A Vitamininin Bilinçsizce Tüketilmesi Karaciğeri Hasta Eder Mi?


0

Fazla vitamin alımı belirtileri farklı şekillerde nüksetmektedir. A vitaminin vücutta fazla birikmesi durumunda ise karaciğerde bazı hasarlara yol açabilir. Öte yandan sağlık açısından ciddi farklı zararlarından da bahsetmek mümkündür.

Vitaminler insan sağlığı için son derece önemlidir. Eksikliği durumunda birçok sorun ortaya çıkabileceği gibi fazla alınması da zararlıdır. Bu nedenle cinsiyete ve yaşa göre belirlenen ideal seviyelerde vitamin alınması gereklidir. A vitamininin bilinçsizce tüketilmesi karaciğer başta olmak üzere birçok farklı soruna yol açacaktır.

A Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar?

A vitamini görme bozukluklarından bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine, cilt sorunlarının önlenmesinde sindirim sistemine oluşan ülserleri tedavi etmesine kadar birçok önemli işleve sahiptir. A vitamini, karaciğerde depolanan ve yağda çözünen bir vitamin türüdür. Besinlerde 2 tip A vitamini bulunur. Bu iki vitaminden ilki önceden oluşturulmuş (premade) A vitamini olarak tanımlanmaktadır. Retinol olarak tanımlanır ve aktif bir vitamindir. İkinci tipi ise provitamin A vitamini olarak bilinmektedir.

A vitaminin bilinçsizce tüketilmesi karaciğer başta olmak üzere birçok farklı soruna yol açacağı için günlük belirlenen miktarda alınması gerekmektedir. Düşük ışıkta iyi görüş elde etmek, diş, kemik ve yumuşak doku ile cilt yapılarının sağlıklı şekilde oluşturulması ve korunması gibi faydaları mevcuttur.

BENZER YAZILAR  Nargilenin Zararları Nelerdir, Sigara Kadar Zararlı Mı?

A Vitamini Fazla Alındığında Ne Olur?

a-vitamini-fazla-alindiginda-ne-olur
a vitamininin bilinçsizce tüketilmesi karaciğeri hasta eder mi? 2

A vitamini fazlalığı belirtileri kendini kısa süre içinde görülecektir. Bu fazlalık hastalanmaya yol açabilir. Yüksek dozda A vitamini doğum kusurlarına yol açmaktadır. Çocuk ve bebekler A vitaminine karşı daha duyarlıdır. Belirtileri arasında ise şunlar yer almaktadır:

  • Baş ağrısı,
  • Bulantı,
  • Kusma,
  • Baş dönmesi,
  • Görme bozuklukları,
  • Deri reaksiyonları vb. 

Ayrıca Karbonatlı Su ile Kilo Verilir Mi? Bilgilerine bakabilirsiniz.

A Vitamini Zararları Nelerdir?

A vitamini zararları tek başına almak zor olduğu için genelde multivitamin takviyeleri sonrasında görülecektir. Retinol alımı yüksek toksisiteye neden olacaktır. Kemikler için son derece zararlıdır. A vitaminin bilinçsizde tüketilmesi karaciğeri etkileyebileceği gibi diğer birçok farklı soruna da yol açacaktır. Çocuklarda ise büyümenin gecikmesine de neden olabilir. Bu tür durumlardan kaçınmak için uzmanlar tarafından tavsiye edilen miktarda alınması gerekir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir