ZMA Nedir?

ZMA besin takviyesi, özellikle fit bir vücuda sahip olmak için beslenmesine dikkat eden kişileri yakından ilgilendirir. Genellikle vücut geliştirme sporu yapanların sık sık karşılaştığı ZMA, içinde çeşitli vitamin ve mineralleri barındıran bir besin takviyesidir. ZMA içeriğinde magnezyum, B6 vitamini ve çinko yer alır. Kas gücünü ve büyüme hızını arttırmak için ZMA kullanan vücut geliştirme sporcularının sayısı her geçen gün artmaktadır.

ZMA Ne İşe Yarar?

ZMA vücuttaki işlevi sayesinde genellikle vücut geliştirme sporcularına yönelik avantajlar sağlar. Çünkü bir besin takviyesi olan ZMA, kas gücünü, spor sonrası kasların toparlanmasını ve uyku kalitesini arttırır. Sporcuların kas gelişiminde testosteron hormonu seviyesi önemli bir yere sahiptir. ZMA besin takviyesi bu dönemde sporcuların testosteron seviyesini korumalarına yardımcı olur. Bu takviyede insan sağlığı için çok önemli olan magnezyum ve çinko mineralleri vardır.

ZMA Faydaları Nelerdir?

zma-faydalariPin
zma nedir? 3

ZMA yararları sporcuların kas büyümesinde çok etkilidir. Protein sentezine öncülük eden çinkonun vücutta ideal miktarda bulunması gerekir. Ayrıca ZMA içeriğinde bulunan magnezyum kemik sağlığı, metabolizma hızı ve kalp damar sağlığını korur. Genel olarak ZMA besin takviyesinin faydaları şunlardır:

  • Magnezyum glisat pms ve kramplar başta olmak üzere sporcuların aşerme ve fibrokist sorunlarını dinlendirmede etkilidir.
  • Sinirsel ağrıları sakinleştirir.
  • Çinko trioid hormonu üretimi sağladığı için metabolizma hızını arttırır.
  • Kasların büyümesine yardımcıdır.
  • Sporcuların testosteron hormonu düzeyini arttırır ve yüksek seviyede kalmasını sağlar.
  • Vücuttaki çinko miktarı azaldığında kas dayanıklığı düştüğü için sporcuların kas gücünü destekler.
  • Antrenman sırasında çok terleyen sporcuların kaybettiği çinko miktarını yeniden kazanmalarına yardımcı olur.
  • Dolaylı yolla büyüme hormonu seviyesini arttırabilir.
BENZER YAZILAR  Sağlıklı Kilo Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

ZMA Nasıl Kullanılır?

ZMA takviyesi kullanmak için uzmanların tavsiye ettiği yöntemlere dikkat etmek gerekir. ZMA, uyku kalitesini arttıran ve kasların büyümesini uyku sırasında destekleyen bir besin takviyesidir. Bu nedenle ZMA kullanımı genellikle yatmadan yarım saat önce yapılır. Fakat yemeklerden ve diğer besin takviyelerinden en az 1 buçuk saat geçtikten sonra kullanılması tavsiye edilir. ZMA takviyesi hiçbir zaman aç karnına alınmamalıdır. Uzmanlar, kas geliştiren sporcuların günde 1 kereden fazla ZMA tüketmemesini tavsiye etmektedir.

Ayrıca Bakınız: Kreatin Ne Zaman Kullanılır?

Yorum yapın

2