Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik

Vücudumuzu Mikroplardan Arındıran 10 Doğal Antibiyotik
doğal antibiyotik
0

İnsan bedeni oldukça dayanıklı olmasıyla bilinir. Ancak bu herkes için bazı durumlar da geçerli değildir. Korkmayın doğal antibiyotik yanınızda.

Son yıllarda meydana doğal ve küresel değişimler hayvan popülasyonunu şehirlere doğru itmiş ve yolda sokakta neredeyse her yerde doğal yaşam alanlarını yok ettiğimiz bu yüzden yiyecek bulmak için aramıza katılan irili ufaklı hayvanları görmeye başladık. Bunların başında yılanlar, kurbağalar ve böcekler gelmekte bu üç hayvan türü de doğada en çok bakteriye sahip olan hayvanlar olarak bilinir.

Bu hayvanların ekili bahçelerde sebzelere oldukça sık temas etmesi, gün içinde insanların iç içe yaşaması ve hijyenden uzak kalmaları, yapay maddelerin yiyeceklere enjekte edilmesi gibi pek çok faktör hastalıklara sebebiyet vermiştir.  Bu durumda bizlerin doğal antibiyotik alamamamıza sebep olmuştur.

Özellikle son dönem de ortaya çıkan ve tüm dünyayı alt üst eden covid19 virüsü de hijyensizlik ve kuralsızlık sonucudur. Sağlığına dikkat eden ve hastalıklardan korunmaya çalışan insanlar için doğal antibiyotik olan besinler nelerdir?

dis apsesi icin dogal antibiyotik
diş apsesi için doğal antibiyotik

İçindekiler Tablosu

BENZER YAZILAR  Biotin (B7 Vitamini): Faydaları, Zararları, Yan Etkileri

Sarımsak

Faydaları saymakla asla bitmeyecek olan sarımsak doğal antibiyotik denince akla ilk gelen sebzedir. İlaçlarında ana maddelerinden olan sarımsak, damar yollarını açarak kalp, tansiyon ve şeker hastaları için dermandır. Sarımsak kış aylarında dirençsiz kalan vücudumuzu bakterilerden ve mikroplardan temizleyerek bağışıklığı güçlendirir. Öksürük, bademcik, romatizma gibi hastalıklarda tam anlamıyla tedavi edici mikroorganizmalara sahiptir. Her sabah bir diş çiğ sarımsak yutmak hem beyin sağlığını hem de kalp damar sağlığını korur.

bogaz agrisina dogal antibiyotik
boğaz ağrısına doğal antibiyotik

Doğal Antibiyotik Zencefil

Yıllardır Çin tıbbında faydaları bilinen zencefil virüs ve mikroplara karşı antibiyotik olarak kullanılmıştır. Grip hastalığına iyi gelen bu bitki sindirim yollarını da rahatlatmaktadır. Diğer bir faydası ise solunum yollarını temizlemek ve toksinleri atmak için kullanılmasıdır.

dogal antibiyotik yapimi
soğan

Soğan

Soğan da tıpkı sarımsak gibi çok faydalı bir sebzedir. Antiseptik içeriği ile kış aylarında nezle ve grip hastalıklarının tedavisini sağlar. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirerek metabolizmayı hızlandırır.

en guclu dogal antibiyotikler
turunçgil

Turunçgiller

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi olan portakal, mandalina ve limon C vitamini açısından en zengin meyvelerdir. Tek başına bir portakal günlük C vitamini ihtiyacının tamamını karşılamaktadır. Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu C vitaminini bolca karşılayan turunç meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. C vitamini en büyük doğal antibiyotik olarak ön plana çıkar.

gribe karsi dogal antibiyotik
turp

Turp

Hastalıktan yeni kurtulan ya da dirayetli insanlar için kullanılan ‘turp gibi’ terimi turp sebzesinin adeta hakkını veriyor. İçeriğinde bolca C vitamini, folik asit, fosfor gibi yüksek lif oranına sahiptir. Soğuk algınlığı gibi düşük bağışıklık hastalıklarının çok güçlü bir antibiyotiği olan turp mutlaka bal ile beraber tüketilmelidir.

brokoli
brokoli

Brokoli

Pek fazla sevilmese bile vitamin açısından oldukça zengindir. C ve E vitaminlerini içerisinde barındırarak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca sigara tüketimine bağlı KOAH hastalığını engelleyen sülforapan maddesi brokoli sebzesinde bol miktarda bulunmaktadır.

kirmizi biber
kırmızı biber

Doğal Antibiyotik Kırmızı Biber

Asya mutfağında altın kadar değerli olan kırmızıbiber ülkemizde de çok fazla tüketilmektedir. İçerisinde bulunan yüksek C vitamini ile ağrı kesici iltihap sökücü ve doğal antibiyotik görevi görür. Ayrıca içinde bulunan potasyum ile kalp krizi riskini de ortadan kaldırır.

BENZER YAZILAR  Tiroid Belirtileri Nelerdir? Tiroid Hastalarına Doğal Çözüm
ws kiwi drops 1920x1080
kivi

Kivi

Antioksidan özelliği taşıyan kivi en az portakal kadar C vitaminine sahiptir. Ayrıca günlük olarak tüketilmede bağışıklığı hızlıca tamir ettiği ortaya çıkmıştır. İçerisinde ki pektin maddesi sayesinde toksin ve bakterilerden damarları korur.

pirasa
pırasa

Pırasa

Yine sofralarda pek yeri bulunmayan pırasa, kesinlikle değeri bilinmesi gereken bir sebzedir. Kalp damarlarını koruması, içerisinde bulunan kamferol ile damar yollarını açarak kalp hastalıklarını tedavi etmesi ile kansere de karşı çıkan bir sebze olarak var olmaktadır.

kudret nari
kudret narı

Doğal Antibiyotik Nar

En sevilen meyveler arasında yer almayı başarmış Nar tam bir doğal antibiyotik. Günlük C vitamin ihtiyacını %75 oranında karşılar. İçeriğinde bulunan polifenoller ile kollajen seviyesini yükseltirken mikroplar ile de savaşır. Medicalnewstoday / Healthline

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir