Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı
Tüp mide ameliyatı
0

Bedenimizde yüksek yağ birikimi ile kendini gösteren obezite hastalığı, dünya genelinde etkisini giderek artırıyor. İnsanların psikolojik olarak yıkıma uğramasına ve sosyal yaşamlarını etkilemeye kadar varan sonuçlara yol açan bu kronik hastalık; neden olduğu ikincil hastalıklarla da kişilerin hayatını tehlikeye atabiliyor.

tup-mide-ameliyati

Uygulanan diyetler ve spor neticesinde kilo veremeyen obezite hastaları için bariatrik cerrahiler kilo vermelerini kolaylaştıran bir yol olarak ön plana çıkıyor. Bariatrik cerrahiler arasında en çok tercih edilenlerin başında ise “sleeve gastrektomi” yani diğer bir deyişle tüp mide ameliyatı geliyor. Tüp mide ameliyatı aynı zamanda mide küçültme ameliyatı olarakta biliniyor. Bazı obezite cerrahilerinden farklı olarak bu operasyon dahilinde besin emilimi azaltılmıyor, yalnızca mide hacmi küçültülüyor.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı; midenin yaklaşık %75-80 oranında küçültülmesiyle tüp görünümünde ince ve uzun yapıda yeni bir midenin oluşturulması prensibine dayanan obezite ameliyatıdır.

İnce tüp şeklinde yeni mide oluşturulurken midenin kalan bölümü vücuttan kalıcı olarak çıkarılır. Çıkarılan mide bölgesinde açlık hormonu ghrelin salınımı yapan bölüm de bulunduğu için mide küçültme ameliyatı sonrası hastalar çok daha az açlık hissedeceklerinden çok az yiyerek doyarlar, aynı zamanda iştahları da büyük oranda düşüş gösterir.

BENZER YAZILAR  2021-2022 Kış-Sonbahar Nefertiti Deri Ceket Koleksiyonu

Kaynak: https://www.travelformed.com/obezite/tup-mide-ameliyati/

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir