Üzüm Pekmezi Faydaları Saymakla Bitmiyor! Aç Karnına Yersek Ne Olur?

Üzüm Pekmezi Faydaları Saymakla Bitmiyor! Aç Karnına Yersek Ne Olur?
üzüm pekmezi yararları
0

Üzüm pekmezi, Osmanlı mutfağının asla vazgeçilmezlerindendi. Özellikle 1770’li yıllardan sonra tüketilmeye başlanan üzüm pekmezi hem geçmişinde hem de geleceğinde çok fazla mutfağın baş tacı oldu. Şimdilerde de oldukça yüksek popülerliğe sahip olan üzüm pekmezi hem yemek masalarının neşesi hem de vücudumuzun. Üzüm pekmezi faydaları hakkında k araştırmalardan sonra da daha fazla popüler bir hale geldiği bir gerçek.

Üzüm pekmezi yüksek enerjiye, kansızlığa, yorgunluğa ve daha pek çok vücut fonksiyonuna faydalıdır. Bu faydaların tamamı bir insanın gün içerisinde yapması gereken tüm aktiviteleri net bir şekilde yapmasına olanak sağlar. Uzman doktorların net önerisi haftada en az bir bardak üzüm pekmezi içilmesi yönünde. Peki, gelin hep beraber bakalım üzüm pekmezinin faydaları ve içeriği gibi bilgilere.

Üzüm Pekmezi Nedir?

Üzüm pekmezi kuşburnu, incir, keçiboynuzu, dut ve diğer tüm tatlı meyveler, şeker pancarı ve ardıç meyvesi gibi birbirinden kuvvetli ve faydalı gıdaların ezilerek kaynatılması sonucu üretilen bir içecek türüdür. Bu içecek türü, insan sağlığı için oldukça yüksek faydalara sahiptir. Üzüm pekmezi faydaları akciğer ve cinsellik gibi birçok konuda kendini kanıtlamıştır.

Özellikle soğuk kış günlerinde yüksek enerjiye sahip olmak, üşümemek ve vücut sıcaklığını koruyabilmek için tüketilir. Yoğun bir tempo içerisinde çalışması gereken insanların da hem lezzetli olduğu için hem de yüksek enerji sağladığı için üzüm pekmezi tükettiği bilinir.

Oldukça yüksek besin değerlerine sahip olan bu efsanevi içecek sayesinde kış aylarında üşüme, kansızlık çekme ve enerji düşüklüğü gibi problemlerin tamamı neredeyse ortadan yok olur. Osmanlı’dan bir miras olarak bizlere kalan üzüm pekmezi, yüzyıllar boyunca milyonlarca insan tarafından zevkle tüketilmiştir.

BENZER YAZILAR  İdrar Yaparken Kasık Ağrısı Neyin Belirtisidir?

Üzüm Pekmezi Faydaları

Üzüm pekmezi faydaları, saymakla bitirilemeyecek kadar fazla. Özellikle içeriği daha yoğun üretilen ve taze olan üzüm pekmezi tüketmek demek bir insan için verilebilecek en kaliteli gıdalardan bir tanesidir. İşte üzüm pekmezi faydaları maddeler halinde:

 • Yüksek karbonhidrat kaynağıdır. Bu sayede yüksek enerji sağlar.
 • Kemik rahatsızlığı yaşayan insanlar için vazgeçilmemesi gereken bir içecektir.
 • İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu günlük magnezyum, demir, kalsiyum ve benzeri çok önemli minerallerin tamamlanmasını sağlar. Gün içerisinde bir bardak üzüm pekmezi tüketmek demek vücudun ihtiyaç duyduğu tüm minerallerin sağlıklı bir şekilde takviye edilmesi demektir.
 • Karaciğerin temizlenmesine olanak sağlayan üzüm pekmezi, kanser gibi önemli hastalıkların önlenmesinde de çok faydalıdır.
 • İştah açıcı bir özelliği vardır. İştah yoksunluğu yaşayan ve çok az gıda tüketen insanların gün içerisinde tüketeceği bir bardak üzüm pekmezi sonrasında iştahının açıldığı gözlemlenebilir. Üzüm pekmezi faydaları kilo aldırır mı? Sorusunun cevabı da bu bağlamda evettir.
 • Regl sancılarının neredeyse tamamının yok olmasına neden olur. Bu sayede daha rahat bir adet döngüsü geçirilmiş olur. Hepimizin bildiği gibi adet sancıları bazı noktalarda dayanılmaz bir hal alabiliyor. Bu da normalin dışında tepkiler vermeye sebep olur. Bu sebeple hem daha sağlıklı bir adet döngüsü için hem de daha acısız bir adet döngüsü için üzüm pekmezi tüketmek oldukça faydalıdır.
 • Soğuk algınlığı gibi tehlikeli rahatsızlığa yakalanmış olan kişilerin hem direnç olarak daha kuvvetli olmasına hem de solunum yolu rahatsızlıklarında daha rahat nefes alınmasına sebep olur.
 • Gebe olan insanların ya da lohusa döneminde olan insanların da çok sık bir şekilde üzüm pekmezi tüketmesi önerilir.
 • Kan dolaşımını hızlandıracağı için yüksek derecede enerji sağlayacaktır.
 • Damar problemi yaşayan insanların da çok rahat bir şekilde tüketebileceği üzüm pekmezi sayesinde damar yumuşaması yaşanabilir.
 • Kalp rahatsızlıklarının önüne geçebilmek adına çok önemli bir içecektir.
 • Zararlı güneş ışınları, alkol ve sigara tüketiminin getirmiş olduğu cilt problemlerinin neredeyse tamamını yok edici etkiye sahiptir.
 • Yüksek enerji sağlama özelliği sayesinde üzüm pekmezi faydaları cinsellik üzerinde de kendini göstermiştir.
 • Üzüm pekmezi faydaları akciğer üzerinde de akciğeri temizleme görevi ile bilinmektedir.
 • Üzüm pekmezli su içmenin faydaları da daha çok iştah açıcı özeliğini beraberinde getirmektedir.
BENZER YAZILAR  Dolven Hap Nedir? Ne İşe Yarar?

Aç Karnına Üzüm Pekmezi Yemenin Faydaları

Üzüm pekmezini aç karnına tüketmek çok daha faydalı olduğu düşünülür. Özellikle orta yaş grubunda olan insanlar için mutlak bir düzenleyici olduğu bilinir. Yukarıda görmüş olduğunuz tüm faydaları tek başına karşılayabilen üzüm pekmezini aç karnına içmek sadece hazmetmeyi daha kolay bir hale getirir. Ayrıştırma ve parçalama gibi mide görevlerinin aç karnına yapılması çok daha sağlıklı ve hızlı olacaktır. Bu da faydalarının daha hızlı görünebilmesine olanak sağlar. Bunun dışında aç karnına üzüm pekmezi yemenin faydaları yoktur.

Pekmez Kan Yapar mı?

Pekmezlerin tümü vücutta rahat emilebilen bir yapıya sahiptir. İçeriğindeki yüksek demir minerali sebebi ile hızlı bir şekilde kan yapıcılığı ortaya çıkar. Bu sebeple pekmez kan yapar mı sorusunun cevabı mutlaka evettir. Kansızlığa en iyi gelen gıda mutlaka pekmezdir. Aksini tartışmak dahi saçmadır. Çünkü hem alanında uzman profesör doktorlar hem de dahiliye uzmanları pekmezin kan yapıcı bir özelliğe sahip olduğunu savunur.  İçeriğindeki mineraller, sindirime gerek olmadığı için çok hızlı bir şekilde kana karışır. Bu da kan yapımı için en büyük destekleyici özelliklerden sadece bir tanesidir.

BENZER YAZILAR  Gül Hastalığı Nedir Belirti ve Tedavileri Nelerdir?

Üzüm Pekmezi İçmek Neye İyi Gelir?

Üzüm pekmezi içmek, vücudun tüm fonksiyonlarının net bir şekilde çalışmasına olanak sağlar. Gün içerisinde 100 – 300 arası gram üzüm pekmezi tüketmek demek kalori açısından da oldukça faydalıdır. 100 ve 200 arası gram üzüm pekmezi tüketmek demek 300 gram ekmek, 200 gram süt ve 100 gram et tüketmek ile aynıdır. Enerjiyi yükselten, soğuk kış aylarında üşümeyi önleyen ve insan için daha çok fazla faydaya sahip olan üzüm pekmezi sayesinde pek çok rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Pekmez kan yapar mı? Konusunda da belirttiğimiz üzere kan yapıcı özelliği ile de birçok kitle tarafından tercih edilir.

 Enerji düşüklüğü yaşayan ve gün içerisinde sürekli yorgun düşen insanlar da üzüm pekmezi tüketerek yüksek enerjiye sahip olabilirler. Bel ağrılarını önleme, üşüme ve enerjiyi yükseltme, kan yapıcı özellik, nefes yollarını açma ve karaciğeri temizlemeye kadar onlarca farklı faydası bulunan üzüm pekmezini günlük olarak 100 gram tüketmek bir insan için gayet yeterli olacaktır. Üzüm pekmezi içmenin faydaları birçok konuda kendini kanıtladığı için fazlasının tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap