Topuk Çatlakları İçin Etkili Bakım Önerileri


0

Topuk çatlakları, her yaş grubundan insanlarda karşılaşılabilecek yaygın bir problemdir. Yetişkinlerde daha sık görülse de çatlak topuklar çocuk yaştaki bireylerde de rastlanabilen sorunlardan bir tanesidir. Türkiye’de yakın zamanda yapılmış bir anket, yetişkin yaş grubundaki bireylerin %20’sinden fazlasının topuk çatlakları sorunundan muzdarip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sağlığı önemli ölçüde etkileyen ciddi bir rahatsızlık olmasa da topuk çatlakları estetik açıdan kişileri rahatsız edebilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle şeker hastalarında olmak üzere kişilerin yaşadıkları çatlak topuk sorunları derinleştiği zaman ağrıya yol açabilmekte, bu açıdan kişilerin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Topuk çatlakları için evde bakım önerileriyle bu problemden kurtulmak mümkündür.

Topuk Çatlakları İçin Evde Çözüm Önerileri Neler?

Topuk çatlakları için evde çözüm önerileriyle bu sorunu geride bırakmak ve hem estetik açıdan olumlu sonuç elde etmek, hem de derinleşmiş çatlakların yol açabileceği sağlık sorunlarından kurtulmak mümkündür. Çatlak topuklar için evde bakım önerileri arayanlar, aşağıdaki yöntemlere başvurabilirler.

BENZER YAZILAR  Melisa Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

1. Çatlak Topuklar İçin Topuk Kremleri ve Nemlendiriciler

Çatlak topuklardan kurtulmak üzere evde bakım yaparken faydalanılabilecek ürünlerin en başında topuk balsamı gelmektedir. Topuk balsamı özellikle ölü deriyi nemlendirerek yumuşatır ve pul pul dökerek bu sorundan kurtulmanızı kolaylaştırır. Çatlak topukların tedavisi için topuk balsamıyla evde bakım ipuçları şu şekildedir;

  • Her sabah, güne başlamadan önce topuk balsamı kullanarak cildinizin elastik yapısını artırmanız mümkündür. Sabahları topuk balsamı kullanmanız, cildin elastikiyetini artırıp çatlamaları azaltacağı için yarar sağlar.
  • Ayak topuğunu gün içinde iki veya üç defa nemlendirmek, çatlak topuk sorunlarını geride bırakmanızı destekleyecektir.
  • Topuğunuzu koruyacak yapıda ayakkabılar tercih etmeniz bu tür problemlerden kurtulmanız için önem arz eder.

2. Ayakları Islatmak, Topuk Çatlaklarını Önler

Çatlamış topuk problemleri başladığı zaman, ayak topuğunuzun etrafının cildin geri kalan bölgelerinden genelde çok daha kalın ve çok daha kuru bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu yapı, basınç uyguladığınız zaman ayrılma eğilimi gösterecektir. Sorunları arkanızda bırakmak üzere ayaklarınızı ıslatmak, yıkamak ve nemlendirmek size bu konuda yardım edecektir. Ayaklarınızı ıslatmak konusunda şu ipuçlarını kullanabilirsiniz;

  • Ayaklarınızı su içinde tutmanız yarar sağlar. Çatlamış topuklar için ayaklarınızı ılık ve sabunlu suda ortalama 20 dakika kadar bekletebilirsiniz.
  • Topuk etrafındaki kalın cildi çıkarmak üzere “Ponza Taşı” adı verilen, sünger taşı olarak da bilinen taşı kullanabilirsiniz.
  • Suda beklettikten ve yıkadıktan sonra ayaklarınızı nazik bir şekilde kurulayabilirsiniz.
  • Bir topuk kremi veya nemlendirici kullanmanız yararlı olacaktır.
  • Kullandığınız nemlendiricinin etkisini arttırmak ve nemi ayaklarınızda daha uzun süre tutmak için vazelin kullanımı yapabilirsiniz. Etrafın vazelinden etkilenmemesi için çorap giymelisiniz.
BENZER YAZILAR  Sağlık Dolu Bir Bardak: Smoothieler ve Çeşitliliği

Ayaklarınız kuru bir yapıdayken ovalamaktan ve basınçlı bir şekilde silmekten kaçınmanız gerekir. Bu hareket, hasarlı cilt riskinin ortaya çıkmasına sebebiyet verir ve çatlak topuk sorunlarına davetiye çıkarır.

3. Sıvı Bandaj Kullanımı

Topuk alanındaki yaraları kapatabilmek için, aynı zamanda enfeksiyonların önüne geçebilmek için sıvı bandaj kullanımı yapmanız önerilir. Bu ürün türü, sprey olarak gelmektedir. Böylelikle uygulama yaptıktan sonra günün geri kalanında bandajın çıkması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Kanamaya sebep veren derin bir topuk çatlağıyla karşı karşıya kaldığınız zaman sıvı bandaj kullanımı yapmak oldukça iyi bir seçenektir. Sıvı bandaj kullanımını cildiniz kuruyken yapmanız yararlıdır. Çatlaklar iyileşmeye başladıkça etki cildin yüzeyinde görülecektir.

4. Bal Kullanımı

Tüketildiği zaman da birçok yararlı etki sağlayan bal, çatlamış topuklardan kurtulmanız konusunda adeta doğal bir çözüm yöntemidir. Balın içeriğinde antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler olduğu bilinmektedir. Çatlak topuklar için bal kullanımını banyodan sonra ayak peelingi şeklinde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun haricinde uyku öncesi gece boyu kalacak şekilde bal ile ayak maskesi yapabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Hangi Sporu Yapmalıyım?

5. Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Hindistan cevizi yağının saçlardan kuru ciltlere, sedef hastalıklarından egzamaya dek birçok rahatsızlık için mucizevi etkileri olduğu bilinir. Bu yağ, cildinizdeki nemin korunup saklanmasına yarar sağlar. Ayaklarınızı ıslattıktan sonra hindistan cevizi yağı kullanmanız; çatlak topuklardan kurtulmak için iyi bir yöntem olacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir