Voltaren Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilt hastalıklarında ve sakatlanmalarda kullanılan bir çok ilaç bulunmaktadır. insanlar yada sporcular yaptıkları iş yada spor gereği çok sık sakatlanmalar yaşayabilmektedirler. Sakatlanmalar yaşayan insanların yaşadıkları sakatlıklar değişiklik gösterebilmektedir. İnsanlar erişim sağlayabildiği ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmak isterler.  Voltaren jel nedir? Ne işe yarar gibi soruları yanıtlayarak insanlar kullanabilecekleri ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

voltaren jel nedir ne ise yarar nasil kullanilirPin
voltaren jel nedir ne ise yarar nasil kullanilir

Genellikle sakatlanma ve ağrı gibi durumlarda kullanılan Voltaren kas gevşetici jel ağrıyan bölgeyi rahatlatabilmek için kullanılan bir kas gevşetici krem olmaktadır. bir çok sporcu spor sonrasında kasılan ve gerilen kasları gevşetebilmek adına voltaren jel kerimini kullanmaktadır. Mesleki rahatsızlık çeken birçok insan doktor tavsiyesi üzerine bu tür kas gevşetici kremleri tercih etmektedir.

Voltaren Jel Ne İşe Yarar?

Voltaren krem, jel formunda olmaktadır. Bu krem yaygın olarak iltihaplanmalarda ve ağrıyan bölgelerde kullanılmaktadır. Meslek hastalıklarından kaynaklanan ya her hangi bir nedenle oluşabilecek kazalarda ağrıyan bölgeyi içerisinde bulunan etken maddeler yardımı ile tedavi ederek bölgede bulunan yara yada ağrıyı geçirebilmektedir. Voltaren emulgel olarak da bilinen ilacın ana etken maddesi diklofenak maddesi olmaktadır. Bir çok muadili ilaçta kullanılan diklofenak maddesi aynı zamanda bazı hastalıkların tedavisinde de kullanıla bilmektedir. Voltaren hap formunda da bulunabilmektedir.   Voltaren jel ne işe yarar? Neye iyi gelir?  Gibi soruların  yanıtlanabilmesi için ilacın iyi geldiği rahatsızlıklar sıralanabilmektedir. Voltaren jelin iyi geldiği rahatsızlıklardan bir kaçı şu şekilde olmaktadır.

 • Diz ağrısı
 • İltihaplanma
 • Darbeden kaynaklı morarmalarda kullanılabilir.
 • Ödem oluşan bölgede kullanıldığında ödemi ve oluşturduğu ağrıyı geçirebilmektedir.
 • Boyun tutulması gibi hassas bölgelerde kullanılabilmektedir.
BENZER YAZILAR  En İyi Saç Ekim Merkezi

Voltaren Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Bir çok ilacın oluşturabileceği yan etkiler bulunmaktadır. Yan etki bir ilacın kullanımından sonra oluşturabileceği olumsuz etkiler olmaktadır. Her ilacın  işlevlerine göre oluşturabileceği yan etkiler değişebilmektedir. İlaçların oluşturabileceği yan etkileri ilaç rehberi aracılığı ile  öğrenebilirsiniz. Voltaren karemin yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

 • Alerjik reaksiyonlar
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Hazımsızlık

İlacın oluşturabileceği yan etkilerden etkilenmemek için ilacı doktorunuzun ve eczacınızın tavsiye ettiği şekilde kullanmanız önerilmektedir.

Voltaren Jel Fiyatı 2020-2021

İlaç fiyatlarını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler kişinin sağlık kurumlarına borcu olup olmadığına göre farklılık gösterebilmektedir. Türkiye’de ilaç fiyatlarını  Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. Sağlık bakanlığının belirlemiş olduğu fiyat doğrultusunda ilacı satın alırken reçeteli yada reçetesiz alımı da fiyatta değişikliklere sebebiyet verebilmektedir. Voltaren jel eczanelerde  reçetesiz olarak satılabilmektedir. Voltaren jel reçetesiz fiyatı eczanelerde  19,50 TL olmaktadır. Her hangi bir ilacı satın almadan ve kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ve eczacınıza danışmanız önerilmektedir. Her hangi bir ilacın bilinçsiz kullanımı yan etkilere sebebiyet verebilmektedir.     

BENZER YAZILAR  Kirpi Etinin Faydaları

Voltaren Jel Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik dönemi kadınların en hassas oldukları dönem olmaktadır. İlaç kullanımı hem annenin sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemli olmaktadır.  bazı ilaçlar yan etki oluşturabileceği için hamile kadınlarda risk oluşturabilmektedir. Hamile kadınların en çok sordukları sorular arasında yer alan  voltaren jel süte geçer mi gibi sorular olabilmektedir.  

Voltaren emulgel cilde  sürülerek kullanılan bir ilaç olduğu için ciltte emilim sağlanmaktadır.  İlaç prospektüsünde hamileliğin son 3 ayında kullanılmaması gerektiği yazmaktadır.  Özellikle hamilelik döneminde ilaç kullanmadan önce ilacı reçete eden doktorunuza mutlaka danışmalısınız gelişilebilecek durumlar için kadın doğum uzmanınıza mutlaka danışmalısınız. 

Voltaren Jel Prospektüs

Voltaren jel prospektüsü içerisinde kullanım talimatları, oluşturabileceği yan etkiler, ilacın içeriğinde bulunan etmen maddeler gibi ilaç hakkındaki tüm bilgiler yer almaktadır. her hangi bir ilacı kullanmadan önce ilacın prospektüsü mutlaka okunmalıdır.  Prospektüs ilacın kimliği olmaktadır. Son kullanma tarihi geçen ilaçları kesinlikle kullanmayınız. İlacın prospektüsünde son kullanma tarihi mutlaka yazmalıdır.  İlaçları kullanmadan önce mutlaka ilaç hakkında bilgi edinin ve mutlaka doktorunuza danışın. Prospektüsü olmayan ilaçları kesinlikle kullanmayın. İlacın endikasyonları hakkında mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız.

BENZER YAZILAR  Cildiye Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Voltaren Jel Muadili

Bir çok ilaç pahalı olduğu için ilaçların muadili olmaktadır. muadil, eş değer anlamına gelmektedir. Ana maddesi aynı olan ilaçlar birbirinin muadili olmaktadır. muadil ilaçların işlevleri aynı fiyatları farklı olabilmektedir. Voltaran jel ilacının da muadili ilaçlar olmaktadır. Voltaren jel ilacının muadili ilaçlardan bir kaçı şu şekilde olmaktadır.

 • Difenak jel
 • Albaren jel
 • Diclomec jel
Yorum yapın

2