıvısı sızması durumudur. Buna bağlı olarak sıvının azalması ile baş ağrısı şikâyeti ortaya çıkar. Baş ağrısı en çok ayağa kalkarken ya da otururken kendini hissettirir. Spinal anestezi sonrası çıkan baş ağrısı şikayetine karşı yapılan müdahale genel olarak serum bağlamaktır. Hissedilen ağrı bu sayede giderilmiş olur. Spinal anestezi sonrası baş ağrısı bol su ile giderilebilir.

Hissedilen Baş Ağrısı Ne Zaman Geçer?

hissedilen-bas-agrisi-ne-zaman-gecerPin
spinal anestezi sonrası baş ağrısı neden olur? 3

Baş ağrısının geçmesi ilk olarak 2 ya da 3 gün içinde azalma gösterir. Spinal anesteziden sonra baş ağrısının tam olarak geçmesi ise yaklaşık olarak 1 haftayı bulur. Bazı durumlarda ise baş ağrısı daha uzun sürede kendini gösterir. Baş ağrısının 1 hafta içinde geçmediği bu durumlarda doktora görünmek gerekir. Doktorun muayeneden sonra yaptığı müdahale spinal anestezi sonrası ortaya çıkan bu şikâyeti giderecektir.

BENZER YAZILAR  Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Çözüm

Spinal Anestezinin Diğer Yan Etkileri Nelerdir?

Spinal anestezide yan etkiler hastanın sağlık durumunun da etkisiyle ortaya çıkar. Güvenli bir yöntem olarak görülen spinal anestezi hastalarda yan etki gösterebilir. En çok görülen yan etki baş ağrısı olmakla birlikte diğer bazı şikayetler de spinal anestezi sonrası ortaya çıkabilir. Küçük sorunlar olarak görülen bu yan etkilere karşı bir doktora görünmek her ihtimale karşı tavsiye edilen bir durumdur. Spinal anestezi sonrası hastaya ve işleme bağlı olarak ortaya çıkan diğer yan etkiler şu şeklidedir:

  • Özellikle genç insanlar üzerinde şiddetli bir şekilde seyreden baş ağrısı,
  • Bel ve sırt bölgelerinde meydana gelen ağrılar,
  • Çok nadiren görünse de birtakım nörolojik hastalıklar kendini gösterebilir. Bu yan etkinin ortaya çıkmasının nedeni hastanın spinal anesteziye uygun olmamasıdır. Bu nedenle spinal anestezi öncesi hastanın uygunluğunun mutlaka test edilmesi gerekir. Bir diğer etken ise hastaya yüksek dozda anestezi uygulanmasıdır. Son olarak spinal anestezi esnasında ortamın yeterince steril olmaması nörolojik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Nadiren görülse dahi bu yan etkiler bazı hastalarda görülür.
BENZER YAZILAR  Sarımsak Yutmak Faydalı mı? Düzenli Sarımsak Tüketmenin Zararı Var mı?

Ayrıca Bakınız: Enseden Vuran Baş Ağrısı Neyin Belirtisidir?

Yorum yapın

1